مهر بررسی می كند؛

کاهش قیمت اجاره بها بوسیله روش مالیات ستانی خانه های خالی

کاهش قیمت اجاره بها بوسیله روش مالیات ستانی خانه های خالی حراج کن: افزایش قیمت مسکن در یک سال اخیر بیش از نرخ رشد دلار بوده که این مساله نشان دهنده وجود حباب در بازار مسکن می باشد حالا این سوال مطرح است که چطور میتوان از این حباب کاست.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، شورای مسکن استان تهران عزم خودرا جزم کرده تا با شناسایی واحدهای خالی صاحبان آنرا مجبور به پرداخت مالیات کند. اما در این بین باید دید چقدر این مورد قابلیت اجرائی دارد و وزارت راه و شهرسازی چه برنامه های درحال اجرائی در این مورد دارد و این که در نهایت اجرای این قانون تا چه اندازه شدنی است و می تواند نرخها در بازار اجاره را بشکند.
طبق اعلام رسمی ۵۰۰ هزار خانه خالی یا درحال ساخت در استان تهران وجود دارد که باید از آنها مالیات دریافت شود.
تأثیر اجرای طرح مالیات بر خانه های خالی بر بازار مسکن
اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی موجب می شود احتکار مسکن توجیه اقتصادی نداشته باشد و واحدهای خالی از سکنه به بازار ارائه شود که به تبع بر روی قیمت مسکن تأثیر به سزایی خواهد داشت. بعد از اجرای این طرح می توان انتظار داشت که کاهش قیمت و افزایش معاملات را داشته باشیم و دست سوداگران را از بازار مسکن کوتاه کند و از طرفی نرخ مالیات بر خانه های خالی می تواند برای دولت نیز درآمد زایی داشته باشد.
مالیات ستانی از خانه های خالی راهی برای کاهش قیمت ها؟
فرهاد بیضایی، کارشناس مسکن درباب راه های شناسایی خانه های خالی به مهر اظهار داشت: بحث تشخیص خانه های خالی بوسیله قبوض که بارها اعلام شده است بحث شماره کنتورهای برق است چونکه واحدهای مسکونی کدهایی دارند که در برق است چونکه بقیه کنتورها از قبیل گاز و آب مشترک است و برق تنها کنتوری است که جداگانه برای هر واحد مسکونی در نظر گرفته می شود و کد یونیک دارد و این کد با کد ملی سرپرست خانوار متصل است که این اتصال نشان داده است کدام خانواده در کدام واحد مسکونی ساکن هستند.
وی در ادامه اضافه کرد: اگر مستأجر باشد که در یک واحد مسکونی سکونت داشته باشد کد سرپرست خانوار ساکن در آن خانه کد یونیک برق است و این موجب می شود خانه هایی که در آن یک خانواده زندگی می کند کاملاً مشخص شود.
این کارشناس مسکن در ادامه اضافه کرد: نکته بعدی این است که واحدهای مسکونی که دارای کد یونیک برق هستند و کسی در آن ساکن نیست خالی از سکنه تشخیص داده می شود و خوبی این روش این است که بحث آماری که داده می شود واحدهای مسکونی که پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ در صد دارد و امکان دارد انشعابات نداشته باشند شرکت آمار خالی تشخیص می داد و این باگ آماری مرتفع می شود.
فرهاد بیضایی اظهار داشت: واحدهای مسکونی که دارای انشعابات است یک واحد تمام شده است و اگر پس از کد یونیک تأیید کند خانه های خالی شناسایی می شود و نکته این است که در کنار تشخیص اگر مردم خودشان خود اظهاری مالیاتی پر کنند هم می تواند کمکی بر شناسایی خانه های خالی باشد و باید پرداخت ها اعلام گردد تا مردم مکانهای سکونتی خودرا اعلام کنند.
وی در ادامه آیا این امر موجب می شود که قیمت اجاره بها کاهش پیدا کند نیز اظهار داشت: برای مناطقی که نرخ خانه های خالی بالا است می تواند کاهش قیمت به همراه داشته باشد ولی عرضه کمتر از ۵ درصد اصلاً اثری در قیمت بازار نمی گذارد و بازار اجاره تابعی از قیمت ملک است تا وقتی عرضه و تقاضا یکی نشود کاهش ها نامحسوس و کمرنگ خواهد بود
به گزارش حراج کن به نقل از مهر، دولت برای اعمال مالیات واحدهای خالی دلایلی دارد؛ جریمه مالیاتی برای واحدهای خالی از سکنه در کوتاه مدت تعادل نسبی در بازار مسکن بوجود می آورد اما برای حل مشکل مسکن در طولانی مدت بهتر است که ساخت و سازها تسریع شود. در صورت اعمال مالیات بر خانه های خالی، نگه داشتن واحدها مقرون به صرفه نخواهد بود و سازندگانی که موفق به فروش واحدهای خود نمی شوند آنها را به اجبار وارد بازار اجاره می کنند. سازندگان اگر ببینند ساخت و ساز صرفه اقتصادی ندارد از این حوزه خارج می شوند و با کمبود عرضه، نرخها افزایش خواهد یافت.
برای حل مشکل مسکن باید سالانه یک میلیون مسکن ساخته شود و بهتر است برای ساخت از بخش خصوصی استفاده گردد چونکه تجربه ساخت مسکن توسط دولت نشان داده است که بخش خصوصی بهتر می تواند پروژه ها را به نتیجه برساند بدین سبب بهتر این است که برای حل بحران مسکن از بخش خصوصی استفاده گردد.


منبع:

1402/02/16
13:12:44
0.0 / 5
262
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , پرداخت , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد کاهش قیمت اجاره بها بوسیله روش مالیات ستانی خانه های خالی
نظر شما در مورد کاهش قیمت اجاره بها بوسیله روش مالیات ستانی خانه های خالی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱