شهردار تهران اعلام كرد

اختصاص فضای شهری برای تبلیغات انتخابات

اختصاص فضای شهری برای تبلیغات انتخابات شهردار تهران با اشاره به این که حوزه حمل و نقل عمومی بیشترین درگیری ارزی را در بودجه شهرداری دارد، اظهار داشت: شهرداری در وضعیت کرونا توسعه خدمات هوشمند در تهران را در دستور کار داشته است و هم اکنون اپلیکیشن« تهران من »بیش از 3میلیون نفر کاربر دارد و در اوج بارندگی های سال 98 برای ساکنان مسیر« رود دره ها» پیامک هشدار ارسال شد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در نشست خبری امروز خود که به همراه معاون حمل و نقل و ترافیک و مدیرعامل فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران انجام شد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان انقلاب اسلامی خصوصاً شهیدان آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: در این دوره، برنامه جامع حمل و نقل ریلی تهران در شورای عالی ترافیک مصوب شد و به این معناست که دیگر برمبنای سلیقه در حوزه حمل و نقل ریلی تغییرات نخواهیم داشت.
وی با اشاره به تلاش شهرداری برای اتصال قطار شهری تهران به قطارهای اقماری اظهار داشت: متروی پرند تامین اعتبار شده و کارهای آن انجام شده، پیش بینی می شود حدود ۳۰۰ هزار مسافر با بهره برداری از این خط در پهنه جنوبی به شبکه ریلی اضافه شود. همین طور قطار پردیس نیز در حال پیگیری است تا اقدامات اتصال آن به قطار شهری تهران صورت گیرد.
حناچی افزود: شیوع ویروس کرونا ویروس برای شهرداری ها به مفهوم کاهش درآمد و افزایش هزینه ها بوده است. به شکلی که بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بصورت ماهیانه عدم النفع و کاهش درآمدهای شهرداری تهران بوده است.
شهردار تهران درباب بودجه شهرداری تهران نیز اظهار داشت: در سال ۱۳۹۰ بودجه شهرداری معادل ۷.۱ میلیارد دلار بوده که در سال ۹۹ این رقم معادل ۱.۵ میلیارد دلار شده است. این در حالیست که حوزه حمل و نقل بیشترین درگیری ارزی را در بودجه شهرداری تهران دارد. با این وجود ۲۵۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس به ناوگان افزوده شده و این روند با قراردادهای شرکت های داخلی ادامه دارد. به شکلی که به زودی ورود نسل جدید اتوبوس های برقی در تهران را شاهد خواهیم بود.
وی اشاره کرد: از طرف دیگر موتورهای برقی ورودشان به شهر تهران در حال پیگیری است که نقشی در آلودگی هوای تهران دارند و اگر ۱۰ درصد موتورهای سیکلت در این آلودگی نقش داشته باشند با ورود موتوردوچرخ های برقی می توان گام موثری را در کاهش آلودگی هوا برداشت. البته برای اقتصادی شدن قیمت آنها در تلاش هستیم برای باطری این موتورها اجاره دادن آنها را اجرائی نماییم.
حناچی با تاکید بر توسعه خدمات هوشمند در شهر تهران همزمان با شیوع ویروس کرونا ویروس اظهار داشت: هم اکنون اپلیکیشن «تهران من» بیش از سه میلیون کاربر دارد که این رقم بالایی برای یک اپلیکیشن شمرده می شود همین طور در اوج بارندگی ها در سال ۹۸ برای همه کسانی که در راه روددره های تهران عبور می کردند پیامک های هشدار ارسال شد که گام موثری در حوزه هوشمندسازی شمرده می شود.
وی افزود: انتخابات شورایاری ها بصورت تمام الکترونیک در تهران انجام شد که تجربه بسیار خوبی بود. اساسا اطلاعات در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها بسیار موثر است و با بهره بردن از سامانه های هوشمند می توان این اطلاعات را به شکلی دقیق تر دسته بندی کرد. نقشه های جدید توسط رصد خانه شهرداری تهران در این دوره تولید شدند و نتیجه آنست که با بهره گیری از سامانه های هوشمند و هوشمندسازی سیستم ها راندمان ما بالا رفته است که می توان همچون این افزایش راندمان به کاهش پسماند از ۷۰۰۰ تن در روز به ۵۷۰۰ تن در دوره فعلی اشاره نمود.
شهردار تهران درباب انجام مطالعات و پیوست های اجتماعی خط ۱۰ مترو اظهار داشت: هیچ پروژه ای بدون مطالعه در تهران اجرائی نخواهد شد. پس اگر پروژه بدون مطالعات اجرا شود اساسا خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد. خط ۱۰ مترو بعنوان کوریدوری اصلی تصویب شده و مطالعات آن بصورت قطعه قطعه انجام و تکمیل خواهد ششدبه طوریکه هم اکنون مطالعات قطعه اول انجام شده و کار به مرحله اجرا رسیده است.
وی درباب اجرای طرح ترافیک در وضعیت کرونائی اظهار نمود: در تجربیات جهانی باتوجه به شیوع ویروس کرونا ویروس در هیچ یک از شهرها نه فقط طرح ترافیک لغو نشد بلکه طرح های ترافیک سخت تر مورد پیگیری قرار|گرفت اما ما تغییر ساعت آنرا دنبال کردیم.
وی درباب تغییر نوبخت مدیرعامل شرکت مترو اظهار داشت: ایشان در دوره سختی مدیریت را بر عهده داشتند که ترازهای درآمدی گرفتار تغییرات گسترده شده بود که این مساله بهره برداری را بر هم می زند. در چنین شرایطی ممکنست مدیر مربوطه خسته شود. برای ایشان نیز چنین اتفاقی روی داده بود که نهایتا با جمع بندی و مذاکره به این نتیجه رسیدیم که در مکان دیگری در حوزه حمل و نقل از ایشان استفاده نمائیم.
شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباب اختصاص فضاهای تبلیغاتی به امر تبلیغات انتخابات اظهار داشت: برخی از فضاهای اطلاع رسانی در شهر بصورت عادلانه به موضوع انتخابات اختصاص پیدا می کند. این امر در حوزه انتخابات ریاست جمهوری توسط سازمان زیباسازی انجام می شود و در مورد انتخابات شوراها نیز اساسا موضوع بصورت عادلانه بعد از تصمیم گیری اجرا می گردد.
حناچی در پاسخ به سوال دیگری درباره در اولویت قرار گرفتن رانندگان تاکسی برای تزریق واکسن اظهار داشت: ما واکسیناسیون ناوگان تاکسیرانی را دنبال کردیم. اساسا اگر با همین آهنگ فعلی تزریق واکسن ادامه پیدا کند به زودی این قشر نیز واکسن خودرا دریافت می کنند. البته اگر در بین آنها افرادی به بیماریهای زمینه ای گرفتار باشند که اساسا در اولویت قرار گرفتند.
وی اشاره کرد: ما در روز نخست باید همه اولویت ها را اعلام می کردیم اما تنها پاکبان ها و پرسنل بهشت زهرا را اعلام کردیم که ستاد ملی کرونا در زمانی کوتاه موضوع را تصویب کرد ولی در مرحله بعد تغییر این اولویت ها سخت بود اما به زودی مشکل تزریق واکسن رانندگان تاکسی حل خواهد شد.
شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت استفاده از موسیقی در بهشت زهرا(س) اظهار داشت: در بعضی موارد که اختلاف نظر هست باید همه نظرات را مدنظر قرار دهیم. بسیاری موضوعات عرفی، قانونی و شرعی هستند که ما موظف به رعایت آنها هستیم کسی نگفته اینطور سوگواری نکنند اما رعایت فضای عمومی سفارش شده است.
تشریح عملکرد معاونت حمل و نقل شهرداری تهران
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، سید مناف هاشمی در ادامه این جلسه خبری در تشریح گزارش عملکرد چهار ساله حوزه معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، اظهار داشت: افزایش مطلوبیت حمل و نقل عمومی با تاکید بر مترو، توسعه کمی و کیفی ایستگاه های آن، تکمیل دسترسی ها، خرید اتوبوس و اورهال آنها در دوره فعلی در دستور کار بوده است. همین طور توسعه حمل و نقل پاک و انسان محور نیز با اجرای طرح دوچرخه اشتراکی و راه اندازی مسیرهای ویژه دوچرخه از دیگر رویکردهای عملیاتی این معاونت در دوره فعلی مدیریت شهری بوده است.
وی اضافه کرد: در امتداد توسعه سیستم های حمل و نقل هوشمند اقداماتی همچون گسترش زیرساخت های فیبر نوری، ساماندهی ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز و در امتداد مدیریت عرضه و تتقاض افزایش ایمنی در حمل و نقل ساماندهی و مدیریت پارک حاشیه ای، شروع راه اندازی پارکینگ های محله ای، تغییر رویکرد خط کشی معابر بزرگراهی و اجرای خط کشی عملکرد محور را دنبال کرده ایم.
وی اشاره کرد: گاهی اعلام می شد که تعدادی از ایستگاه های خطوط مترو در دوره های گذشته اقدامات اصلی آن انجام شده و ما آنها را افتتاح کردیم اما تمامی اسناد تغییر و تحول ایستگاه ها مشخص است. برخی ایستگاه ها درمراحل ۳۰، ۴۰ و یا ۵۰ درصد تکمیل تحویل ما داده شده و در ادامه کار ما این ایستگاه ها را تکمیل کردیم.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اعلان اینکه برای تکمیل طرح های حمل و نقل عمومی تا ۲۰ سال آینده باید سالانه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به قیمت امروز هزینه نماییم، اضافه کرد: برای تامین منابع پایدار در اجرای طرح های حمل و نقل عمومی، استفاده از ظرفیت های اوراق مشارکت، احیای شرکت مجتمع های ایستگاهی و استفاده از منابع حاصل از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید به کار گرفته شده است.
وی افزود: توسعه خدمات کیفی در مترو از اهدافی بوده که در این دوره بطور جد مد نظر قرار گرفته، به شکلی که پنج پست برق ۷۸ تهویه، ۶۲ دستگاه آسانسور و ۲۸۰ پله برقی به مجموعه مترو در دوره فعلی اضافه شده است. همین طور سرفاصله حرکت قطارهای شهری با وجود آنکه قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن بوسیله دولت مهیا نشد؛ اما در تمامی خطوط سرفاصله ها کاهش پیدا کرده است. برای مثال در خط ۱ مترو سرفاصله قطارها از پنج دقیقه به ۳.۵ دقیقه کاهش پیدا کرده است. بدین سان از همه امکانات موجود برای خدمت دهی به شهر در مجموعه مترو بهره گرفتیم.
مناف هاشمی با اشاره به این که از سال ۹۶ وضعیت اعتبارات معاونت حمل و نقل عمومی رشد خوبی داشته است اشاره کرد: در سال ۱۴۰۰ اعتبار این معاونت به ۱۴ هزار میلیارد رسید البته میزان تحقق آن معین نیست و باید پیگیر تحقق این بودجه باشیم. ۵۰۰۰ میلیارد تومان از این بودجه در تبصره و ردیف های اعتباری و مابقی آن در بودجه های مستقیم دیده شده است.
معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از زمان شیوع ویروس کرونا بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان کاهش ددرآمد داشته و بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه برای مقابله با کرونا ویروس در شبکه حمل و نقل عمومی هزینه کرده است.
هاشمی درباب افتتاح های مربوط به حوزه مترو از سال ۹۶ تا کنون اظهار داشت: حدود ۴۰ مورد ایستگاه، ورودی ایستگاه ها و بهره برداری از بخش های مختلف مترو از سال ۹۶ تا کنون محقق شده است. تعدادی از این ورودی ها اهمیت شان به اندازه راه اندازی یک ایستگاه بوده، علاوه بر این بازگشایی بخش میانی خط ۷ راه اندازی پنج هواکش میان طونلی، ۷.۵ کیلومتر از بخش شمالی خط ۷ و ۹ کیلومتر در جنوب خط ۶ همچون افتتاح های حوزه مترو در دوره فعلی مدیریت شهری است.
وی اشاره کرد: باتوجه به افتتاح ایستگاه های مترو پیش رو، بیش از ۳۲ ایستگاه در این دوره به بهره برداری رسیده که عملکرد قابل قبولی است، اما بیشتر این ایستگاه ها در دوره مدیریت آقای حناچی محقق شده، بررسی ها نیز نشان میدهد از سال ۹۶ تا سال ۹۹ روند توسعه خطوط مترو معطل نمانده و با سرعت گذشته ادامه پیدا کرده، هر چند که اعتبارات گذشته وجود نداشته است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به بهره برداری از ۲۴ رام قطار شامل ۱۶۸ دستگاه واگن یک طبقه و دو دستگاه واگن دو طبقه اشاره نمود و اضافه کرد: ساخت تجهیزات مورد نیاز قطار ملی، کسب دانش فنی برای ساخت انواع قطارهای برقی از قبیل قطارهای پرسرعت مترویی و تراموا و همین طور کاهش قیمت تامین ناوگان بیش از ۲۰ درصد و کاهش ارز بری پروژه ها از دیگر اقداماتی بوده است که در این دوره انجام شده است.
وی اشاره کرد: تهران به ۱۵۰۰ دستگاه واگن نیاز دارد که این مساله در حال پیگیری است و البته تعمیر ۲۱۰ واگن نیز پیگیری خواهد شد. باید بتوانیم ۲۱۰ واگن دیگر نیز به ناوگان مترو اضافه نماییم که بدین ترتیب با ۴۲۰ واگن شرایط بهتری را برای شهروندان فراهم خواهیم کرد.
معاون شهردار تهران در تشریح اقدامات معاونت حمل و نقل در حوزه اتوبوسرانی نیز اظهار داشت: ۲۰۳ دستگاه اتوبوس تک کابین، ۱۸ دستگاه اتوبوس دوکابین و ۱۷۸ دستگاه مینی بوس به شبکه ناوگان اتوبوسرانی واردشده و بازسازی و تعمیر ۱۵۵ دستگاه اتوبوس در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به قراردادهای در دست اقدام برای حوزه اتوبوسرانی اشاره کرد: برنامه ریزی برای ورود ۱۰۰ دستگاه میدل باس و ۱۲۰ دستگاه اتوبوس تک کابین و همین طور بکارگیری و ورود ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی و خرید ۲۵ دستگاه ون مناسب سازی شده ویژه معلولین در دستور کار است. همین طور برنامه ریزی برای بازسازی ۹۰۰ دستگاه اتوبوس تک کابین همچون قراردادهای در دست اقدام در این حوزه می باشد.
هاشمی درباب اقدامات معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در حوزه تاکسیرانی نیز اظهار داشت: سال قبل بیش از ۴۰۰۰ دستگاه تاکسی نوسازی شده و برای سال جاری نیز نوسازی ۱۵ هزار دستگاه تاکسی در نظر گرفته شده، هم اکنون امسال ۷۰۰ دستگاه نوسازی شده که اگر ایران خودرو همکاری لازم را داشته باشد و افزایش قیمتی نداشته باشد، می توانیم این ۱۵ هزار دستگاه را نوسازی نماییم.
وی درباره واکسیناسیون رانندگان تاکسی نیز اظهار داشت: حق رانندگان تاکسی نبود که در اولویت سوم تزریق واکسن قرار بگیرند. این افراد در طول روز با اقشار مختلف در ارتباط هستند و تا کنون ۲۰۰ راننده تاکسی به علت مبتلاشدن به این بیماری جان خودرا از دست داده اند. همین طور خانواده های این افراد نیز به علت این بیماری جان خودرا از دست داده اند. با وجود مکاتبات انجام شده هنوز به نتیجه نرسیده ایم.
هاشمی در پاسخ به سوالی درباب کاهش درآمدهای شهرداری به علت لغو طرح ترافیک در دوران شیوع ویروس کرونا ویروس اظهار داشت: بیش از شش بار در ستاد ملی کرونا شرکت کردیم و گزارش خودرا درباب لغو طرح ترافیک ارائه کردیم. همه اعضا قانع شدند که تاثیرات این مساله در کاهش مسافر اتوبوس و مترو تنها پنج درصد بوده است اما از طرف دیگر تعداد سفرهای غیر ضرور به مرکز شهر افزایش داشته است. پس اجرای دوباره طرح ترافیک عملیاتی شد.
شهرداری تهران نگاه اقتصادی به این طرح ندارد، اما ۵۰۰ میلیارد تومان در این عرصه کاهش درآمد داشتیم ولی برای سلامت مردم آنچه که در اولویت قرار گیرد انجام می دهیم.
وی اضافه کرد: در حوزه یارانه های پرداختی دولت، دولت می تواند برای قشری که مسافر ثابت مترو و اتوبوس هستند برنامه ریزی لازم را انجام دهد. در بعضی دولت ها منابع خوبی وجود داشت اما زیرساخت های لازم و تامین واگن انجام نشد. پس انتظار داریم اگر دولت فکر می کند باید یارانه بدهد بهترین جا حمل و نقل عمومی است.
وی درباره عقد قرارداد با شرکت های داخلی برای تامین واگن اظهار داشت: قراردادهای ما همه با شرکت های داخلی بوده و قراردادی که با ایران خودرو برای تامین اتوبوس داشته ایم موجب فعال شدن خط تولید و بکارگیری جوانان شده است. بی شک در اتوبوس های جدیدی که وارد ناوگان می شوند مناسب سازی برای معلولین صورت خواهد گرفت اما در ایستگاه های مترو و واگن ملی این مساله پیگیری خواهد شد.
وی اضافه کرد: درآمد شهرداری تهران از محل طرح ترافیک ۴۰ درصد به معاونت حمل و نقل اختصاص پیدا می کند که برای اقدامات در رابطه با حوزه سازمان حمل و نقل و ترافیک صرف می شود. ۴۰ درصد از این درآمد نیز برای نوسازی تاکسی های فرسوده صرف می شود و ۲۰ درصد مابقی آن نیز بعنوان کمک برای تامین زیرساخت های مترو به کار گرفته می شود. این در حالیست که درآمدها در این عرصه ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی درباره ورود اتوبوس ها از کشورهای دیگر که سه سال کار کرده اند اظهار داشت: این مساله یکبار در خود دولت عنوان شد که اگر نمی توانیم اتوبوس های لازم را توسط کارخانه های داخلی تولید نماییم باتوجه به نیاز شدید تهران و کلانشهرها اتوبوس های دو یا سه ساله ای که در بعضی کشورها کار کرده اند را وارد نماییم. ما مخالفت نکردیم اما ورودی از این اتوبوس ها به کشور نیز انجام نشد.
وی درباره تفاهم نامه با قوه قضائیه نیز اظهار داشت: هدف از انعقاد این تفاهم نامه انجام کارهای مشترک با قوه قضائیه بوده است. سیستم حمل و نقل عمومی با امکاناتی که دارد می تواند در کنار قوه قضائیه باشد و این تفاهم نامه نیز با همین هدف به امضا رسیده است.
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، در قسمتی از این جلسه امام مدیرعامل مترو نیز در تشریح روند ساخت قطار ملی اظهار داشت: ما در کشور چهار کارخانه واگن سازی داریم و عمده واگن های مترو در کشور در واگن سازی تهران ایجاد می شود. تا قبل از این دوره عمق بومی سازی ۲۸ درصد بوده که محدود به بدنه بوده و سایر آن از کشور چین وارد و در کشورمان مونتاژ می شد. پیش از ساخت قطار ملی این بومی سازی به ۳۰ درصد رسید و هم اکنون برای قطار ملی به ۸۵ درصد رسیده است. البته این پروژه متعلق به شهرداری تهران نبوده و شهرداری و معاونت حمل و نقل در آن پیمانکار بودند. همه بحث های مربوط به قطار ملی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رصد شده است.

به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا محمد فرجود نیز در تشریح عملکرد سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اظهار داشت: تهران هوشمند یکی از برنامه های جدی در دوره فعلی مدیریت شهری شمرده می شود و در این راستا اقدامات موثری انجام شده است. در برنامه تهران هوشمند سعی شده است رویکرد اساسی جذب مشارکت باشد که در این راه خیلی از نهادهای خارج از مجموعه شهرداری به همکاری گرفته شدند تا بدین وسیله در سرویس دهی به شهروندان گام های موثری برداریم.

وی اضافه کرد: در سخت ترین شرایط مالی، شهرداری تهران وارد مقوله تهران هوشمند شد تا بتوانیم شهر را با هزینه کمتری اداره نماییم و برنامه تهران هوشمند نتیجه سال ها مطالعات است. برنامه مفصل بر طبق اسناد بالادستی طراحی شده و دارای سه لایه اصلی است.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران تاکید کرد: حمل و نقل حوزه اساسی در تهران هوشمند شمرده می شود همین طور حوزه هایی همچون شهرسازی نیز در تهران من در نظر گرفته شده است اما هیچ برنامه هوشمندی نقطه تمامی ندارد و در شهرداری تهران نیز حوزه هوشمند سازی پایتخت اقدامات قابل توجهی را شاهد بوده است. برنامه هایی پیش بینی شده که فاز اول آن انجام شده است. در سالهای ۹۷، ۹۸ و ۹۹ برنامه ها از فاز صفر شروع شده و عمده کاربردهای برنامه های پیش بینی شده در سال قبل و امسال به خروجی می رسد.

فرجود افزود: این سه برنامه ارتباط نزدیکی با برنامه توسعه سوم شهرداری تهران دارد همین طور به حوزه خدمات شهروندی تهران من توجه ویژه ای شده است. سامانه شفافیت جزو اولین کارهایی بود که انجام شد. ورژن جدید سامانه ۱۳۷ طراحی شد و در ادامه باشگاه شهروندی به زودی رونمایی خواهد شد. اطلاعات محلات در سامانه تهران من بارگذاری شده و در حوزه شهرسازی به دو بخش توجه شده است. نخست این که خدمات را بصورت غیرحضوری ارائه نماییم که در این راستا کارتابلی برای شهروندان طراحی شد تا پروسه ساخت و ساز ملک خودرا ببینند و بتوانند از این سامانه کارهای خودرا بصورت غیرحضوری دنبال کنند همین طور برای مهندسان در حوزه شهرسازی برنامه ای جداگانه طراحی شد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران با اشاره به این که همه نوع درخواست شامل همکاری و نوسازی در سامانه به روز شده است، اظهار داشت: اساسا با به کارگیری این سامانه از مراجعات حضوری جلوگیری خواهد شد. تمام اقدامات شهرداری و پروژه های محلی در سامانه تهران من بارگذاری شده است. طرح ترافیک، پارک حاشیه ای، خدمات خرید بلیت در سامانه پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: یکی از اقداماتی که انجام شده راه اندازی سرویسی برای ناشنوایان است که اگر حادثه ای در مواقع بحران برای این افراد به وجود بیاید می توانند خدمات خودرا از سازمان های مربوطه دریافت نمایند.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با تاکید بر این که با اهمیت ترین چیزی که در سیستم خدمات شهری داریم، اکوسیستم تهران من است، اظهار داشت: تهران من جزو بهترین سیستم های دولتی شمرده می شود و سال قبل نیز از دید مردم بعنوان بهترین سامانه معرفی شده است برای ارائه سرویس در این سامانه بیش از ۴۰ سامانه به آن متصل شده است. در سال ۹۷ که طرح ترافیک جدید اجرائی شد با همکاری معاونت حمل و نقل، داده های جدید به سامانه افزوده شد.

فرجود تاکید کرد: اقدام دیگری که در روزهای کرونا صورت گرفت این بود که علاوه بر سرویس هایی که از قبل طراحی شده بود، سرفصل جدیدی بعنوان میز خدمت شهرداری طراحی شد که به زودی در سامانه تهران من بارگذاری خواهد شد و شهروندان می توانند درخواست ها و نامه های خودرا بوسیله این سامانه به شهرداری ارجاع دهند و در نهایت در اختیار معاونت ها و مجموعه های مرتبط قرار داده شود. درباب سامانه ۱۳۷ نیز جدا از تغییرات اساسی امکان ارسال عکس، فیلم و صوت نیز افزوده شد که این امر سبب ارتباط بهتر شهروندان با سامانه ۱۳۷ شد. یکی دیگر از بخش هایی که با حوزه حمل و نقل مرتبط می باشد پلت فرم یکپارچه پرداخت شهری است که از این طریق شهروندان می توانند به آسانی تمام پرداخت های خودرا به شهرداری انجام دهند.

وی افزود: پارک حاشیه ای نیز از نظر فناوری یکی از مدرن ترین پارک های حاشیه ای است که مدلی ساده برای شهروندان شمرده می شود. پرداخت آن راحت است و در منطقه ۲ این مساله آماده اجرا شده است و در مناطق ۶ و ۷ نیز در دستور کار قرار دارد. یکی دیگر از برنامه های تهران من اپلیکیشن دوچرخه است که امکان مشاهده نزدیک ترین ایستگاه های دوچرخه، نزدیک ترین پارکینگ مسقف دوچرخه و نزدیک ترین تعمیرگاه دوچرخه را به شهروندان ارائه می کند.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران تاکید کرد: در حوزه شهروندی برگزاری اولین انتخابات تمام الکترونیک برای شورایاری ها در تهران انجام شد که تمامی مراحل آن بصورت آنلاین صورت گرفت. همه این موارد در امتداد تحول دیجیتالی شهرداری تهران رقم خورده است. یکی از کارهای مهم سامانه معاملات شهرداری تهران بود که از ابتدا تا اختتام بصورت الکترونیک شده و حتی امضای الکترونیک نیز در آن تعریف شده است. سامانه مدیریت فضای سبز و سامانه مدیریت بحران نیز از دیگر سامانه های به راه افتاده است. سامانه مدیریت فضای سبز یکی از سامانه های مهم در مجموعه شهرداری تهران شمرده می شود. یکپارچه سازی سامانه خودرویی شهرداری نیز از اقدامات موثر سازمان فناوری اطلاعات بوده است.

فرجود تاکید کرد: در حوزه نوآوری نیز دو نقش ایفا شد؛ یکی این که بازار شهرداری را برای نوآوری باز نماییم که این کار با روش های مختلف انجام شد. در حوزه زیرساخت نیز حجم خیلی از سقف هزینه ها تغییر نمود و سعی کردیم در مجموعه شهرداری در حوزه دیجیتال هماهنگ عمل نماییم.

وی در پاسخ به سوالی درباب نقش هوشمندسازی در کاهش ترافیک و آلودگی هوا اظهار داشت: در تهران هوشمند موضوع حمل و نقل پاک و سبز را پیگیری کردیم. موضوع آلودگی هوا به شکلی است که دستگاه های مختلف در آن دخیل هستند و مسئله ای پیچیده شمرده می شود. ما در حوزه اختیارات خود چندین کار موثر انجام دادیم و سعی کردیم در مجموعه شهرداری عواملی که سبب افزایش سفرهای درون شهری می شوند را حذف نماییم. در حقیقت با هوشمندسازی خدمات بهتری با هدف عدم مراجعه حضوری شهروندان ارائه شد. در حوزه مدیریت ترافیک نیز سیستم های موجود را تقویت کردیم که یکی از آنها تقویت سیستم پلاک خوان بوده است.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران افزود: در موضوع اطلاع رسانی معاینه فنی نیز دوربین های کنترل معاینه فنی افزایش پیدا کرد و رزرو معاینه فنی هم آنلاین شد. در موضوع رصد آلودگی هوا نیز سعی کردیم گستره رصد را برای آلودگی هوا افزایش دهیم تا داده های دقیق تری جمع آوری شود.

فرجود در پاسخ به سوالی دیگری درباب راه اندازی وای فای شهری اظهار داشت: ما این پروژه را بررسی کردیم اما باتوجه به محدودیتی که سازمان تنظیم گذاشته ارائه وای فای شهری فقط باید توسط شرکت های ارائه دهنده اینترنت صورت گیرد. به همین دلیل دو فراخوان زدیم اما هیچ شرکتی باتوجه به ارائه اینترنت بر بستر گوشیهای همراه رغبتی برای این سرمایه گذاری نداشت.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر این که اپلیکیشن تهران من بستر جامعی است که خدمات مختلف روی آن ارائه شود، اظهارکرد: باتوجه به الزام شورای شهر تهران پرونده های شهرسازی پس از سال ۹۷ روی لایه های مختلف اطلاعاتی این سامانه بارگذاری شد. هم اکنون در این اپلیکیشن امکان پرداخت قبوض شهرداری و سایر قبوض فراهم گشته است. در مورد سازمان میادین نیز موضوعی به ما ارجاع شد که برخی شرکت هایی که می خواهند در حوزه دلیوری (تحویل) در سازمان میادین فعالیت کنند باتوجه به تخصص سازمان فناوری این شرکتها را بررسی و تأیید آنها را انجام دهیم که این کار توسط سازمان فناوری انجام شد.
1400/03/04
09:14:04
0.0 / 5
585
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اختصاص فضای شهری برای تبلیغات انتخابات
نظر شما در مورد اختصاص فضای شهری برای تبلیغات انتخابات
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳