نائب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران:

هدف شورای پنجم ساماندهی سازمان ها و شركت های شهرداری است

هدف شورای پنجم ساماندهی سازمان ها و شركت های شهرداری است به گزارش حراج كن نایب رییس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران تصریح كرد: از آغاز دوره پنجم هدف ما ساماندهی سازمان ها و شركت های شهرداری است.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، سید حسن رسولی در دویست و بیست و نهمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه بررسی اصلاح اساسنامه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران درباره پیشنهاد بند ۴ماده ۶، اظهار داشت: فلسفه وجودی شرکت ساماندهی اصناف و مشاغل، اجرای بند ۲۰ ماده ۵۵ است. در این بند در چارچوب مدیریت نظارت و راهبری بازارهای موقت(شامل بازار روز و نمایشگاه ها و... ) به همکاری سایر حوزه ها و پیشگیری از فعالیت بازارهای غیرمجاز اشاره شده است. چیزی به‎عنوان مشاغل سیار نداریم اینکه بخواهیم در اینباره وظیفه ای برای شرکت ساماندهی و مشاغل تعیین نماییم در مغایرت با قانون است.

وی در پاسخ به پیشنهاد نژاد بهرام در خصوص حذف عبارت ساماندهی پیاده‎روها از متن اساسنامه هم اظهار داشت: این شرکت اساسا برای ساماندهی مشاغل و صنایع بوجود آمده است. این رویکرد برای ساماندهی پیاده‏ رو‎ها و رفع مزاحمت است و مغایرتی با قانون ندارد باید تلاش نماییم از انسجام اساسنامه کاسته نشود.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران درباره بند ۸ این اساسنامه هم اظهار داشت: در این بند اشاره شده که شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل از ظرفیت تشکل های صنفی و غیره، جهت واگذاری مدیریت واحدهای تحت پوشش یا مالکیت شرکت طبق قوانینی موضوعه استفاده نماید. در متن موجود از تشکل‎ها نام برده شده؛ اما فلسفه وجودی این شرکت برقراری انضباط شهری است و جلب مشارکت‎های جمعی به معنای عام نیست که بخواهیم NGOها را بیاوریم فرض کنید اگر قرار باشد جمعه بازاری برپا شود این شرکت با اصناف وارد مذاکره می شود. وارد کردن بحث NGO ها در بند ۸ نه تنها به نفع NGO ها نیست بلکه ربطی هم به فلسفه وجودی شرکت ندارند.
رسولی با اشاره به اینکه مشخص شدن سهام شهرداری در شرکت ها مورد اختلاف ما و شهرداری و وزارت کشور است، تصریح کرد: این مصوبه به هیئت تطبیق ارتباط ندارد چونکه وفق ماده ۸۴ و ماده ۵۱ قانون با تأیید وزارت کشور عملیاتی می‎شود. استدلال این است که گرچه قانون تجارت سهامی خاص را مشخص کرده، اما درمورد شهرداری این ماده قانون تجارت مصداق ندارد و به شکلی طولانی کردن گردش کار است. کل سرمایه این شرکت‎ها متعلق به شهرداری است و مورد تأیید وزارت کشور است. در غیر اینصورت نظام گردش کار طولانی می‎شود. باتوجه به موافقت وزارت کشور ما میخواهیم روال سابق را اصلاح نماییم.
وی افزود: در تبصره ماده واحده، آورده شده که این اساسنامه بعنوان اساسنامه نمونه کلیه شرکت‎های تابعه است و شهرداری موظف است ظرف سه ماه بر اساس این ساختار، نظرات خویش را در لایحه های دیگر بگوید. ازاین رو فقط بحث ما ارکان شرکت‎ها است و از ۴۳ سازمان و شرکت و فقط ۵ الی ۶ مورد اساسنامه‎اش مشخص شده است.
رسولی با اشاره به بند ۳۰ ماده ۸۰، تصریح کرد: بر طبق این بند وظایف شورای شهر نظارت بر امور شهرداری، کلیه سازمان‎ها و حفظ اموال شهرداری و پیگیری‎های لازم بر مبنای مقررات قانون است. اگر حسابرس را جزو ارکان حساب نکنیم به این مفهوم است که شورای شهر به بند ۳۰ ماده ۸۰ عمل نکرده است. اگر حسابرس را حذف نماییم عملا امکان نظارت بر دو سوم کار شهرداری را از دست دادیم. این پیشنهاد به معنای حذف شورا است. از آغاز دوره پنجم هدف ما ساماندهی سازمان ها و شرکت های شهرداری است و ابزار ما در شورا همین حسابرس است. شهرداری ترجیحش این است که برای دو سوم از ظرفیت شهرداری مجمع شرکت همه کاره باشد.
خزانه دار شورای شهر تهران تصریح کرد: یکی از بازوهای نظارتی شورا حسابرس است که از سوی شهرداری انتخاب نمی گردد. شعار ما انضباط مالی و نظارت پذیری شرکت ها و سازمان های شهرداری است. نباید یکپارچگی زحمت دوساله شورای شهر را در این بخش مخدوش نماییم.

به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، بعد از طرح پیشنهادات اعضای شورای شهر تهران، اساسنامه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.
منبع:

1399/05/19
20:33:59
5.0 / 5
1883
تگهای خبر: ابزار , بازار , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد هدف شورای پنجم ساماندهی سازمان ها و شركت های شهرداری است
نظر شما در مورد هدف شورای پنجم ساماندهی سازمان ها و شركت های شهرداری است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴