پایه ریزی عدالت جنسیتی به معنای واقعی در نظام برنامه ریزی كشور

پایه ریزی عدالت جنسیتی به معنای واقعی در نظام برنامه ریزی كشور حراج كن: مدیركل برنامه ریزی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به تشریح اقدامات این معاونت در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی پرداخت.


به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، با گذشت نزدیك به چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی نگاهی به گذشته و مقایسه آن با امروز نشان دهنده عمق تحولی است كه ملت ایران آنرا تجربه كرده است. "چهل سال چهل دستاورد "موضوعی است كه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری می خواهد به نمایش و مستند سازی عملكردهای صورت گرفته بپردازد.
بهناز موحدی، مدیركل برنامه ریزی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به تشریح اقدامات این معاونت در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: همانطور كه می دانیم یكی از معیارها جهت سنجش درجه توسعه یافتگی یك كشور میزان اهمیت و اعتبار زنان در آن كشور است.با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ زنان از حقوق و تكالیفی برخوردار شدند و تحولات قابل توجهی در حوزه های مختلف اجتماعی صورت گرفت كه جامعه زنان باز از آن بی بهره نبود.
وی افزود: اعتقاد كلی براین است كه زنان بعنوان پایه های اصلی خانواده از یك سو و از طرف دیگر به عنوان بخش قابل توجهی از نیروی انسانی جامعه در فرایند توسعه هم عاملین توسعه محسوب می گردند و در این فرایند ایفای نقش می كنند و هم از این فرایند تاثیر پذیرفته و از نتایج آن بهره مند می گردند و این تاثیرات دوسویه در قالب ارزیابی شاخص های پیشرفت زنان قابل ارزیابی است.بر همین اساس معاونت زنان و خانواده درصدد برآمد تا در آستانه چهلمین سال جشن پیروزی انقلاب به معرفی دستاوردهای انقلاب با هدف آگاهی بخشی عمومی و به صورت خاص معرفی این دستاوردها در چارچوب گزارشی مستند و منظم به آمارها و داده های قابل اعتبار به نسل جوان بپردازد.
موحدی اضافه كرد: در ارتباط با این مساله جلسات متعددی درمعاونت امور زنان و خانواده صورت گرفت. برمبنای نتایج این جلسات، گزارش استخراج شده از این مجموعه باید ملموس بوده، قابلیت نمایش در مجامع ملی و بین المللی را داشته باشد. در تدوین این گزارش در صدد برامدیم از یك سو به مكانیزم های نهادی سوژه در قالب قوانین و مقرراتی بپردازیم كه بستر را برای بهره مندی زنان از مواهب انقلاب فراهم می ساخت و از طرف دیگر اثرات این قوانین را در چارچوب شاخص های قابل سنجش و اندازه گیری نمایش دهیم.

مدیركل برنامه ریزی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینكه نهایتا به دو ایده كلی رسیدیم كه حاصل آن تدوین دو گزارش مجزا می باشد اظهار نمود: گزارشی كه حاصل آن معرفی دستاوردهای زنان در ۴۰ شاخص حول محورهای سلامت و بهداشت، آموزش، مشاركت اقتصادی، مشاركت اجتماعی، مشاركت فرهنگی، مشاركت سیاسی و توفیقات زنان در عرصه ورزش و... است كه خوشبختانه در محورهای فوق شاهد توفیقات و پیشرفت های قابل ملاحظه ای هستیم كه می تواند آثار و نتایج انقلاب اسلامی را به خوبی چه در داخل به نسل جوان و چه در عرصه بین الملل معرفی نماید.
موحدی عنوان كرد: از طرف دیگر سپس مطالعات علمی و دستیابی به شاخص پیشرفت زنان مشخص شد كه هنوز در بعضی از ابعاد و حوزه های مربوط به آن خلاء هاو كاستی هایی ملاحظه می گردد كه نیازمند ریشه یابی و اقدام در جهت رفع این خلاء ها و كاستی ها در چارچوب همكاری بین بخشی كلیه بخشهای نطام است پس در صدد تدوین گزارش دیگری با عنوان گزارش شاخص پیشرفت زنان در جمهوری اسلامی ایران برامدیم به نحوی كه به سمع و نظر تصمیم سازان نطام رسیده و در برنامه ریزی ها به این كاستی ها توجه نمایند.
وی اظهار نمود: گفتنی است در مبحث مربوط به شاخص های بین المللی بعضی از شاخصها متناسب با شرایط فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... جامعه ما در نظر گرفته نشده است در نتیجه با استناد به آنها شاید نتوانیم تصویر درست و واقعی از شرایط زنان در كشور و دستاوردهای انقلاب ارائه دهیم پس بومی سازی شاخصهای بین المللی لازم است كه ما در این گزارشات به این مساله توجه ویژه ای داشته ایم.
به قول موحدی اگر این كار به درستی صورت گیرد رتبه كشور ما نسبت به سایر كشورهایی كه پیشتر نسبت به ما رتبه های بالاتری داشته اند باز بالاتر می رود. بعنوان مثال تعداد زنان دهیار در كشور بالغ بر ۲۰۰۰ نفر ماست كه اساسا در شاخص های بین المللی زیر شاخصی بعنوان دهیار زن وجود ندارد كه قابلیت ارائه در گزارشات را داشته باشد. معاونان و مشاوران زن دستگاه های اجرایی باز مسئله مهمی است كه می توان آنها را باز مد نظر قرار دهیم.
مدیركل برنامه ریزی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به سوژه دیگری كه در گزارش دوم به آن پرداخته شده اشاره نمود و اظهار داشت: تمركز گزارش بر شاخصهای در رابطه با عدالت جنسیتی مصرح در ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه، اقتصادی و اجتماعی می باشد كه برای نخستین بار سوژه عدالت جنسیتی در كشور به معنای واقعی كلمه خود و به طورخاص در نظام برنامه ریزی توسعه كشور پایه ریزی شد.
به قول وی، در این ماده دو محور اصلی مورد تاكید قرار می گیرد: اول اینكه همه دستگاه های اجرایی تكالیفی را برای تحقق عدالت جنسیتی متناسب باشاخصهای ابلاغی ستاد ملی زن و خانواده برعهده دارند پس لازم است برنامه های خودرا در جهت ارتقای این شاخص ها در نظر بگیرند كه معاونت زنان و خانواده رئیس جمهور باز مسئول ارزیابی و رصد برنامه ها در ارتباط با شاخص هاست. محور بعدی بر تقویت ساختارهای حوزه زنان در خانواده به وسیله دستگاه های اجرایی تاكید می كند.
موحدی افزود: امید این داریم كه با برنامه ریز ی درست و بین بخشی و عزم جدی همه دستگاههای اجرایی در تحقق و اجرایی سازی ماده ۱۰۱، داده های ثبتی و آماری در رابطه با شاخصهای جنسیتی به گونه ای گردآوری شود كه از این پس بتوانیم ارزیابی دقیقی از وضعیت شاخصهای زنان و دستاوردهای نظام در این حوزه داشته باشیم.
وی اشاره كرد: این دو گزارش شرایط ویژه ای را برای نسل جوان كشور می تواند مهیا كند. جوانان و كسانی كه در حوزه زنان و خانواده پژوهشگر و محقق هستند، تمایل به دستاوردهای انقلاب در حوزه زنان و خانواده دارند كه این گزارش می تواند به صورت جامع به بررسی دستاورردهای انقلاب در حوزه زنان و خانواده در تمامی زمینه های فرهنگی، هنری، ورزشی، اقتصادی، اجتماعی و... را پاسخگو باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، وی در پاسخ به اینكه چند درصد از كسانی كه به دانشگاه ورود پیدا كردند توانسته اند وارد بازار كار شده و در واقع اشتغال زایی كنند؟ اظهار داشت: به صورت كلی یكی از شاخصهای مهم برای ارزیابی وضعیت زنان در مجامع ملی و بین المللی شاخص مشاركت اقتصادی می باشد. این شاخص از نسبت جمعیت بیكار و شاغل به تعداد كل جمعیت فعال بالای ۱۰ سال بدست می آید. در كشور ما این شاخص برای زنان از روند رو به رشدی در سالهای سپس انقلاب برخوردار بوده كه اساسا یكی از دلیلهای آن افزایش جمعیت بیكار در جستجوی كار زنان و به صورت خاص در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی است. اساسا میزان جذب زنان در بازار كار باز به طبع شرایط اقتصادی و زیرساخت های در رابطه با آن بوده و تاثیر می پذیرد پس همانطور كه بخش قابل توجهی از جوانان فارغ التحصیل پسر مابه جهت شرایط اقتصادی گرفتار چالش بیكاری هستند این نسبت به جهت وجود بعضی از ساختارهای فرهنگی اساسا در میان دختران فارغ التحصیل دانشگاهی در كسب فرصتهای اقتصادی بازار كار به نسبت بیشتری قابل ملاحظه است.
موحدی در ادامه درباره نحوه انتشار گزارش عملكرد چهل سال دستاورد در حوزه زنان باز بیان كرد: اطلاعات موجود در معاونت بر طبق گردآوری داده های ملی منتج از سرشماری ها و نمونه گیری های مركز آمار ایران، پیمایش های ملی و داده های ثبتی دستگاه ها صورت می گیرد. منبع مهم دیگری كه در جمع آوری آمارها به ما كمك می نماید، تشكیل بانك اطلاعاتی مهمی در حوزه زنان و خانواده است. این بانك زمینه مطالعه برای علاقه مندان به این حوزه را فراهم می آورد. البته معاونت باز تلاش می كند كه از راه این بانك، اطلاعات را در اختیار افراد مختلف قرار دهد كه در حال حاصر بخشی از آن در چارچوب گزارش وصعیت زنان و خانواده در پورتال معاونت قابل ملاحظه است.
وی افزود: بنده معتقدم تغییرات در روند سازمان معاونت زنان و خانواده تنها به وسیله رئیس و مسئولان آن نباید صورت بگیرد بلكه شهروندان و زنانی كه علاقمند به این مساله هستند می توانند گزارشات و آمارهای موجود در بانك اطلاعاتی را مورد مطالعه قرار داده و نظرات و پیشنهادات خودرا به وسیله مقاله و... در اختیار سازمان قرار دهد تا معاونت بتواند از این نظرات استفاده نماید.
موحدی اضافه كرد: بخش مهمی از ساختار گزارش سازمان مبتنی بر نحوه اطلاع رسانی این سازمان به مخاطبان است. علاوه بر محتوای گزارش، سازمان بر روی ساختار شفاف گزارشات تمركز و تاكید ویژه ای دارد. این مسئله به این معنا است كه سازمان می خواهد گزارشات و رسم نمودارهای ساده را جهت اطلاع رسانی عموم مردم به خصوص مخاطبان عام را جایگزین گزارشات و آمارهای نامفهوم خود كند. بعنوان مثال رسم اینفوگرافی در گزارشات برای بیان مشاركت زنان در عرصه های متفاوت درسالهای پس ازانقلاب همچون عوامل مهم اطلاع رسانی به صورت ساده برای عموم مردم است.
وی اشاره كرد: هدف معاونت امور زنان و خانواده این است كه در روزهای دهه فجر، اطلاعات و اینفوگرافی های آماده شده را از راه شبكه های اجتماعی و رسانه های جمعی در اختیار عموم مردم قرار دهد.1397/11/04
13:15:58
5.0 / 5
4395
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پایه ریزی عدالت جنسیتی به معنای واقعی در نظام برنامه ریزی كشور
نظر شما در مورد پایه ریزی عدالت جنسیتی به معنای واقعی در نظام برنامه ریزی كشور
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳