صنعت، میدان دار تورم تولید در هفت ماهه امسال

صنعت، میدان دار تورم تولید در هفت ماهه امسال حراج كن: تهران- نگاهی به شاخص بهای تولیدكننده در هفت ماهه امسال نشان داده است كه بخش ساخت (صنعت) بیشترین میزان تورم را در این مدت پشت سر گذاشته به گونه ای كه درانتها مهرماه امسال 82.1 درصد در مقایسه با ماه مشابه پارینه رسیده است.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، شاخص بهای تولیدكننده در علم اقتصاد یك شاخص پیش نگرانه به حساب می آید كه روند تغییرات قیمت ها را از دیدگاه تولیدكننده و خریدار در بخش های مختلف اقتصادی (كشاورزی، صنعت و خدمات) نشان می دهد؛ این شاخص می تواند بعنوان یك شاخص پیش نگر برای اطلاع زودهنگام از روند تورم به كار برده شود.
مروری بر نرخ تورم تولید در بخش های مختلف اقتصادی كه بانك مركزی محاسبه می كند، می تواند آینده حركت نرخ تورم در بخش مصرف را ترسیم كند؛ نگاهی به شاخص بهای تولیدكننده در فصل بهار نشان داده است این شاخص در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد به ترتیب 12.7 درصد، 14.8 درصد و 16.9 درصد نسبت به ماه مشابه سال پیش رشد یافته است.
نكته قابل تامل اینكه در هر سه ماه یاد شده نرخ تورم در گروه ساخت (صنعت) بالاتر از متوسط نرخ تورم یاد شده بوده یعنی در فروردین 15.4 درصد، در اردیبهشت 18.6 درصد و خرداد 21.2 درصد بوده است.
در فصل تابستان باز این رویه تداوم یافته، برای نمونه با اینكه میانگین نرخ تورم تولید در یكسال منتهی به تیرماه 27.8 درصد بوده اما در گروه ساخت 37.9 درصد گزارش شده است؛ در مردادماه با وجود ثبت تورم 33.8 درصدی بخش تولید، این شاخص در بخش ساخت به 45.2 درصد و در شهریورماه به 61.1 درصد رسیده است در حالیكه متوسط نرخ تورم تولید در این ماه 44.4 درصد بود.
نگاهی به آمار اولین ماه فصل پاییز كه اخیرا انتشار یافته باز نشان داده است تورم تولیدكننده در بخش ساخت به 82.1 درصد رسیده در حالیكه میانگین این شاخص در ماه یاد شده 59 درصد بوده است.
یكی دیگر از گروه های اصلی كه در هفت ماهه امسال با افزایش قابل تامل نرخ تورم تولید روبرو شده، گروه «كشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری» است؛ این گروه در فروردین ماه با ثبت نرخ 13.2 درصد و در اردیبهشت ماه با 16.2 درصد بالاتر از میانگین نرخ تورم قرار داشت اما در خرداد با تورم 11.9 درصد، تیر با 21.2 درصد، مرداد با 26.3 درصد و شهریور با 37 درصد به پایین تر از میانگین نرخ تورم تولید رسید و در مهرماه باز با 48.5 درصد تورم باز هم نرخی كمتر از میانگین تورم داشت.
گروه سومی كه در زمینه افزایش نرخ تورم تولید پیشتاز بوده، «حمل و نقل و انبارداری» است؛ كه در ماه های فروردین تا خرداد به ترتیب هفت درصد، 6.9 درصد و 15.1 درصد تورم را پشت سر گذاشت اما در تابستان نرخ آن شتاب گرفت به شكلی كه به 23.3 درصد در تیر، 31.3 درصد در مرداد و 36.5 درصد در شهریورماه رسید و در مهرماه تورم 50.4 درصدی را ثبت نمود.
همانطور كه فعالان و كارشناسان اقتصادی بارها گفته اند، افزایش نرخ ارز یكی از علت های اصلی افزایش تورم تولید در هفت ماهه نخست امسال است چونكه بر طبق آمار گمرك، بیشتر از 70 درصد كالاهای وارداتی به كشور را اقلام واسطه ای و سرمایه ای تشكیل می دهد كه از تغییرات نرخ ارز تاثیر می پذیرد.
اقتصام*2025 ** 2023


1397/08/20
14:47:24
5.0 / 5
4804
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد صنعت، میدان دار تورم تولید در هفت ماهه امسال
نظر شما در مورد صنعت، میدان دار تورم تولید در هفت ماهه امسال
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲