نهاوندیان: اقدام های دولت، بازار ارز را به سمت آرامش سوق داد

نهاوندیان: اقدام های دولت، بازار ارز را به سمت آرامش سوق داد حراج كن: تهران- معاون اقتصادی رئیس جمهوری اظهار داشت: تصمیم ها و اقدام های اطمینان بخش دولت سبب شد كه بازار ارز به سمت آرامش حركت نماید و بنا بر شاخص های اقتصادی باید این روند كاهشی ادامه یابد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد نهاوندیان» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران تصریح كرد: صاحب نظران اقتصادی بر این اعتقاد بودند كه نرخ ارز آزاد قابلیت لازم را بعنوان نرخ مرجع در محاسبات اقتصادی ندارد و تا قیمت در بازار كالاها بر این اساس تعیین شود.
وی تولید نرخ های غیرواقعی در بازار ارز را «ناشی از یك حالت التهاب و انتظارات تورمی» دانست و اظهار داشت: خوشبختانه در افكار عمومی یك واقع بینی حاصل شد و در نتیجه به سرعت افزایش غیرواقعی به یك مسیر كاهشی تبدیل شد.
معاون اقتصادی رییس جمهوری تصریح كرد: شاخص های اقتصادی نشان داده است كه این روند كاهشی باید ادامه پیدا كند.
وی تصریح كرد: نگرانی های مردم در حفظ اندوخته های خود و توان قدرت خرید، مسائلی را تولید كرد اما مردم متوجه شدند كه اگر تصمیم های پرریسك در سرمایه گذاری بگیرند، نمی توانند از دلالانی كه با سفته بازی، پول در می آورند و ریسك خواه هستند، تبعیت كنند.
نهاوندیان تصریح كرد: مردم به دنبال اعتماد و اطمینان در مورد اندوخته های خود هستند و رفتار بیشتر مردم جامعه به صورت معمول ریسك گریز است؛ البته لازمه ریسك گریزی این است كه برای سرمایه گذاری با یك مشاور اقتصادی مشورت كنند یا به هشدارهای مسئولان توجه نمایند.
وی خاطرنشان كرد: در ماه های گذشته شاهد مال باختگان و سپرده گذاران موسسه های اعتباری بودیم و این عبرت خوبی است كه مردم به جایی كه اعتبار زیادی ندارد برای دریافت سود بیشتر ریسك بالا را بپذیرند.
معاون اقتصادی رییس جمهوری اظهار داشت: خوشبختانه تصمیم هایی كه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا درباره بازار ارز گرفته، می تواند اطمینان بخشی در جامعه تولید كند؛ برای نمونه اختیاراتی به بانك مركزی داده شده است تا اوراق مشاركت ارزی - ریالی منتشر كند.
وی به مصوبه این شورا برای تولید صندوق های سرمایه گذاری و اجرای طرح های نیمه تمام عمرانی هم اشاره نمود و توضیح داد: عرضه واحدهای این صندوق ها خیلی ساده و قابل اجراست و نسبت به خرید سهام در بازار بورس هم ریسك كمتری دارد.
نهاوندیان اظهار داشت: در هفته های آتی شاهد خواهیم بود كه گزینه های اطمینان بخشی برای حفظ قدرت خرید اندوخته های مردم ارائه شود.

** از اختیارات بانك مركزی كاسته نشده است
معاون اقتصادی رییس جمهوری درباره تلاش برخی شبكه های مجازی برای بالا نگه داشتن غیرواقعی نرخ ارز اظهار داشت: شاهدیم كه مردم در كنار كارشناسان اقتصادی قرار گرفتند و در مقابل یك جریان مرموز نگران كننده ایستادگی كردند؛ بین مردم و شخصیت های مورد علاقه آنها از یك سو و برخی سایت های ناشناس و مجهول الحال كه از جانب دیگر می خواستند موج دیگری تولید كنند، مصافی رخ داد و امكان اننتخاب و تصمیم گیری خوبی برای جامعه به وجود آمد.
نهاوندیان تصریح كرد: در هفته های اخیر تصور می شد كه یا از اختیارات بانك مركزی بعنوان سیاست گذار پولی و ارزی كاسته شده و یا از اختیاراتش استفاده نمی كند و حالت انفعالی نسبت به بازار دارد اما با تصمیم های قاطعی كه در شورای هماهنگی اقتصادی گرفته شد، تاكید شد كه بانك مركزی همان اختیاراتی كه از گذشته داشته با حمایت سه قوه ادامه دهد و بازار ارز را مدیریت كند.
وی افزود: این مورد به فعالان بازار پیام داد كه نمی توانند با یك حجم های كمی موج در بازار تولید كنند و بانك مركزی با تمام توان حضور دارد.

** منابع ارزی كشور در شرایط خوبی است
معاون اقتصادی رییس جمهوری با تقسیم بندی نیاز ارزی واردات كالا در سه گروه تصریح كرد: در بخش كالاهای اساسی همه نیاز كالاهای اساسی از این منبع تامین می گردد و وضعیت ارز منابع ارزی ما در شرایط خوبی است.
نهاوندیان اضافه كرد: بخش دوم نیازهای واردات ماشین آلات، مواد اولیه، كالاهای واسطه ای برای تولید كشور است كه از ارز مورد نیاز آن از بازار نیما تامین می شود؛ در این مورد تردیدی بوجود آمده بود كه آیا عرضه و تقاضا همزمان رخ می دهد یا خیر و یا اینكه به جهت مشكلات برای صادر كننده در بحث نقل و انتقالات نتوانند همان زمان تقاضا، عرضه صورت بگیرد.
وی افزود: با اختیاری كه به بانك مركزی داده شده، مقرر است اگر متقاضی بخش خصوصی برای خرید ارز صادركنندگان در نیما وجود نداشته باشد، بانك مركزی فوراً ارز را بخرد؛ اگر هم متقاضی در بازار وجود داشت و عرضه كننده نبود، بانك مركزی این كمبود را جبران كند.
نهاوندیان بخش سوم تقاضاهای ارزی را كوچك دانست و اظهار داشت: این بخش از اطلاع رسانی های غیرواقعی اثرگذاری بالایی دریافت می كرد و از این رو وظیفه اطلاع رسانی سریع و فوری و دقیق در این زمینه به بانك مركزی و ستاد تبلیغات اقتصادی داده شد و خوشبختانه این ستاد فعالیت خویش را قوی شروع كرده به نظر می آید ما در راه حركت توازن و تعادل و آرامش هستیم.

** از التهاب فاصله می گیریم
معاون اقتصادی رییس جمهوری درباره كانال مالی ارتباط با اتحادیه اروپا تصریح كرد: اقدام هایی كه شكل گرفته به تصمیم جدی اتحادیه اروپا درمورد آغاز فعالیت نهاد مالی ویژه مرتبط می باشد به صورتی كه انتقالات ارزی چه درمورد صادرات و واردات از این طریق صورت بگیرد.
وی اضافه كرد: مقرر است با این كار نوعی مصونیت نسبت به تهدید تحریم های آمریكا شكل بگیرد كه به ایجاد اطمینان در بازار كمك خواهد نمود و ما را در مسیری قرار خواهد داد كه از التهاب فاصله بگیریم و آرامش در مدیریت ارز و اقتصاد را دنبال نماییم.
نهاوندیان اظهار داشت: «آنچه كه در بازار ارز ایران اتفاق افتاد، نباید اتفاق می افتاد یعنی ریشه واقعی در اقتصاد ما نداشت؛ اندازه اش نباید وسیع می شد كه در كل اقتصاد ما اثر كند اما در كوتاه مدت جامعه به این مهم رسید كه نباید این بها را بپردازد و این حباب تركید یا آغاز به تركیدن كرد.»
وی اضافه كرد: هرچقدر ما شفافیت را در اقتصاد بیشتر نماییم و مردم دسترسی به واقعیت اقتصاد داشته باشند، به صورت حتم با این گونه نوسان ها مواجه نخواهیم شد.

** نگرانی بابت منابع ارزی نداریم
معاون اقتصادی رییس جمهوری تصریح كرد: میزان درآمد ارزی كشور در نیمه نخست امسال نسبت به سال قبل بیشتر شده است و ازاین رو با وجود منابع ارزی مناسب نباید نگرانی در این خصوص داشته باشیم.
نهاوندیان اضافه كرد: در هر حال عقل اقتضا می كند وقتی با تهدید دشمنی مواجه هستیم، اقدام های احتیاطی را افزایش بدهیم و بر همین مبنا تصمیم های خوبی در دولت گرفته شد.
به گفته وی، ذخایر ارزی كشور نسبت به گذشته از شرایط بهتری برخوردار می باشد و از این رو باید نگرانی نسبت به نوسان های ارزی كاهش پیدا كند.
اقتصام**9186*2025


1397/07/11
19:33:07
5.0 / 5
4241
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نهاوندیان: اقدام های دولت، بازار ارز را به سمت آرامش سوق داد
نظر شما در مورد نهاوندیان: اقدام های دولت، بازار ارز را به سمت آرامش سوق داد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴