برنامه بهارستان برای خانه دار شدن ملت

برنامه بهارستان برای خانه دار شدن ملت به گزارش حراج کن تحلیل ها نشان داده است که در شرایط فعلی اقتصادی اگر خانواده ای یک سوم از درآمد میانگین فعلی در کشور را برای خرید مسکن پس انداز کند بیشتر از نیم قرن باید در انتظار خانه دار شدن بماند.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، بامداد نو نوشت: مسکن در زندگی ایرانی ها به خصوص جوانانی که قصد تشکیل خانواده و زندگی دارند تبدیل به گره ی ناگشودنی شده است. این گزاره یک مسئله ناامیدانه نیست، بلکه آمار موجود و عرضه شده از جانب نهادهای نظارتی چون بانک مرکزی این امر را تائید می کند. تحلیل ها نشان داده است که در شرایط فعلی اقتصادی اگر خانواده ای یک سوم از درآمد میانگین فعلی در کشور را برای خرید مسکن پس انداز کند بیشتر از نیم قرن باید در انتظار خانه دار شدن بماند. این در شرایطی است که بیشتر کارشناسان تاکید می کنند سیاست های غلط عباس آخوندی، وزیر مستعفی راه و شهرسازی در دولت دوازدهم علت اصلی وضعیت فعلی بازار مسکن می باشد. آپارتمانی که تا همین چند سال قبل در تهران میانگین ۴.۵ میلیون تومان برای هر مترمربع داشت در دیماه ۹۹ به بیشتر از ۲۸ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان برای هر مترمربع رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیشتر از ۹۸ درصدی را نشان داده است. در چنین شرایطی و پس از شکست طرح های دولت برای خانه دار کردن مردم همچون طرح مسکن اجتماعی که در ارتباط با تز دکترای عباس آخوندی بود حال طرح جهش مسکن از جانب مجلس شورای اسلامی عرضه شده است. البته این طرح هم در ابتدا با برخی مخالفت های دولت مواجه گردید اما بعد از ایرادها حالا امید می رود که بتواند گوشه ای از بازار مسکن را در دست گرفته و سر و سامانی به آن بدهد.
دی ماه سال جاری متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه پیش از آن و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱/۸ و ۹۸/۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در دیماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷/۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷/۶ افزایش را نشان داده است. البته چند روز قبل هم رئیس اتحادیه املاک اعلام نمود که قیمت مسکن در حال کاهش بود که برخی اجازه این کار را ندادند. همینطور یک کارشناس مسکن هم با اشاره به اینکه بازار مسکن به اشباع قیمتی رسیده و ربطی هم به عرضه و تقاضا ندارد، گفته است: توقف حجم کلی اقتصاد، گردش مالی بخش مسکن را مختل کرده و به این زودی ها رفع نخواهد شد. آقای عباس زینعلی افزوده است: بازارهای غیرمولد در حوزه قیمتی به حالت اشباع رسیده اند. به هر حال جهش سنگینی اتفاق افتاده که باید در جایی متوقف می شد و هم اکنون حجم اقتصاد اجازه افزایش نرخ ها را نمی دهد. مسکن هم در ایران و به خصوص در تهران گرفتار چنین حالتی شده است. عرضه و تقاضا هم در این فرایند دخیل نیست. وی ادامه داد: نقدینگی فعلی جامعه اجازه ایجاد ظرفیت قیمتی در بازار مسکن را نمی دهد که به نظر من این وضعیت ادامه دار خواهد بود.
این کارشناس بازار مسکن، علت ثبات این بازار بعد از افت سه ماه اخیر را تحرکات شب عید دانست و اظهار داشت: به هر حال هر ساله در ایام نزدیک به عید نوروز حجم معاملات در بازار مسکن بالا می رود که با رشد قیمت ها همراه می باشد. این مسئله از فرهنگ خانوارها نشأت می گیرد که دل شان می خواهد آپارتمان خویش را تبدیل به احسن کنند. سال جاری البته معاملات شب عید محدود به اقشاری از جامعه است که از توان مالی برخوردار می باشند و در حالت عمومی، خرید و فروش صورت نمی گیرد. در واقع تقاضای جدی در بازار مسکن وجود ندارد.
طرحی برای رونق مسکن
بازار مسکن احتیاج به نگاه و برنامه ای دقیق و پیچیده برای نظم دهی دارد. این اتفاق باید از جایی آغاز شود و حالا مجلس با طرح جدید خود به میدان آمده است. کلیات «طرح جهش تولید و تأمین مسکن» دوم مهرماه سال جاری و با هدف راه اندازی سالانه یک میلیون واحد مسکونی از جانب مجلسی ها به تصویب رسید. البته برخی ایرادهای این برنامه هم در ایام گذشته از جانب کمیسیون عمران مجلس و مرکز پژوهشها مورد بررسی قرار گرفت و مرتفع شد.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره ایرادهای این طرح و حل آن ها عنوان کرد: مواد ارجاع شده طرح جهش تولید و تأمین مسکن از صحن علنی به کمیسیون عمران، مورد بررسی قرار گرفته و با اصلاحاتی مجدداً تصویب گردید. آقای سید البرز حسینی در ادامه تشریح کرد: دستور کار جلسه کمیسیون بررسی مفاد (۹)، (۱۰)، (۱۲)، (۱۴) و (۱۷) از طرح جهش تولید و تأمین مسکن بود که به منظور بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع شد.

برپایه ماده (۹) طرح جهش تولید و تأمین مسکن ارجاعی به کمیسیون؛ سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور مکلف است اراضی ملی واقع در محدوده و حریم شهرها و همینطور اراضی مورد نیاز وزارت راه و شهرسازی برای طرح های شهرک سازی در خارج از حریم شهرها را حداکثر ظرف مدت دو ماه تحویل وزارت راه و شهرسازی نماید، این ماده مجدداً مورد بررسی قرار گرفت و بعد از اصلاح جزئی ماده، نظرات صحن اعمال شده و با رفع ابهام موجود مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت. همینطور ماده (۱۰) طرح جهش تولید و تأمین مسکن همان ماده (۶) قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن بوده و مبحث جدیدی نیست، با این تفاوت که در طرح مذکور برای اجرای آن زمان تعیین شده است، بنابراین با تفسیری که از ماده (۱۰) این طرح وجود دارد به این نتیجه رسیدیم که بدون تغییر در طرح باقی بماند. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: ماده (۱۲) با عنایت به شرایط بنیاد مسکن و شبه هایی که وجود داشت، با نظر اعضای کمیسیون عمران حذف و مقرر شد همان ماده (۴) قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن اجرا شود. بدین مفهوم که متولی تمام روستاها در محدوده شهرها و خارج شهرها بنیاد مسکن بوده و اراضی مربوطه برای ساخت و ساز باید در اختیار این بنیاد قرار بگیرد. حسینی تصریح کرد: با عنایت به شبه هایی که در ماده (۱۴) طرح جهش تولید و تأمین مسکن در مورد ساماندهی نهاده های ساختمانی مانند سیمان و فولاد وجود داشت، این ماده مورد بررسی دوباره قرار گرفت و پس اصلاح جزئی مقرر شد، تأمین مصالح ساختمانی با قیمت تمام شده متعارف و سود متعارف باشد. همینطور برپایه ماده (۱۷) وزارتخانه های نیرو، نفت و ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شدند برای همه واحدهای مسکونی برنامه های حمایتی مسکن صرفا حق انشعاب را دریافت نمایند و حق دریافت هیچ مبلغی بابت تأمین، انتقال و راه اندازی شبکه را ندارند.
افزایش ۳۰۰ درصدی مصالح ساختمانی نسبت به سال گذشته
رئیس کمیسیون عمران مجلس هم ضمن اشاره به افزایش ۳۰۰ درصدی مصالح ساختمانی نسبت به سال قبل اظهار داشت: برپایه طرح جهش تولید و تأمین مسکن دولت مکلف شد مصالح ساختمانی مانند فولاد و سیمان را بعد از استخراج با سود متعارف در اختیار قرار دهد. آقای محمدرضا رضایی کوچی در تشریح این طرح و اصلاحات صورت گرفته اظهار داشت: یکی از اهداف طرح جهش تولید مسکن، تأمین زمین ارزانقیمت با اجاره ۹۹ ساله برای جامعه هدف است که بخشی از آن به تصویب نمایندگان رسید. برپایه قیمت گذاری صورت گرفته زمین های مذکور به منظور کاهش فشار به مردم طی ۹۹ سال و با بازپرداخت ماهیانه ۱۵۰ هزار تومان تحویل خواهد شد. وی ضمن اشاره به مباحث در ارتباط با تأمین مصالح ساختمانی در طرح جهش تولید و تأمین مسکن، اضافه کرد: متأسفانه علیرغم اینکه مصالح ساختمانی مانند فولاد و سیمان دوبرابر بیش تر از نیاز کشور تولید می شود، شاهد افزایش وحشتناک قیمت این محصولات هستیم بگونه ای که سیمان و فولاد نسبت به سال قبل حدود ۳۰۰ درصد رشد قیمت داشته است. این نماینده مردم در مجلس افزود: همینطور مقرر شد هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی، گواهی پایانکار ساختمان کلیه برنامه های حمایتی وزارت راه و شهرسازی با ۳۰ درصد تخفیف محاسبه و دریافت شود، تا به سمت کاهش قیمت تمام شده مسکن حرکت نماییم.
دلال ها مهار می شوند
یکی دیگر از اعضای کمیسیون عمران مجلس هم درباره منابع مالی طرح مجلس عنوان کرد: «طرح جهش تولید و تأمین مسکن» در سه مرحله «تأمین منابع مالی»، «حمایت از ساخت» و در نهایت «دریافت مالیات از کسانی که وارد بازار مسکن برای دلال بازی می شوند» پیشبینی شده است. آقای مجتبی یوسفی در ارتباط با تصویب موادی از «طرح جهش تولید و تأمین مسکن» در صحن علنی، اظهار داشت: این طرح در سه بخش شامل «تأمین منابع مالی برای ساخت و خرید»، «حمایت از فعالان این حوزه همچون انبوه سازان» و در نهایت «فاصله گرفتن بازار مسکن از دلال بازی و سفته بازی» طراحی شده است، درواقع باید به مسکن بعنوان یک کالای مصرفی نگاه کرد نه سرمایه ای که بخواهد چند سال بعد با افزایش قیمت صد در صدی به فروش برسد. نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طبق آمارها دو میلیون و ۵۰۰ و احد خانه خالی در کشور وجود دارد، اضافه کرد: با دریافت مالیات و ایجاد پایه های جدید مالیاتی همچون «مالیات بر خانه های خالی»، «مالیات بر زمین های بایر» و «مالیات بر معاملات مکرر» می توان بازار مسکن را از دلال بازی نجات داد، این در شرایطی است که مسکن در دولت یازدهم و دوازدهم نزدیک به ۵۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. وی با اشاره به اینکه برای تأمین منابع مالی «طرح جهش تولید و تأمین مسکن» دو روش در نظر گرفته شده است، توضیح داد: اولین روش استفاده از ظرفیت «صندوق ملی زمین و مسکن» است که شامل مالیات ها هم می شود، روش دیگر استفاده از ظرفیت «صندوق پروژه ها» است که این صندوق پروژه ها منابع خرد مردم را از بازار سرمایه جمع می کنند و به جای رفتن در قسمت سفته بازی، در حوزه مسکن سرمایه گذاری می شود.
چقدر از درآمدها در جهان صرف مسکن می شود؟
مسکن در زندگی خانواده ها نقشی بسیار مهم را دارد و کسی منکر این مسئله نیست اما دشواری های تأمین خانه در ایران و مقایسه آن با کشورهای اروپایی یا آمریکا اطلاعات جالبی به دست می دهد.
در شرایط فعلی یونان بالاترین نسبت درآمد به هزینه مسکن در اتحادیه اروپا را دارد. آنطور که مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام نموده است در سال ۲۰۱۹ به صورت متوسط ۹ درصد درآمد شهروندان اتحادیه اروپا صرف مسکن شده است. این نسبت برای اروپایی های ساکن در یک کشور دیگر به صورت متوسط ۱۹ درصد و برای اتباع خارجی ساکن در کشورهای اروپایی به صورت متوسط ۲۵ درصد بوده است. متوسط هزینه مسکن به درآمد در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ به اوج خود رسید که به صورت متوسط ۳۱ درصد درآمد افراد را در بر می گرفت. در سال ۲۰۱۹، گران ترین هزینه مسکن برای اتباع غیراروپایی در ارتباط با یونان بوده است بگونه ای که ساکنان خارجی این کشور حدود ۷۰ درصد کل درآمد خویش را بابت هزینه های مسکن پرداخت کرده اند. بلغارستان با ۴۰ درصد، اسپانیا با ۳۴ درصد و لهستان با ۳۰ درصدT دیگر کشورهای گران قیمت از نظر مسکن برای خارجی ها بوده اند. از سوی دیگر تنها هفت درصد درآمد اتباع خارجی در استونی صرف هزینه مسکن شده است. این رقم برای قبرس و لتونی هشت درصد گزارش شده است. کمترین اختلاف نسبت درآمد به هزینه مسکن برای شهروندان اروپایی و مهاجرین در ارتباط با استونی، فنلاند و آلمان بوده است و بیشترین اختلاف هم در یونان و مالت مشاهده شده است. اتحادیه اروپا شامل ۲۷ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی، فنلاند، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.
اما در آمریکا شرایط متفاوت می باشد. برپایه گزارش جدید فاکس بیزینس، سال جاری رشد قیمت مسکن آمریکا در یک ماه در ژانویه رکورد تازه ای بر جای گذاشته است. با این وجود دیترویت مناسب ترین شهر آمریکا برای خرید مسکن با عنایت به درآمد ارائه شد. طبق گزارش عرضه شده متوسط قیمت خانه های ارزانقیمت در شهر دیترویت ایالت میشیگان ۵۹ هزار دلار است. جالب اینجاست که متوسط درآمد سالانه شهروندان در این شهر ۳۶ هزار دلار است. همینطور متوسط هزینه سالیانه مالیات مسکن در این شهر هم ۱۲۶۸ دلار است. در شهر کلیولند ایالت اوهایو هم برای یک خانه ارزانقیمت به صورت متوسط باید ۱۴۰ هزار دلار بپردازید. این در شرایطی است که متوسط درآمد سالانه شهروندان در این شهر ۴۷۲۶۸ دلار است. همینطور متوسط هزینه سالانه مالیات مسکن هم ۱۵۰۸ دلار است. در شهر تولدوی ایالات اوهایو هم با ۹۵ هزار دلار می توانید صاحب یکی از خانه های ارزانقیمت شوید. این در شرایطی است که متوسط درآمد سالانه شهروندان این شهر ۳۷ هزار دلار در سال است و سالانه به صورت متوسط باید ۱۵۴۱ دلار بابت مالیات مسکن بپردازند.


منبع:

1399/11/28
14:46:18
0.0 / 5
849
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد برنامه بهارستان برای خانه دار شدن ملت
نظر شما در مورد برنامه بهارستان برای خانه دار شدن ملت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳