رئیس جمهوری:

اجرای 100 هزار میلیارد ریال تفاهم نامه سمنان را متحول می كند

اجرای 100 هزار میلیارد ریال تفاهم نامه سمنان را متحول می كند به گزارش حراج كن رئیس جمهوری اظهار داشت: تفاهم نامه های حوزه های مختلف استان سمنان به ارزش 100 هزار میلیارد ریال شرایط این استان را متحول می كند.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در نشست خبری با اهالی رسانه در آخرین برنامه سفر كاروان تدبیر و امید در استان سمنان، اضافه كرد: شب گذشته 100 هزار میلیارد ریال طرح در بخش های مختلف تفاهم و تبادل شد، به بخش های خصوصی، بانك ها و بدنه اجرایی، دولت كمك می نماید تا این طرح ها به سرعت اجرا شود.
وی اظهار داشت: سمنان استانی در راه چهارراه كشور كه از غرب به شرق و از شمال به جنوب و دارای اهمیت است.
رئیس جمهوری تصریح كرد: مهمترین مساله استان سمنان آب است، همه در سراسر كشور باید توجه نمایند مردم ابتدا باید از آب پایدار و سالم آشامیدنی بهره مند باشند و بخش های كشاورزی و صنعت در شاخص های بعد قرار دارند.
وی بیان كرد: همه باید كمك نماییم دولت از عرضه تسهیلات لازم برای سرمایه گذاری های كلان در بحث تامین آب كه نیاز است، حمایت می كند.
روحانی با اشاره به بررسی طرح هایی برای انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس برای یزد و كرمان كه كارهای زیاد و سرمایه گذاری بزرگی نیاز دارد، خاطرنشان كرد: این نوع انتقال آب نیازمند حضور سرمایه گذار كلان است و سرمایه باز خواهد گشت و از طرفی دولت برای آب شرب تضمین لازم را دارد.
رئیس جمهوری بیان كرد: طرحهای ضروری برای استان های كشور كه در آب در مضیقه هستند در نظر گرفته می شود، با هماهنگی خوب با سازمان حفاظت محیط زیست طرحی آماده شد كه از نظر دولت آماده سرمایه گذاری است.
وی با اشاره به اینكه پیش بینی برای رفع مشكل آلایندگی در اجرای انتقال آب تا مردم لزوم دارد، اظهار داشت: در این زمینه دولت دقت لازم را دارد.

** مرز هوایی حق استان سمنان بود
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه فرودگاه شاهرود متقاضی مرز هوایی برای استان سمنان بود، اظهار داشت: این هدف بخصوص برای كالا مهم بود كه انجام شد، جلسات در تهران با كار كارشناسی در كمیسیون های دولت بررسی گردید و در دولت مورد بحث به تصویب هیات وزیران رسید.
روحانی تصریح كرد: آنچه در باره مرز هوایی فرودگاه شاهرود در سخنرانی مردمی در شاهرود اعلام گردید وزارت راه و شهرسازی آماده اجرا ی این طرح است چونكه برای استان سمنان و شهرستان شاهرود ضروری بود.
وی با اشاره به آمادگی دولت برای ارائه بودجه 1398 به مجلس شورای اسلامی، اضافه كرد: در شرایطی هستیم كه بودجه 98 تنظیم شد و دولت آماگی دارد هر زمان تحویل مجلس شود كه امیدواریم با هماهنگی مجلس مایه خیر و بركت برای كشور شود.
روحانی به حضور خود در برنامه روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشكی استان سمنان اشاره و بیان كرد: امسال 16 آذر روز جمعه بود كه با جلوانداختن این مناسبت، در سفر به استان سمنان به مناسبت 16 آذر در جمع دانشجویان استان سمنان بودیم كه جمع خوبی بود.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه های ایران به نظرم آزادترین دانشگاه های دنیا از نظر اظهار نظر و بیان دانشجویان است، اظهار داشت: در كمتر كشوری تشكل ها و دانشجویان می توانند نظرات و انتقاداتشان را بیان كنند.
روحانی خاطرنشان كرد: به صورت معمول در دانشگاه های تهران روز دانشجو برگزار می شود، سال قبل در زاهدان حضور داشتم و امسال در سمنان حضور داشتم، علاقه مندم هر سال در تهران یا هر استانی در خدمت دانشگاهیان باشم.
رئیس جمهوری تصریح كرد: حدودا در این دولت می باشد كه همه 16 آذرها با گرمی و نشاط فراوان در سراسر كشور جلسات دانشجویی برگزار شد، سخنرانی ها و دانشجویان در سال قبل به تعداد یكهزار و 200 نشست و جلسه در 16 آذر برگزار گردید.
وی درباره اجلاس سراسری نماز در استان سمنان، اظهار داشت: اجلاس سراسری نماز در سمنان در خدمت خادمان فریضه دینی و عبادی نماز بودم، نكات خوبی عنوان شد، مردم همیشه با دین خاندان این چنین بودند.
رئیس جمهوری اضافه كرد: امروز فضایی است كه مردم از فرهنگ بلند اسلام و از نیایش نماز كه برای ما چهره اسلام است قدردانی می كنند.
روحانی اضافه كرد: جوهره نماز و باطن اسلام پرستش و صورت دین نماز است، نماز پرچم به اهتزاز درآمده دین است، هر كجا نماز است احساس طراوت می نماییم.

** از وحدت و مهربانی مردم استان سمنان سپاسگزارم
رئیس جمهوری بیان كرد: از مردم شریف استان سمنان به خاطر میهمان نوازی و مهربانی آنها در این سفر و از مردم استان كه در شاهرود استقبال گرمی از هیات همراه و اینجانب كردند، تشكر می كنم.
وی اشاره كرد: نماینده ولی فقیه در استان سمنان و مسئولان، سرپرست استانداری، علما و نخبگان در كنار هم برای آبادانی استان و ایران در تلاش هستند.
وی خاطرنشان كرد: مرهون كمك مردم هستیم، مردم در ایام سخت پشت نظام هستند و دست دولت را گرفتند امروز هم چنین است.
رئیس جمهوری اظهار داشت: مردم استان سمنان همیشه میهمان نواز زائران امام هشتم هستند چونكه بیشتر از 500 كیلومتر مسیر حرم تا حرم مردم از استان سمنان عبور می كند و مردم این استان مفتخر به خدمت به زائران رضوی هستند.
رئیس جمهوری بر استفاده از جاذبه های گردشگری استان سمنان به منظور ماندگاری استراحت و بازدید آنها از این جاذبه های تاكید نمود.
رئیس جمهوری تصریح كرد: از مردم شریف سرخه هم تشكر می كنم مثل همیشه استقبال گرمی داشتند، برای من رفتن در این شهرستان زنده كردن خیلی از خاطرات دوران كودكی بود.

** سمنان ظرفیتی برای اتصال شمال و جنوب كشور
رئیس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) سمنان در باره وضعیت اتصال شمال به جنوب كشور با استفاده از این استان، اظهار داشت: مسیر شمال به جنوب كشور با استفاده از استان سمنان نزدیك ترین مسیر است كه در همین رابطه طرح جاده معلمان در حال پیگیری است كه می تواند شمال كشور را به مناطق مركزی متصل كند.
وی بیان كرد: اجرای این طرح بر اساس قول سفر قبلی بنده در استان سمنان یك مقدار عقب است، اما به سازمان برنامه و بودجه دستور داده شده است كه اعتبار لازم برای اجرای این طرح ها را به سرعت تامین كند.
وی افزود: در همین رابطه 2 هزار و 400 میلیارد ریال برای اجرای طرح های عقب مانده استان سمنان از سفر قبل اختصاص یافت كه به اجرای سریع طرح ها همچون طرح مسیر شمال به جنوب از مسیر استان سمنان كمك می نماید.
روحانی اظهار داشت: همینطور 14 هزار و 660 میلیارد ریال در این سفر برای اجرای طرح های جدید در استان سمنان اختصاص یافت كه می تواند نقش مهمی در راه توسعه این استان داشته باشد.

** تكمیل آزادراه حرم تا حرم در سمنان
رئیس جمهوری در گفت و گو با خبرنگاران پیرامون سوالی در مورد آزاد راه حرم تا حرم، اضافه كرد: این طرح بسیار مهم و ملی است و این مسیر آزادراهی است كه در كوتاه شدن راه دسترسی مردم به حرم مطهر امام هشتم (ع) بسیار كمك می نماید.
وی بیان كرد: این طرح باید روی پای خود بایستد، همان گونه كه اولین مرحله آن از قم تا گرمسار بوجود آمد و درآمدزایی لازم را برای سرمایه گذار به دنبال داشت.
وی افزود: بخش دوم این طرح هم از گرمسار تا سمنان ادامه می یابد، البته در اجرای این طرح مشكل هایی در زمینه تملك و مسائل دیگر وجود دارد كه وزارت راه و شهرسازی با همكاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) بعنوان مجری طرح به دنبال رفع آن هستند.
رئیس جمهوری اظهار داشت: طرح حرم تا حرم، طرحی ملی است كه می خواهد شرایط تشرف مردم به حرم مطهر امام رضا (ع) را تسهیل كند.

** انتقال آب خزر مشكل زیست محیطی ندارد
رئیس جمهوری در پاسخ به سوالی پیرامون اجرایی شدن انتقال آب خزر به فلات مركزی و سند آمایش آب محور اظهار داشت: این طرح از برنامه های قبلی دولت بوده و بخشی از مطالعات آن هم در گذشته انجام شده است ضمن اینكه قبل از آغاز سفر از وزیر نیرو پیرامون این طرح سوال كردم كه گفته شد مطالعات این طرح حدودا انجام شده است و مشكلی در این زمینه وجود ندارد.
وی افزود: مشكل این طرح مسایل زیست محیطی است كه در راه لوله كشی و انتقال از دریای خزر تولید آلودگی نكند و این نگرانی ها به حق بود و مقرر شد محیط زیست در مطالعات پیرامون این نگرانی ها تسریع كند و محیط زیست هم اعلام نمود كه در زمینه این طرح مشكلی وجود ندارد.
روحانی اضافه كرد: از نظر دولت مانعی برای اجرای این طرح و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این طرح وجود ندارد و طرح می تواند عملیاتی شود ضمن اینكه خوبی سفرهای استانی این است كه دولت روی برخی طرح های استانی متمركز می گردد و بدان سرعت عمل می بخشد.

** عملیات روانی دشمن در باره تورم ادامه دارد
وی همینطور در پاسخ به سوالی پیرامون برنامه دولت برای كنترل گرانی و تورم اخیر كه فشار زیادی به اقشار مختلف مردم وارد كرده است و همینطور ناكافی بودن افزایش 20 درصدی حقوق كاركنان دولت، اظهار داشت: یكی از توفیقات دولت یازدهم كنترل تورم بود و این به معنای كنترل افزایش قیمت ها و كند كردن روند آن است اما الان تورم بالای 15 درصد رسیده و دولت در تلاش است كه رشد سریع تورم را متوقف نماید.
روحانی راه كنترل رشد تورم را در گروی همراهی همه بخش ها دانست و تصریح كرد: باید برای رشد تولید، واردات و تامین كالاهای اساسی تلاش نماییم ضمن اینكه بخشی از تورم به خاطر رشد پرشتاب نرخ ارز بود كه در رشد قیمت كالاهای اساسی و مواد اولیه تولیدی تاثیر زیادی داشت و جو روانی كه دشمنان به آن دامن زد هم به گرانی های اخیر افزود.
رئیس جمهوری اظهار داشت: باآنكه دولت در هفته های اخیر تورم را مقداری مهار كرده است اما كار روانی رسانه های بیگانه ادامه دارد و این گونه القاء می گردد كه توقف رشد قیمت ها مقطعی است.
وی رشد نقدینگی را از دیگر عوامل تورم دانست و اضافه كرد: ریشه حل این مشكل توجه به مسائل بانك ها و اصلاح آنان است كه باید در زمان دیگری به آن پرداخت.
روحانی اظهار داشت: افزایش 20 درصدی حقوق كارمندان و كارگران امكان دارد نگرانی مردم را به صورت كامل رفع نكند اما توان دولت در این مقطع بیشتر از این نیست و دولت منابع بیشتری در اختیار ندارد ضمن اینكه مردم باید برای تحولاتی آماده شوند.

** قیمت حامل های انرژی افزایش نمی یابد
رئیس جمهوری تصریح كرد: حالا دولت تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین و گازوییل نگرفته اما یكی از گزینه ها این است كه با افزایش قیمت این كالاها بخشی از منابع حاصل از آنرا به مردم بازگردانیم كه البته این كار آثار خویش را دارد.
وی رشد قاچاق بنزین و گازوییل به كشورهای همسایه به دنبال افزایش فاصله قیمتی آن با این كشورها را نتیجه ثابت ماندن قیمت این كالاها ذكر كرد و افزود: روزانه 10 میلیون لیتر بنزین قاچاق می گردد كه البته مسئولان مبارزه با قاچاق كالا باید به وظایف خود به خوبی عمل كنند تا جلوی قاچاق را چه در واردات و چه در صادرات بگیرند تا مردم احساس آرامش كنند.
روحانی افزود: تلاش می نماییم سال آینده كالاهای اساسی را با قیمت دلار 4200 تومانی به مردم عرضه نماییم ضمن اینكه 14 میلیارد دلار با عنایت به بودجه سال آینده ارز برای خرید كالاهای اساسی و تزریق آن به بازار در نظر گرفته شده است.
به گفته رئیس جمهوری، دولت برای پشتیبانی از اقشار صدمه پذیر علاوه بر افزایش 20 درصدی حقوق بسته های حمایتی هم در سال آینده در نظر گرفته است.

** كشور از آنِ مردم است
رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد جایگاه احزاب در توسعه سیاسی و در عین حال تمهیدات در نظر گرفته شده برای ارتقای سطح اعتماد عمومی مردم به دولت اظهار داشت: نكته اصلی این است كه معتقد باشیم كشور از آن مردم است و برای اداره كشور باید طبق اصل ششم قانون اساسی تصمیم بگیریم و مهمترین نكته در این راه حاكمیت ملی است.
وی افزود: اگر به خاطر داشته باشید خانه احزاب تعطیل شده بود، سمن ها با مشكلات زیادی برای گرفتن مجوز روبرو بودند و روزنامه ها برای صدور مجوز فعالیت در صف بودند اما امروز این موارد تسهیل شده است.
به گفته روحانی، امروز صدور مجوز روزنامه ها و چاپ كتاب تسهیل شده و حضور بانوان و جوانان در فعالیت های سیاسی و مدنی بخصوص در استان سمنان زیاد شده است.
رئیس جمهور با تاكید بر اینكه در شرایط كنونی رقابت بین احزاب باید سالم باشد، اظهار داشت: احزاب آزاد هستند و بهترین جا برای محك خوردن احزاب انتخابات است كه حدودا هر ۲ سال انجام می گردد.
وی اضافه كرد: دولت در این راه زمینه را مهیا كرده اما در شرایط كنونی در كشور باید رقابت ها اخلاقی باشد و وحدت مدنظر باشد.
روحانی اظهار داشت كه برای رفع مشكلات كشور دولت تنها حلال نیست و تمامی احزاب و اقشار مردم و تولید كنندگان باید كمك كنند.
رئیس جمهوری، به ذكر مثالی در این خصوص پرداخت و خاطرنشان كرد: در زنجیزه فولاد ۸۵ میلیون تن افزایش تولید داشتیم و تولید گندم هم چند سال است كه خودكفا هستیم این به معنای فعالیت خوب كشاورزان و صنعتگران است.
رئیس جمهوری تصریح كرد: همه بخش ها باید فعال شوند تا توسعه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی محقق شود.
وی همینطور اظهار داشت: در ۱۶ آذر روز دانشجو همه در دانشگاه ها فعالیت می نمایند و حرف می زنند كه این به معنای آزادی احزاب و اندیشه است.
به گفته روحانی، دانشگاه محل احزاب نیست ولی محل تشكل های مختلف سیاسی است، دولت زمینه را برای رشد و فعالیت احزاب فراهم می آورد.

* بانك ها دست از دلالی بردارند
وی در پاسخ به سوالی درباره رشد نقدینگی روزانه به میزان هزار میلیارد تومان در كشور و اینكه چرا این نقدینگی به صورت كامل به سمت تولید نمی رود، اظهار داشت: تولید ما نیاز به تامین سرمایه و نقدینگی دارد اما مشكل در نقدینگی و هدایت آن وجود دارد.
روحانی با اشاره به اینكه روزانه هزار میلیارد تومان نقدینگی در كشور تولید می شود، خاطرنشان كرد: دلیل این امر ۲ چیز است؛ یكی برداشت دولت از بانك مركزی است و بقیه برداشت بانك ها از بانك مركزی.
روحانی اضافه كرد: در این خصوص دولت با نظم عمل كرد و برداشت ما از بانك مركزی طبق قانون بودجه بوده اما برداشت بانك ها از بانك مركزی زیاد بود.
وی تصریح كرد: بزرگترین مشكل ما در این حوزه تخلفات بانك های غیردولتی و خصولتی است.
رئیس جمهوری اظهار داشت: در این راستا و برای اصلاح این روند چارچوب تدوین و قدم هایی برداشته شد و الان رشد نقدینگی ما نسبت به سال قبل متعادل شده اما باید بانك ها اصلاح شوند.
وی تصریح كرد: بانك ها باید نقدینگی را در تولید ببرند و از كار دلالی و بنگاه داری دست بردارند.
روحانی اضافه كرد: بانك ها باید سرمایه منجمد خویش را آزاد كنند و اموال غیرمنقول خویش را بفروشند و این پول را برای مردم و تولید كنندگان بیاوردند.
وی خاطرنشان كرد: یك موسسه مالی متخلف در كشور اموال مردم را تاراج كرد و دولت ناچار شد كه بیشتر از 300 هزار میلیارد ریال را برای حل مشكلات مردم اختصاص دهد؛ البته هنوز هم برخی از مشكلات در این زمینه وجود دارد.
به گفته روحانی، برنامه مورد تاكید دولت فروش اموالی است كه به دولت و بانك ها متعلق می باشد و نقدینگی باید به بازار سرمایه انتقال یابد.
رئیس جمهوری در مورد انتقال آب خزر به استان های كشور هم اظهار داشت: از نظر دولت این امر با حفظ محدودیت های محیط زیستی بلامانع است.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روزهای سه شنبه و چهارشنبه در قالب سفر كاروان تدبیر و امید در استان سمنان حضور دارد و در این سفر 78 مصوبه با 14 هزار و 660 میلیارد ریال پیش بینی شده است، در این سفر 434 طرح به ارزش سه هزار و 190 میلیارد ریال در نقاط مختلف استان سمنان راه اندازی شد.
6103/7405/6139/9343


1397/09/15
13:02:51
5.0 / 5
4662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اجرای 100 هزار میلیارد ریال تفاهم نامه سمنان را متحول می كند
نظر شما در مورد اجرای 100 هزار میلیارد ریال تفاهم نامه سمنان را متحول می كند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳