در گفت وگو با ایرنا

مدیرعامل بورس كالا: بازار آتی، ابزار مهار نرخ سكه است

مدیرعامل بورس كالا: بازار آتی، ابزار مهار نرخ سكه است حراج كن: تهران- مدیرعامل بورس كالا اعلام نمود: بازار آتی بورس، ابزاری برای مهار قیمت سكه به حساب می آید و از مزایای راه اندازی آن، دور نگه داشتن افراد سفته باز از بازار نقد است.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، بعد از نوسان شدید قیمت سكه و عبور از مرز چهار میلیون تومان، با این تصور كه معاملات بازار آتی سكه در بورس كالا، عامل جهت دهی به بازار نقد است، محدودیت هایی برای معاملات آتی سكه در نظر گرفته شد.
در معاملات آتی، كالایی مانند سكه را اكنون و با قیمت مشخصی خریداری می كنند اما تحویل و پرداخت وجه آن در آینده (به عنوان مثال آبان یا دی 1397) انجام می شود، كه باید توجه داشت بخش قابل توجهی از معاملات قرارداد آتی به تحویل سكه منجر نمی گردد.
با عنایت به اینكه در معاملات روزهای گذشته نرخ سكه «تحویل دی ماه» در بازار آتی بورس كالا حدود 300 تا 400 هزار تومان بالاتر از قیمت نقد سكه بود، این تصور بوجود آمد كه قیمت های آتی سبب گرانی سكه در بازار نقد می گردد و بر این اساس، معاملات متوقف گردید.
در واكنش به این ادعاها، برخی كارشناسان تاكید می كنند معاملاتی آتی سكه تاثیر چندانی بر بازار نقد نمی گذارد و در صورت توقف معاملات سكه در تالار شفاف بورس، سفته بازی در بازار نقد سكه افزایش یافته و روند معاملات به صورت مبهم و غیر قابل رصد می گردد.

** بازار آتی، ابزاری برای خروج سفته بازان از بازار نقد
مدیرعامل بورس كالا امروز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تصریح كرد این ادعا كه معاملات آتی سكه بورس كالا سبب افزایش قیمت سكه و خط دهی به بازار نقد شده است، «نه از لحاظ نظری و نه عملی درست نیست».
«حامد سلطانی نژاد» اضافه كرد: مطالعات علمی دانشگاهی نشان داده است بازار نقد به بازار آتی جهت می دهد.
سلطانی نژاد یادآوری كرد: بازار آتی و مشتقه در آمریكا بیش از 150 سال قدمت دارد و سایر كشورها هم بازارهای آتی با عمر طولانی دارند كه نشان دهنده اهمیت آن در عرصه اقتصاد است.
وی با رد تاثیرپذیری بازار نقد سكه از بازار آتی در بورس كالا اظهار داشت: باید توجه داشت كه ساعت كار بازار آتی سكه در ایران بعد از بازگشایی بازار نقد است، ازاین رو نمی تواند بر بازار نقد تاثیر گذار باشد.
مدیرعامل بورس كالا افزود: مجموع فعالان بازار آتی بیش از 24 هزار نفر است كه موقعیت های محدود خرید و یا فروش می گذارند؛ اما شمار زیادی از افراد در بازار نقد سكه فعالیت داشته و سكه معامله می كنند.
سلطانی نژاد بازار آتی و نقد سكه را به دریاچه و دریا تشبیه و افزود: مشخص است كه بازار نقد بزرگ تر است و بر بازار آتی تاثیر می گذارد؛ نه برعكس.
به گفته وی، بخش قابل توجهی از افرادی كه دنبال سفته بازی اند، در بازار آتی فعالیت می نمایند كه سبب می گردد وارد بازار نقد نشوند.
سلطانی نژاد اضافه كرد: تجربه نشان داده هر جا كالا در مقابل حجم پول قرار گرفته است، كالا بازنده شده و پول همه كالا را بلعیده است كه نتیجه آن افزایش بی رویه قیمت می گردد.
«اكنون هم حجم عظیم نقدینگی را در كشور داریم كه در مقابل هر كالایی قرار گیرد آن را می بلعد و راهكار دنیا برای رفع این مشكل، راه اندازی بازار مشتقه و آتی است».
مدیرعامل بورس كالا افزود: در بازار آتی، كالا را در مقابل پول قرار نمی دهیم، بلكه به تعبیری می توان گفت از قدرت پول در مقابل پول، بهره می گیرد كه سبب كاهش نیاز به كالای واقعی می گردد.
سلطانی نژاد افزود: همینطور باید توجه داشت در بازار مشتقه، خیلی از قراردادها به تحویل كالا منجر نمی شوند.
وی بیان داشت: این تصور كارساز نیست كه با هدف مدیریت بازار و اشباع بازارهایی مانند طلا و سكه، آنقدر سكه و طلای فیزیكی به بازار عرضه نماییم تا همه تقاضاها پاسخ داده شود.
«تجربه ثابت كرده است هر چه كالا به بازار عرضه گردد، پول و نقدینگی موجود در جامعه آن را می خرد و می بلعد؛ حتی اگر كالا زیر قیمت بازار هم عرضه گردد، باز پول آن را می بلعد».
سلطانی نژاد به تجربه چین اشاره نمود و افزود: زمانی كه رشد اقتصادی چین زیاد شد، مسئولان این كشور به توسعه بازارهای مشتقه كالاهای مختلف توجه نشان دادند، چونكه می دانستند زمانی كه رشد اقتصادی آنها رونق بگیرد، این بازارهای مشتقه به مدیریت بازار كمك می كنند.
اقتصام*2022*1961*


1397/05/10
14:53:32
5.0 / 5
4745
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , سكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مدیرعامل بورس كالا: بازار آتی، ابزار مهار نرخ سكه است
نظر شما در مورد مدیرعامل بورس كالا: بازار آتی، ابزار مهار نرخ سكه است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱