مولفه هایی جهت توسعه در همدان

مولفه هایی جهت توسعه در همدان به گزارش حراج كن تولید فرصت‏های شغلی از مسیرهای دست یابی به رشد اقتصادی و تولید عاملی در جهت توسعه متوازن و پایدار می باشد؛ دو مولفه ای كه دولتمردان تدبیر و امید در همدان آنها را مد نظر قرار داده و كمر به اجرای راهبردهای عملی آن بسته اند.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، اشتغال بعنوان مهم ترین عامل اثرگذار در تولید زندگی سالم فردی ـ اجتماعی و مولفه ای مهم برای رشد و خودكفایی كشور است و از جانب دیگر، بیكاری عامل مهم در گسترش فساد و ناامنی و وابستگی اقتصادی ـ فرهنگی بشمار می رود.
در همین چارچوب است كه رهبر معظم انقلاب شعار 'اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال' را برای سال 96 برگزیدند؛ شعاری كه نشان از نگاه راهبردی معظم له به مقوله اقتصاد در جهت پیشرفت دارد و با پیگیری آن، رونق تولید و كسب و كار میسر می گردد.
در همین زمینه است كه چهار هزار و 850 میلیارد ریال در 100 روز نخست فعالیت دولت دوازدهم در استان همدان برای تولید اشتغال سرمایه گذاری شد و در فاصله زمانی 20 مرداد تا یكم آذر ماه برای یك هزار و 984 جویای كار، شغل بوجود آورده است.

*** تولید و اشتغال مهمترین رویكرد پرداخت تسهیلات
استاندار همدان در گفت وگوی تفصیلی با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: مدیران استان باید در جذب اعتبارت اشتغالزایی 15 هزار میلیارد ریالی همدان جدیت داشته باشند و كم كاری در این بخش پذیرفتنی نیست.
محمدناصر نیكبخت اضافه كرد: مهمترین وظیفه، كار و ماموریت ما تولید اشتغال است؛ چراكه بیكاری می تواند پاشنه آشیل و صدمه اصلی هر نظامی باشد.
وی با اشاره به اینكه باید برای حل مشكل بیكاری، اقتصاد مقاومتی را اجرا نماییم، اضافه كرد: طرح اقتصاد مقاومتی در استان همدان خوب پیگیری شده است، اما كافی نیست.
وی ادامه داد: نرخ بیكاری در استان همدان تك رقمی است و رسمی ترین مركز آمار كشور این مورد را اعلام نموده است؛ اما دلیل نمی شود كه بیكاری كم شده است؛ چراكه تعداد رجوع كنندگان و متقاضیان شغل بسیار زیاد است.
استاندار همدان با اشاره به اینكه باید 20 هزار شغل تا آخر سال تولید كرد، اضافه كرد: در هشت ماهه امسال 11 هزار و 400 شغل بوجود آمده است و تا آخر سال، همدان به تعهد خود عمل می كند.
نیكبخت اضافه كرد: 15 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغالزایی در استان موجود است و همه مدیران باید تلاش كنند این اعتبارات را جذب كنند.
وی با اشاره به اینكه علاوه بر این تسهیلات، از اعتبارات منابع داخلی بانك ها هم تابحال هفت هزار و 120 میلیارد ریال توسط بانك ها پرداخت شده است، اضافه كرد: اعتبارات رونق تولید 6 هزار میلیارد ریال است كه بانك ها تابحال 600 میلیارد ریال پرداخت كرده اند.
وی با اشاره به اینكه هم اینك پرونده 650 متقاضی در كارگروه تسهیل و رونق تولید، در بانك ها است، اضافه كرد: یك هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات 6 درصدی برای اشتغال روستایی در نظر گرفته شده است كه اگر این اعتبارات جذب نشود و تقاضای تسهیلات بیشتری نشود، مسئولان این بخش دفاعی نخواهند داشت.
استاندار همدان تصریح كرد: اعتبارات فنی و عمرانی را بعنوان یارانه برای كاهش سود تسهیلاتی كه سود 18 درصدی دارند، در نظر گرفته ایم و همه دستگاه های نظارتی در سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی برای تولید اشتغال همراه مدیران هستند.
نیكبخت با اشاره به اینكه از سال 92 و پیش از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، 600 واحد تولیدی در استان تعطیل شده بود، اضافه كرد: 86 میلیارد ریال در همین چند سال در استان همدان سرمایه گذاری شده است.

***ضرورت همكاری بانكها در پرداخت تسهیلات رونق تولید
استاندار همدان اظهار نمود: میزان تسهیلات رونق تولید در استان همدان 6 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است و بانكها در پرداخت این تسهیلات باید همكاری بیشتری داشته باشند.
وی با اشاره به اینكه انتظار همكاری و تعامل در جذب سرمایه گذار و كمك به تولید از بانكهای استان بسیار بیشتر است، اضافه كرد: ضروری است كه بانكها نسبت به تعامل و همكاری بیشتر اقدام نمایند.

*** تسهیلات اشتغال زایی جان تازه ای به حوزه اشتغال داد
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان همدان هم اظهار داشت: تسهیلات اشتغال زایی و ظرفیت های موجود در استان جان تازه ای به حوزه اشتغال داده است و از محل 200 هزار میلیارد ریال اعتبار اشتغال فراگیر در كشور، سه هزار و400 میلیارد ریال به این استان اختصاص یافته است.
احمد توصیفیان اضافه كرد: همینطور از 300 هزار میلیارد ریال اعتبار تسهیلات رونق تولید در سطح ملی، 6هزار و 600 میلیارد ریال به استان همدان اختصاص یافت.
وی با اشاره به اینكه 120 هزار میلیارد ریال اعتبار برای تولید اشتغال در روستای كشور در نظر گرفته شده است، عنوان كرد: 2 هزار و 600 میلیارد ریال از این اعتبار برای استان همدان در نظر گرفته شده است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان همدان ادامه داد: یك هزار و 100 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت با سود چهار درصد در بخش مشاغل خانگی در نظر گرفته شده است كه از این میزان 230 میلیارد ریال برای اداره بهزیستی، 500 میلیارد ریال برای كمیته امداد امام خمینی (ره) و 200 میلیارد ریال هم برای حوزه مشاغل خانگی است.

*** ظرفیت های تولید اشتغال در دولت دوازدهم بی سابقه است
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان همدان اظهار داشت: ظرفیتی كه امسال توسط دولت دوازدهم برای تولید اشتغال در سطح كشور فراهم شده، از پیروزی انقلاب تابحال بی سابقه است.
احمد توصیفیان افزود: چنین عزمی از جانب رهبر معظم انقلاب، سران قوا و سایر مسئولان كشوری برای تولید اشتغال، ظرفیتی مهم برای مدیران است تا در تحقق شعار سال و تولید اشتغال تلاش كنند.
وی تعهد اشتغال استان همدان در سالجاری را 19 هزار و 980 فرصت شغلی عنوان نمود و اضافه كرد: برش دستگاهی و شهرستانی این میزان اشتغال با عنایت به جمعیت، نرخ بیكاری، ظرفیت های اقتصادی و سایر مولفه ها تعیین شده است.
توصیفیان خواهان نصب بنرهای فرآیند پرداخت تسهیلات و رسته های مزیت دار استان و همینطور اطلاعات كلی در مورد اشتغال در ورودی دستگاه های اجرایی شد و اضافه كرد: تابحال از 19 هزار و 980 مورد اشتغال در تعهد استان همدان، 11 هزار و 890 مورد اشتغال توسط دستگاه های اجرایی اعلام شده كه از این تعداد حدود 6 هزار شغل در سامانه رصد ثبت شده است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان همدان یادآوری كرد: با پیگیری های استاندار همدان مشكل وثیقه روستاییان در دریافت تسهیلات رفع شده است و وثیقه های روستایی شامل سند منازل روستایی، زمین كشاورزی، واحدهای دامپروری و اسناد مالكیت ماشین آلات طرح پذیرفته می گردد.
توصیفیان با اشاره به اینكه 6 هزار میلیارد ریال تسهیلات هم در زمینه رونق تولید پیش بینی شده است، افزود: در استان همدان 980 میلیارد ریال طرح اشتغالزایی داشتیم كه 700 میلیارد ریال آن مصوب و به بانك های عامل معرفی گردید.

*** اختصاص 400میلیارد ریال برای اشتغال روستایی
سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری همدان هم اظهار داشت: امسال 400 میلیارد ریال تسهیلات برای تولید اشتغال در روستاهای استان در نظر گرفته شده است كه بخشداران، دهیاران و شوراها باید برای جذب این تسهیلات به مردم اطلاع رسانی كنند.
ظاهر پورمجاهد بیان كرد: برای تولید اشتغال و تولید باید از تمامی ظرفیت های موجود در شهرستان ها استفاده نماییم تا علاوه بر رونق اقتصاد و تولید در جهت اشتغال زایی جوانان گام های موثری برداریم.
7523/2090
خبرنگار: مرضیه بختیاری**انتشار دهنده: سعید زارع كندجانی

 

1396/10/04
15:50:27
5.0 / 5
4449
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مولفه هایی جهت توسعه در همدان
نظر شما در مورد مولفه هایی جهت توسعه در همدان
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴