آنادایزینگ آلومینیوم چیست؟

آنادایزینگ آلومینیوم چیست؟ حراج کن: در ادامه علاوه بر تعریف پروسه آندایزینگ آلومینیوم تفاوت آن با اکسید طبیعی، مزایا و مراحل چگونگی آنرا توضیح می دهیم.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، آنادایزینگ آلومینیوم از بهترین روش های پوشش دهی الکتروشیمیایی این فلز است. همانطور که می دانید فلزات بصورت طبیعی تمایل به اکسیده شدن دارند. این پروسه طبیعی سبب ایجاد لایه ای بر روی سطح فلز می شود که از آن در مقابل خوردگی محافظت می کند. بدین ترتیب سطح فلز آلومینیوم بواسطه لایه اکسیدی یا هیدروکسیدی تقویت می شود. حال ممکنست برای خیلی ها سوال پیش بیاید که فرق آنودایزینگ آلومینیوم و اکسید شدن به روش طبیعی در چیست؟
ما اینجا در آلومینیوم پیمان می خواهیم تا علاوه بر تعریف پروسه آندایزینگ آلومینیوم تفاوت آن با اکسید طبیعی، مزایا و مراحل چگونگی آنرا توضیح دهیم. پس همراه ما باشید تا به تمامی زوایای این پروسه نگاهی بیندازیم.

آنادایزینگ آلومینیوم و تفاوت آن با روش طبیعی
به طور کلی اکسید شدن فلزات امری طبیعی است و فلز آلومینیوم نیز از این قاعده مستثنی نیست. روش آنادایز نیز پروسه مهم و کاربردی است که از ایجاد خوردگی و سایش فلز آلومینیوم جلوگیری می کند. با اینحال مهم ترین تفاوت روش آنادایز فلز آلومینیوم و روش طبیعی، در مقدار ضخامت لایه به وجود آمده است. در روش طبیعی، لایه اکسیدی دارایی چسبندگی بالا، اما ضخامت بسیار نازکی است. آن چه که ما در شرکت آلومینیوم پیمان انجام می دهیم، افزایش ضخامت لایه اکسیدی فلز آلومینیوم به چندین هزار برابر لایه اصلی است. لایه های به وجود آمده در روش آندایزینگ خیلی مشکل هستند و ضخامتی برابر با ۸ تا ۱۰ میکرون دارند؛ بدین ترتیب خاصیت هایی مانند استقامت، ایمنی و ماندگاری آلومینیوم چندین برابر می شوند.
علاوه بر مطالب گفته شده به یاد داشته باشید که آنادایزینگ آلومینیوم، سطح این فلز را برای رنگ پذیری بهتر آماده می سازد.
خلاصه ای از مراحل آنادایزینگ آلومینیوم
آنادایزینگ آلومینیوم فرآیندی است که باید در محیط آزمایشگاهی و صنعتی انجام گیرد. در این روش به ۳ بخش توجه می شود: کاتد، آند و محلول الکترولیت.
برای اجرای این روش در ابتدا یک جریان برق مناسب ایجاد می شود. سپس جریان به وجود آمده از مایع الکترولیت عبور می کند. فلز آلومینیوم در الکترولیت نقش آند را عهده دار است و فلز دیگری به عنوان کاتد در نظر گرفته می شود. بدین صورت لایه اکسیدی مد نظر با گذشت زمانی بر سطح فلز آلومینیوم نقش می بندد و عمل آنادایزینگ را به انتها می رساند.
دلایل انجام آنادایزینگ آلومینیوم
فرآیند آنادایز آلومینیوم از مهم ترین خدماتی است که اینجا در آلومینیوم پیمان انجام می گیرد. بطور کلی اجرای این پروسه دلیلهای و مزایای بسیار مهمی دارد که در پایین به آنها اشاره کرده ایم.
۱. افزایش مقاومت در مقابل سایش و خوردگی: فراهم شدن پوشش اکسید و آندی بر سطح فلز آلومینیوم سبب محافظت این فلز در مقابل سایش و خوردگی می شود.
۲. افزایش قدرت چسبندگی: لایه آنادایز به وجود آمده موجب شکل گیری سطح فعال شیمیایی می شود که بستر مناسبی برای انجام رنگ آمیزی شمرده می شود.
۳. آفریدن نمای ظاهری جذاب: لایه فلزی آنادایز شده دارای سطحی درخشان و چشم گیر است. این سطوح می توانند علاوه بر آنکه ظاهری جذاب به لوازم خانگی بدهند، در تزئینات و نماسازی ساختمانی نیز به کار گرفته شوند.
۴. عایق بودن: فلز آلومینیوم آنادایز شده عایق می باشد. این فلزات می توانند در مقابل ولتاژهای با چند هزار ولت به خوبی عمل کنند و از خود مقاومت نشان دهند. کیفیت عایق پذیری بسته به نوع آلیاژ آلومینیوم و ضخامت لایه اکسیدی دارد.
۵. افزایش قدرت بازتابش نور: فلزات آندایز شده می توانند قابلیت بازتابش نور و انتشار حرارت داشته باشند. برای این منظور کافی است ضخامت لایه به وجود آمده بیش از ۰.۰۳۲ میلی متر باشد. به عنوان مثال آلومینیوم آندایز شده با رنگ آمیزی سیاه، می تواند تا دمای ۲۳۰ درجه سانتی گراد حرارت را جذب نماید.
شرکت آلومینیوم پیمان، به عنوان مجری تخصصی امورات آلومینیومی ساختمانی، بهترین ها را برای علاقه مندان در نظر گرفته است.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1402/01/04
14:41:00
0.0 / 5
309
تگهای خبر: خدمات , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آنادایزینگ آلومینیوم چیست؟
نظر شما در مورد آنادایزینگ آلومینیوم چیست؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵