مراحل دریافت گواهینامه ایزو معتبر

مراحل دریافت گواهینامه ایزو معتبر به گزارش حراج کن، در ادامه این مطلب شما را با مراحل دریافت گواهینامه ایزو معتبر بیشتر آشنا خواهیم کرد.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، گواهینامه ایزو مزایای زیادی برای یک شرکت به همراه دارد، همچون افزایش کیفیت محصول یا خدمت شرکت تا یک استاندارد شناخته شده و کسب اعتبار و شهرت. همینطور مشتریان و شرکای تجاری، برای وضعیتی که ایزو عرضه می کند، ارزش قائل هستند، چونکه مجموعه ای از استانداردهای بین المللی است که تمایل مجموعه شما را به بهبود مستمر نشان داده است. هر کدام از استانداردهای ایزو مزایای ویژه ای را در صنعت مرتبط دارد اما در مجموع دریافت گواهینامه ایزو مزایایی مانند بهبود کارایی، صرفه جویی در هزینه ها، رضایت مشتریان و افزایش روحیه و بازده کارکنان را برای شرکت ها به همراه خواهد داشت.
گواهینامه ایزو چیست؟
ایزو ISO مخفف سازمان بین المللی استانداردسازی است، نهادی که سیستم مدیریت کیفیت را برای شرکت ها در تمام دنیا ایجاد کرد. گواهینامه های ایزو مجموعه ای از استانداردها هستند که برای هر صنعتی اعمال می شود و با انجام ممیزی های خارجی و داخلی بررسی می شود تا ببیند آیا شرکتهای متقاضی شرایط را برآورده می کنند یا خیر. فرآیندهایی که هنگام درخواست یک سازمان برای گواهینامه ایزو بررسی می شوند، به اصول کیفیت زیر اشاره دارند؛
تمرکز بر مشتری
رهبری
مشارکت مردم
رویکرد فرآیندی
بهبود
تصمیم گیری مبتنی بر شواهد
مدیریت روابط
هر کدام از گواهینامه های ISO مناسب با صنعت و مشخصات هر شرکت طراحی شده است، بعنوان مثال گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۲ جهت کمک به سازمان ها در شناسایی و مدیریت نارضایتی های مشتریان صادر می شود. از زمانی که سیستم ایزو در مقیاس بزرگ پیاده سازی شد، صنایع و شرکت ها استانداردهای دقیق تر و تعریف شده تری را اتخاذ کردند که مختص تجارت آنها است.
مرجع صدور گواهینامه ایزو معتبر
بررسی شرایط شرکتهای متقاضی و صدور گواهینامه ایزو برای آنها در صورت تایید، توسط سازمان های شخص ثالثی که توسط سازمان جهانی ایزو تایید شده اند صورت می گیرد. یکی از مراحل دریافت گواهینامه ایزو معتبر، انتخاب یک مرجع معتبر برای صدور ایزو است، چونکه همه شرکت هایی که می توانند گواهینامه ایزو را صادر کنند به یک اندازه اعتبار و کارایی ندارند. برای انتخاب مراجع صدور گواهینامه ایزو باید آنها را طی یک ارزیابی دقیق قرار دهید تا اطمینان پیدا کنید که گواهینامه ایزو صادر شده توسط آنها معتبر است. فرایند ارزیابی شایستگی تیم حسابرسی، روش حسابرسی مورد استفاده و روش های کنترل کیفیت موجود را ارزیابی می نماید تا اطمینان حاصل شود که حسابرسی و گزارش به درستی تکمیل شده اند. در صورتی امکان دارد گواهینامه ایزو معتبر نباشد که بوسیله ی یک ارزیاب غیر معتبر ممیزی شده و توسط سازمان شخص ثالث غیر معتبر صادر شود.
چه اخیرا فرایند دریافت گواهینامه ایزو را آغاز کرده باشید یا در میانه راه به کمک نیاز پیدا کرده اید، خیلی از شرکتهای مرجع صدور ایزو، مشاور ایزو را برای آسان تر کردن این فرایند و یا حسابرسی داخل عرضه می کنند. معمولا زمان دریافت گواهینامه های ایزو معتبر امکان دارد بین ۶ تا ۱۲ ماه زمان ببرد که بستگی به پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت مجموعه شما و آماده سازی مستندات دارد. به صورت معمول گواهینامه های ایزو به مدت ۳ سال معتبر هستند و پس از دریافت گواهینامه ایزو به صورت سالانه حسابرسی خواهید شد تا مرجع صدور مطمئن شود که پیشرفت به صورت مستمر صورت می گیرد.
مراحل دریافت گواهینامه ایزو معتبر
از مهم ترین گواهینامه هایی که توسط شرکت ها درخواست می شود گواهینامه ایزو ۹۰۰۱، گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰، گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ و گواهینامه ایزو ۲۷۰۰۱ است که به ترتیب بر نیاز مشتری، مدیریت ایمنی موادغذایی، سیستم مدیریت محیط زیست و بر امنیت سایبری متمرکز هستند. پس از شناسایی و انتخاب گواهینامه ایزو مورد نظر خود، باید خویش را برای دریافت آن آماده کنید؛ این آماده سازی توسط مراحل زیر شروع شده و به دریافت گواهینامه ایزو معتبر ختم می شود:
۱- توسعه سیستم مدیریتی، که توسط اقدامات زیر انجام می شود:
فرآیندهای اصلی یا تجاری خویش را شناسایی کنید.
فرآیندهای مستندسازی با مشارکت کارکنان.
بررسی، تایید و توزیع اسناد برای کسانی که احتیاج به دسترسی به اطلاعات دارند.
۲- پیاده سازی سیستم، که باید از نکات زیر پیروی کنید:
باید مراحل همانطور که در مستندات شما توضیح داده شده، انجام شوند.
اطمینان حاصل کنید که کارکنان برای وظایفی که انجام می دهند به درستی آموزش دیده اند.
سیستم های گزارش دهی موثر برای پوشش بازرسی، اصلاحات، اقدامات پیشگیرانه، جلسات بررسی مدیریت، نظارت بر اهداف و غیره ایجاد کنید.
در صورت امکان از راه استفاده از داده های قابل اندازه گیری، اثربخشی فرآیندهای خویش را کنترل کنید.
بررسی و اقدام برای بهبود در زمینه های مورد نیاز.
۳- بررسی تاثیرگذاری سیستم، که توسط فرآیندهای زیر ممکن خواهد شد:
انجام ممیزی و بررسی فرآیندها و سیستم برای انطباق و اثربخشی. مشاهده و بررسی سوابق و مصاحبه با افراد.
شناسایی و گزارش نقاط قوت و ضعف سیستم مدیریت.
در صورت ضرورت اقدام اصلاحی یا پیشگیرانه انجام دهید.
۴- ثبت سیستم، که باید توسط اقدامات زیر انجام شود:
انتخاب یک سازمان حسابرسی معتبر و مناسب برای
ارسال اسناد سیستم مدیریتی جهت بررسی و تعییر روز ممیزی
انجام ممیزی در دو مرحله

همانطور که گفته شد انتخاب یک مرجع صدور گواهینامه ایزو معتبر نخستین و مهم ترین قدم در مراحل دریافت گواهی ایزو می باشد که نیاز مند بررسی دقیق و شناسایی این سازمانهاست. با ارزیابی تمام شرکتهای شخص ثالث در کشور، به این نتیجه رسیدیم که شرکت QAL یکی از معتبرترین مراجع صدور گواهینامه ایزو می باشد که همواره با اجرای استاندارد ISO ۱۷۰۲۱ در کوشش برای افزایش رضایت متقاضیان و بهبود مستمر در زمینه ممیزی می باشد. بعنوان یک نهاد صدور گواهینامه معتبر، هر گواهینامه ای که QAL صادر می کند مطابق با استاندارد مناسب بوده و توسط مشتریان شما در سطح هم جهانی پذیرفته می شود.
آدرس وب سایت: www.qal-iran.ir


منبع:

1401/06/07
23:40:00
0.0 / 5
454
تگهای خبر: ارز , اهدا , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مراحل دریافت گواهینامه ایزو معتبر
نظر شما در مورد مراحل دریافت گواهینامه ایزو معتبر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳