رکوردشکنی آلودگی هوای تهران در نخستین هفته پاییز امسال

رکوردشکنی آلودگی هوای تهران در نخستین هفته پاییز امسال حراج کن: شروع مهرماه علاوه بر این که حال و هوای روز اول مدرسه را تداعی می کند، چند سالی می شود که یادآور چیره شدن آلودگی بر هوای شهر تهران است. هرچند تعداد روزهای آلوده شهر تهران همزمان با سرد شدن هوا هرساله افزایش می یابد اما اولین هفته مهرماه سال جاری در حالی سپری شد که به لحاظ تعداد روزهای آلوده طی هفت سال اخیر بی سابقه بوده است.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، کیفیت هوای پایتخت طی اولین هفته پاییز امسال چهار روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت که از میان آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» سه روز و «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» یک روز هوای پایتخت را آلوده کردند و کیفیت هوای تهران طی این مدت سه روز در وضعیت قابل قبول بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در حالی طی هفت روز نخست مهر ماه سال جاری شهروندان تهرانی چهار روز آلوده را سپری کردند که در زمان مشابه سال قبل حتی یک روز آلوده را تجربه نکرده بودند.

کیفیت هوای پایتخت طی اولین هفته مهر ماه سال قبل هفت روز در وضعیت قابل قبول، در سال ۹۸ نیز پنج روز در وضعیت قابل قبول و دو روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت این در حالیست که هوای پایتخت در زمان مشابه سال ۹۷ یک روز در محدوده پاک و شش روز در محدوده قابل قبول بود.

براساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، چهار روز آلوده طی اولین هفته پاییز امسال طی هفت سال قبل یعنی تا سال ۹۳ که هوای پایتخت طی زمان مشابه سه روز در محدوده قابل قبول و چهار روز در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته، بی سابقه بوده است.

هوای پایتخت طی اولین هفته پاییز سال ۹۰، ۹۱ و ۹۲ به ترتیب، شش، شش و پنج روز در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

لازم به ذکر است که تعداد زیاد روزهای آلوده هوای تهران طی هفت روز نخست پاییز سالهای ۹۳ و ماقبل در شرایطی بوده که قانون هوای پاک هنوز تصویب و ابلاغ نشده بود. قانون هوای پاک با هدف اصلی کاهش آلودگی هوا و عوارض ناشی از آن در ۲۵ تیرماه ۱۳۹۶ به تصویب مجلس رسید و از طرف حسن روحانی - رییس جمهوری وقت - برای اجرا ابلاغ گردید. این قانون در قالب ۳۴ ماده برای ۲۱ دستگاه اجرائی مختلف تکالیفی را تعیین کرد.

همچنین گفتنی است که درپی افزایش سرعت وزش باد و به تبع آن خیزش گردوغبار که از ساعات ظهر یکشنبه (۴ مهر) شهر تهران را در برگرفت، استمرار جو حاوی گردوغبار طی روز دوشنبه (۵ مهر) نیز منجر به غلظت بالای آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» با میانگین ۱۱۳ در هوای پایتخت شد که بیشترین شاخصی بود که امسال برای این آلاینده به ثبت رسیده است.

آلودگی هوا امروزه بعنوان بزرگترین مخاطره زیست محیطی برای سلامت جوامع معرفی شده است همین طور در یک تخمین کلی آلودگی هوا عامل سالانه بیش از ۷ میلیون مرگ زودرس در جهان است و آنرا بعنوان چهارمین علت مهم مرگ زودرس در دنیا می شناسند.

مهمترین علت آلودگی هوا در ماه های سرد سال افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون است. برمبنای آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک مانند تاکسی ها، خودرو های شخصی، اتوبوس ها و... در تولید ذرات معلق ۶۰ درصد است که در این بین خودرو های دیزلی پررنگ ترین نقش را دارند. ذرات معلق یکی از خطرناکترین آلاینده های موجود در هوا هستند و می توانند بیماریهای قلبی و ریوی را تشدید کنند و در برخورد طولانی مدت سبب بروز حملات قلبی و مبتلاشدن به آسم شوند.

ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون بعنوان با اهمیت ترین آلاینده هوا شناخته می شوند که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴.۱ میلیون مرگ زودرس ناشی از بیماریهای قلبی، سکته، سرطان ریه، بیماریهای ریوی و اختلالات تنفسی به این آلاینده نسبت داده شد.

به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران سفارش کرده است که در شرایطی که شاخص کیفیت هوا نارنجی رنگ و بیان کننده هوای ناسالم برای گروه های حساس است، بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، کودکان و زنان حامله از فعالیت طولانی در فضای باز اجتناب کنند.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.

منبع:

1400/07/09
11:48:06
0.0 / 5
518
تگهای خبر: تجربه , تولید , شركت , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد رکوردشکنی آلودگی هوای تهران در نخستین هفته پاییز امسال
نظر شما در مورد رکوردشکنی آلودگی هوای تهران در نخستین هفته پاییز امسال
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳