تابستان امسال بدون یک روز هوای پاک برای تهرانی ها گذشت

تابستان امسال بدون یک روز هوای پاک برای تهرانی ها گذشت هوای پایتخت طی تابستان امسال 22 روز در وضعیت آلوده قرار داشت که از میان آلاینده «ازن»  17 روز و «ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون» پنج روز هوای پایتخت را آلوده کردند و در هیچ روزی در وضعیت پاک قرار نگرفت.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، کیفیت هوای تهران طی سه ماه تابستان امسال ۷۱ روز در وضعیت قابل قبول و ۲۲ روز در وضعیت آلوده قرار داشت که در این میان سهم هوای ناسالم برای گروه های حساس ۲۱ روز و سهم هوای ناسالم برای همه افراد جامعه یک روز بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده «ازن» ۱۷ روز و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون پنج روز آلاینده شاخص هوا و علت اصلی آلودگی هوای پایتخت طی تابستان امسال بودند. هرچند که غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی چهار روز دیگر از تابستان امسال نیز از حد مجاز فراتر رفت اما به علت آنکه طی آن چهار روز آلاینده ازن شاخص بالاتری نسبت به ذرات معلق داشت بعنوان آلاینده اصلی هوا اعلام گردید.

تیرماه امسال با ثبت ۱۴ روز آلوده، آلوده ترین ماه طی تابستان امسال بود همین طور آلوده ترین روز طی تابستان سال جاری در ۱۸ تیرماه ثبت گردید که آلاینده شاخص «ازن» با میانگین ۱۶۲ هوای پایتخت را برای همه افراد جامعه آلوده کرد. گفتنی است این تنها روز از تابستان امسال بود که کیفیت هوای پایتخت در محدوده ناسالم برای همه افراد جامعه ثبت گردید.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، طی تابستان تهرانی ها ۵۶ روز هوای قابل قبول، ۳۵ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و دو روز هوای ناسالم برای همه افراد جامعه را تجربه کردند و در تمام این روزهای آلوده به استثنای دو روز، شاخص آلاینده هوا آلاینده ازن بود که ۳۵ روز از تابستان سال قبل را برای گروه های حساس و همه افراد جامعه آلوده کرده بود.

تابستان سال ۹۸ نیز کیفیت هوای پایتخت ۷۵ روز در وضعیت قابل قبول، ۱۷ روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و یک روز در محدوده ناسالم برای همه افراد جامعه قرار داشت که علت اصلی آلودگی هوای تهران در تمام این ۱۸ روز افزایش غلظت «آلاینده ازن» بود.

ازن آلاینده ثانویه ای است که پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید آلاینده ازن را تولید می کنند. خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای ازن هستند همین طور استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد.

هرچند آلاینده ازن در فصل گرم سال و در پی تابش مستقیم نور خورشید تولید می شود اما در پی پیش بینی پاییز گرم و کم بارش در امسال، حسین شهیدزاده - مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران- گفته است که این وضعیت آب و هوایی می تواند طی پاییز امسال تاثیر بد بر کیفیت هوای پایتخت نسبت به سالهای قبل بگذارد؛ بطوریکه اگر دمای هوا طی پاییز مشابه دمای تیر و مرداد باشد، امکان دارد آلاینده ازن در مهرماه نیز تولید شود، اتفاقی که قبلا نیفتاده است.

به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.
1400/07/01
11:42:06
0.0 / 5
606
تگهای خبر: تجربه , تولید , شركت , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تابستان امسال بدون یک روز هوای پاک برای تهرانی ها گذشت
نظر شما در مورد تابستان امسال بدون یک روز هوای پاک برای تهرانی ها گذشت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳