نمایشگاهی به یاد 17 هزار زن شهید، جانباز و آزاده

نمایشگاهی به یاد 17 هزار زن شهید، جانباز و آزاده آئین های در ارتباط با گرامیداشت آزادسازی خرمشهر عمدتا در روایتی مردانه از این اتفاق محصورند. سال جاری اما اداره کل امور بانوان شهرداری تهران با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و بنیاد شهید و امور ایثارگران، نمایشگاهی متفاوت برای یادبود این واقعه برگزار کرده تا یادآور زنانی باشد که در طول هشت سال جنگ تحمیلی، فداکارانه برای دفاع از ایران ایستادند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، به نقل از اداره کل امور بانوان شهرداری تهران همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر، نمایشگاهی از آثار حجمی را با عنوان «یادبود ۱۷ هزار زن شهید، جانباز و آزاده» افتتاح نمود. آئین افتتاح این نمایشگاه با حضور مدیران ارشد شهرداری تهران و هنرمندان و اساتید این حوزه در سالن لرزاده فرهنگستان هنر برگزار گردید. این نمایشگاه که پذیرای آثار ۱۶ هنرمند در زمینه حجم و مجسمه سازی است، کار خویش را از روز چهارم خرداد شروع کرده و تا۱۸ خرداد پذیرای علاقه مندان خواهد بود.
به قول زهرا بهروز آذر، مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران، هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادن نقش پررنگ زنان در هشت سال دفاع مقدس است، نقشی که در طول چهار دهه گذشته کمتر به آن پرداخته شده است.
نمایشگاه «یادبود هفده هزار زن شهید، جانباز و آزاده» در دو بخشِ مسابقه و آثار مدعوین برگزار شده است و آثار منتخبی که در این نمایشگاه به مرحله اکران رسیده اند، همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر و به مدت ۱۴ روز در سالن لرزاده فرهنگستان هنر واقع در خیابان ولیعصر به نمایش در می آیند و در روز آخر نمایشگاه طی آیین اختتامیه از سه اثر برگزیده نهایی این نمایشگاه تقدیر به عمل خواهد آمد. بنابر اعلام مسؤلان این رویداد در انتها این نمایشگاه، از تک اثر برگزیده برای اجرا در یکی از مناطق پرتردد شهری رونمایی خواهد شد.
زهرا بهروز آذر در مراسم آئین افتتاح این نمایشگاه درباره ایده شکل گیری این رویداد هنری اظهار داشت: ایده این نمایشگاه توسط اداره کل امور بانوان مطرح و با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و بنیاد شهید و امور ایثارگران پیگیری و اجرایی شد.
به قول او از میان ۴۰ اثری که در مرحله اول این رویداد از جانب دبیرخانه پذیرش شده بودند در نهایت ۲۱ اثر انتخاب و برای نمایش در سالن لرزاده فرهنگستان هنر آماده شدند.
بهروز آذر با اشاره به اینکه هدف این نمایشگاه توجه به یکی از ابعاد وجودی زنان است، اظهار داشت: اداره امور بانوان شهرداری تهران در طرح های پیشین هم زندگی زنان موفق قرن را مورد بررسی قرار داد و امروز یکی از اقداماتی که برای مجموعه اهمیت داشت نمایش نقش موفق زنان در دفاع مقدس بود. اگر نگوییم زنان بیشتر از آقایان نقش نداشتند حداقل نقش آنان در دفاع مقدس اندازه آقایان بوده است.
«قدرت الله معماریان» یکی از هنرمندانی است که با مجموعه ی «چهار اثر» در این نمایشگاه حاضر شده است. به قول وی در این اثر، شخصیت زن و مادر بعنوان محور ایثار در نظر گرفته شده و تلاش او بر این بوده که هویت فداکار زن و مادر در فرهنگ ایرانی را در چارچوب این اثر حجمی به نمایش بگذارد.
«علیرضا افشین راد» یکی دیگر از هنرمندانی است که آثارش برای نمایش در این رویداد پذیرفته شده است. او با یک اثر حجمی ترکیبی در این نمایشگاه حاضر شده است، اثر او برآیندی تلفیقی از متریال های فیزیکی و بازی با نور و صداست.
افشین راد در ارتباط با نقش زنان در ایستادگی و مقاومت آنها در جنگ، زنان را به سروهای مقاومی تشبیه کرده است که در صحنه ی نبرد نه مردانه بلکه بعنوان زنان قدرتمند حضور داشتند. به تعبیر او یک اشتباه تاریخی در به کار بردن لفظ مقاومت مردانه وجود دارد، اشتباهی که سبب می شود به نقش زنان ایثارگر ایرانی، چنان که باید توجه نشود.
«سید محی الدین فاضلیان» مدیر کل فرهنگی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران هم اظهار داشت: یکی دیگر از مسؤلان شهرداری بود که در آئین افتتاح این نمایشگاه حضور داشت. او بعد از بازدید از نمایشگاه این آثار حجمی را یادآور رشادت و بزرگواری زنان شهید، جانباز و آزاده ایران زمین عنوان نمود و بر ضرورت بازاندیشی در روایت جنگ و توجه بیشتر به نقش زنان تاکید کرد.
این نمایشگاه را میتوان نخستین نمونه از این دست رویدادها در بزرگداشت آزادسازی خرمشهر دانست. شهری که روزگاری قلب همه ایرانی ها با شنیدن اخبار آن به درد می آمد، شهری که داستان های بیشمار از رشادت زنان و مردان برای حفاظت از آن وجود دارد و با رجوع به حافظه تاریخی مردم این کشور، میتوان ادعا کرد که یکی ازشادترین روزهای مردم این سرزمین، روز آزادسازی آن بوده است.
منبع:

1400/03/05
23:11:14
0.0 / 5
717
تگهای خبر: پرداخت , كشور , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نمایشگاهی به یاد 17 هزار زن شهید، جانباز و آزاده
نظر شما در مورد نمایشگاهی به یاد 17 هزار زن شهید، جانباز و آزاده
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳