برج خنك كننده

برج خنك كننده حراج کن: در این مطلب برج خنک کننده را به زبان ساده توضیح داده و انواع برج های خنک کننده و کاربردهای آنرا معرفی خواهیم نمود.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، مطلب پیش رو توسط تیم مهندسی شرکت بادران تهویه صنعت تهیه گردیده است، این شرکت از بهترین مهندسان سیستم های خنک کننده و کولینگ تاور برخوردارست و پیشنهاد می گردد تا انتهای مطلب همراه ما باشید.
برج خنک کننده چیست؟ برج خنک کننده یا کولینگ تاور Cooling tower یکی از پراستفاده ترین دستگاه های صنعتی می باشد و برای خنک کردن آب گرم به کار گرفته می شود، همانطور که از اسم آن مشخص است واژه "برج" بدین منظور به کار می رود که نشانگر سازه ای با ارتفاع بلند است، در ابتدا برج های خنک کننده بصورت سازه های خیلی بلند ساخته می شدند که آب گرم از بالای برج به داخل آن پاشیده می شد، ارتفاع برج موجب بوجود آمدن اثر دودکشی می شد و جریان هوا از پایین به بالا بصورت طبیعی رخ می داد. آب گرمی که از بالای سازه پاشیده شده بود با جریان هوا تماس پیدا می کرد و تا به پایین برسد گرمای خودرا از دست داده و خنک می شد. با پیشرفت تکنولوژی ساخت برج های خنک کن متحول شد، فن به دستگاه افزوده شد تا هوا را داخل برج به جریان بیاندازد این مسئله سبب کاهش ارتفاع کولینگ تاور شد برای اینکه دیگر نیازی به ارتفاع بلند و اثر دودکشی نبود. همین طور بجای اینکه آب در فضای خالی درون دستگاه پاشیده شود، از سطوح انتقال حرارت متراکم به نام "پکینگ" استفاده شد که آب به روی آنها پاشیده سطح و مدت زمان تماس میان آب و هوا را می افزایند، در نتیجه آب گرم در زمان کوتاه تر خنک می شود، مدل طراحی برج های جدید بصورت زیر است:
انواع برج خنک کننده کدام است؟ برج های خنک کننده دارای انواع مختلفی هستند، از نظر شکل هندسی به مکعبی و گرد تقسیم می شوند، از نظر متریال مورد استفاده در ساخت به سه دسته فلزی، بتنی و فایبرگلاس تقسیم می شوند، که نوع فایبرگلاس دارای مقاومت بیشتری در مقابل رطوبت می باشد، برای آشنایی کامل با دسته بندی و انواع برج خنک کننده وارد شوید. از نظر مکانیزم کولینگ تاور ها به دسته بندی مهمی تقسیم می شوند به شرح زیر: برج خنک کننده مدار باز: این نوع کولینگ تاور همان برج خنک کن معمولی است که آب درون دستگاه پاشیده می شود و بطور مستقیم با هوا در تماس می باشد که مدار باز نامیده می شود. برج خنک کننده مدار بسته: این دستگاه کولینگ تاور مجهز به کوئل می باشد، آب گرم وارد کوئل می شود و با هوا تماس مستقیم ندارد، همزمان در مداری جدا آب به روی کوئل ها پاشیده شده و همزمان هوا درون دستگاه جریان پیدا می کند. در نتیجه آب از سطح کوئل تبخیر شده و با دریافت گرمای نهان آب درون کوئل را نیز خنک می کند. در این سیستم، رسوب در مدار اول که درون کوئل حرکت می کند حذف می شود و به سبب عدم تماس با هوا هیچ نوع آلودگی نخواهیم داشت. برج خنک کننده خشک: در این نوع کولینگ تاور مجدداً آب گرم بصورت مستقیم با هوا تماس ندارد و درون کوئل حرکت می کند. تفاوت با برج خنک کن مدار بسته در این است که هیچ نوع آبی بروی کوئل ها پاشیده نمی گردد و فقط هوا به وسیله فن به جریان می افتد و از روی کوئل ها عبور می کند. برج خنک کننده هیبریدی: این نوع کولینگ تاور تلفیقی از برج خنک کن خشک و برج خنک کننده مدار باز در یک دستگاه است، آب با دمای بالا ابتدا وارد کوئل می شود و هوا از روی کوئل عبور می کند و آنرا خنک می کند، بعد از عبور از کوئل سپس آب بوسیله نازل بروی پکینگ ها پاشیده می شود و در این قسمت مدار باز می شود، در نهایت آب سرد در تشت دستگاه جمع می شود. سایز برج خنک کن چگونه تعیین می شود؟ ظرفیت برج خنک کننده بوسیله تن تبرید بیان می شود، این واحد، توان خنک کاری می باشد و ارتباطی با واحد وزن ندارد، هر تن تبرید برابر ۳.۵ کیلووات یا ۱۲ هزار بی تی یو در ساعت می باشد. جهت تعیین ظرفیت نیاز به ۴ پارامتر مهم می باشد: ۱. دمای آب گرم ورودی به برج ۲. دمای آب سرد خروج از برج ۳. وت بالب (دمای مرطوب) محیط محل نصب برج ۴. میزان دبی آب در گردش
قطعات برج خنک کننده کولینگ تاور از مجموعه قطعات و اجزای مختلف تشکیل شده است، قطعات شامل الکتروموتور، فن استک، ساپورت، فن، سیستم توزیع آب، قطره گیر، اسپری نازل، پکینگ، بدنه اصلی، دریچه ورود هوا و تشت می باشد. نقش پکینگ ایجاد سطح تماس گسترده میان آب و هوا می باشد تا بتواند تبخیر را به حداکثر رسانده و آب را بیشتر خنک کند. پکینگ برج خنک کننده یا سطوح انتقال حرارت بعنوان قلب کولینگ تاور شناخته می شود و در دو مدل اسپلش (قطره ای) و فیلمی طراحی و ایجاد می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد برج خنک کننده با شرکت بادران تهویه صنعت با شماره های ۲۶۶۰۲۷۷۶ و ۲۲۶۴۵۸۹۰ تماس حاصل فرمائید.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1400/01/28
15:17:35
0.0 / 5
450
تگهای خبر: شركت , صنعت , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد برج خنك كننده
نظر شما در مورد برج خنك كننده
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴