معاینه فنی بیشتر از یك میلیون خودرو در 10 ماه

معاینه فنی بیشتر از یك میلیون خودرو در 10 ماه مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران از معاینه فنی ۱ میلیون و ۳۷۸ هزار دستگاه خودرو تا آخر دیماه اطلاع داد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، حسین مقدم در مورد دستور شهردار تهران در خصوص طرح معاینه فنی تهران برای خودرو های تهران، اضافه کرد: حسب دستور شهردار راهکارهای قانونی جهت این اجبار در حال پیگیری است که به صورت منطقی جهت پیشگیری از تضییع حقوق شهروندان این اتفاق بایستی هر چه سریعتر بیافتد.
وی با اشاره به اینکه بطور قطع خودرویی که خارج از کلانشهر تهران تردد می کند احتیاج به کنترل و بازرسی با استاندارهای یک کلانشهر را در بحث آلایندگی ندارد، در مورد میزان مراجعات خودرو های پلاک تهران به مراکز معاینه فنی شهر تهران، خاطرنشان کرد: به صورت میانگین حدود ۴۶ درصد از این خودرو ها به مراکز معاینه فنی شهر تهران رجوع می کنند که بر مبنای سیاست های مدیریت شهری و راهکارهای تشویقی این میزان درحال افزایش است.
وی در توضیح دلیل رجوع درصدی از خودرو ها به خارج از شهر تهران، اظهار داشت: این یک تصور اشتباه از سنوات گذشته است که تهران سختگیرانه ترمعاینه فنی انجام می دهد. با اتصال مراکز به سامانه یکپارچه ملی معاینه (سیمفا) از ۴ سال قبل رویه انجام معاینه فنی در کل کشور به صورت یکسان انجام می شود و حداقل های شاخصهای کنترلی در ضوابط و دستور العمل های ابلاغی وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست تعریف و مراکز معاینه فنی کل کشور مکلف به رعایت آن می باشند، البته امکان دارد که برخی از مراکز خارج از شهر تهران تخلف و ضوابط را رعایت نکنند که بایستی با تشدید نظارت توسط دستگاههای ذیربط این مشکل هم مرتفع شود.
مقدم افزود: با عنایت به شرایط خاص شهر تهران و وضعیت آلودگی در این کلانشهر گریزی نیست که معاینه فنی تهران با استاندارهای بالاتر و سختگیرانه تری بالاتر از حداقل ها در مقایسه با سایر نقاط کشور صورت گیرد و خودرو های پلاک تهران ملزم به دریافت معاینه فنی از مراکز شهر تهران شوند و بدون تردید خودروهایی که خارج از شهر تهران تردد می کنند، نیازی به رعایت این استاندارد نداشته و سختگیری برای این خودرو ها به نحوی باعث جفا در حق آنها خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه از آغاز سال تا آخر دی ماه، ۱ میلیون و ۳۷۸ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه نموده که در مقایسه با سال قبل حدودا تغییری نداشته است، اظهار داشت: هم اکنون روزانه ۵۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران رجوع می کنند و وضعیت مراجعات در شرایط عادی قرار دارد و حدودا کلیه مراکز فاقد صف انتظار هستند.
وی افزود: از آمار اعلامی، ۹۸۹هزار دستگاه خودرو در ارتباط با مراجعات اول بوده که ۱۷ درصد از آن در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، ۱۱ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، ۴درصد کمک فنر، ۱۴ درصد تست ترمز و ۱۶درصد عیوب ظاهری مردود گردیده اند. در مجموع ۳۷ درصد از خودرو ها به دلیل نقص فنی موفق به دریافت معاینه فنی در رجوع اول نشدند.

مقدم با اشاره به اینکه در این ۱۰ ماه برای ۹۳۵ هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که ۲۴۴ هزار گواهی آن در ارتباط با معاینه فنی برتر است، اظهار داشت: در مجموع در حدود ۲۶ درصد از خودرو های رجوع کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برترمی باشند.

بنا براعلام روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودرو های تهران، وی بیان نمود: در۱۰ ماه سال جاری ۱۲ هزار و ۱۰۳ دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی خودرو های سنگین مراجعه نموده است، البته شهر تهران از بضاعت سه مرکز معاینه فنی تک خطه مختص خودرو های سنگین برخوردار بوده که دو مرکز آن در توقفگاه های شرکت واحد واقع شده است.
وی اظهار داشت: همینطور از آغاز آغاز آزمون شدت صوت در مراکز معاینه فنی شهر تهران تا آخر دی ماه، ۴۰ هزار و ۲۹۱ دستگاه خودرو آزمون شده که۴۹۸ دستگاه به علت شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردود شدند.

منبع:

1399/11/01
12:13:48
0.0 / 5
811
تگهای خبر: شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد معاینه فنی بیشتر از یك میلیون خودرو در 10 ماه
نظر شما در مورد معاینه فنی بیشتر از یك میلیون خودرو در 10 ماه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲