جزئیات لایحه حق بهره برداری از پیاده روهای شهر بعلاوه لیست مشاغل

جزئیات لایحه حق بهره برداری از پیاده روهای شهر بعلاوه لیست مشاغل حراج كن: رئیس كمیته معماری و فضاهای شهری شورای شهر تهران از ارسال لایحه شهرداری تهران در مورد حق بهره برداری از پیاده روها برای استقرار بعضی از اصناف به شورای شهر آگاهی داد.


علی اعطا در گفت و گو با ایسنا، در مورد جزئیات لایحه پیشنهادی شهرداری تهران برای ساماندهی پیاده روها، اظهار داشت: در28 اسفندماه سال گذشته، شهرداری تهران لایحه ای را به شورای شهر ارسال کرد که برمبنای آن اجازه بهره برداری از پیاده روها برای برخی اصناف مشخص را ستاندن کند.
وی با اعلان اینکه این لایحه در کمیسیون های تخصصی در حال بحث است، در مورد جزئیات لایحه پیشنهادی، اضافه کرد: در این لایحه پیش بینی شده است که برخی اصناف همچون کافه ها و رستوران دارها می توانند در ازای پرداخت عوارض، از قسمتی از پیاده رو استفاده کنند. بر طبق این لایحه، مشاغلی همچون اغذیه فروشان و مواد غذایی، تولیدکنندگان و فروشندگان بستنی، آبمیوه و نوشابه، فروشندگان دل و جگر و قلوه، رستوران و سلف سرویس، طباخان، کبابی حلیم و آش پز، چلوکباب و چلوخورش و قهوه خانه ها بعنوان صنوف مشمول طرح استفاده از پیاده روهای شهر تهران در فاز اول هستند.اعطا با تاکید بر اینکه ایده ساماندهی پیاده روها به خودی خود سبب افزایش کیفیت فضاهای شهری می شود؛ اما ملاحظات جدی نیز مطرح است و نباید این مسئله سبب تضییع حقوق عمومی شهروندان در شهر شود، افزود: در صورتیکه کلیات لایحه را بپذیریم، باید سازوکاری طراحی شود که موضوع از جنبه سرزندگی و افزایش کیفیت فضای شهری مورد توجه قرار گیرد و شائبه درآمدزایی صرف مطرح نباشد.
اعطا اضافه کرد: البته این لایحه دارای اشکلاتی نیز هست که می توان به مشخص نبودن چارچوب ضوابط اشاره نمود، بگونه ای که در این لایحه به صورت دقیق ضوابط و دستورالعمل ها مشخص نشده، بلکه پیشنهاد داده است که با تشکیل شورا یا کمیته ای در سطوح مختلف، نسبت به بررسی درخواست ها اقدام گردد که این درست نیست؛ چونکه لازم است در امتداد شفافیت، مبارزه با فساد، بی نظمی و رانت و... دقیقا دستورالعمل های اجرایی مشخص شود تا قوانین قابل تفسیر نباشند.

اعطا اضافه کرد: این لایحه نیاز به بررسی جدی کارشناسی دارد. شهرداری پیشنهاد داده است با اعمال یک فرمول مشخص، متشکل از مساحت، قیمت منطقه ای و... عوارض را محاسبه خواهدنمود که براین اساس عوارض به حساب خزانه شهرداری تهران واریز می شود؛ اما 30 درصد از آن مشخصا صرف انجام ماموریت های شرکت ساماندهی مشاغل خواهد شد.

وی با اعلان اینکه بنده بعنوان یک عضو از شورا و نه در مقام سخنگو، اعلام نظر می کنم که با اصل پیشنهاد به شرط آنکه فقط در نقاط محدود و با ضوابط مشخصی به لحاظ حقوق شهروندی، طراحی شهری و مالی و اقتصادی و نحوه هزینه کرد عوارض آن باشد، موافق هستم، اظهار داشت: همین الان هم این کار انجام می شود. اما ضابطه ای ندارد و سبب فساد و سو استفاده و مشکلاتی از این دست شده است.
اعطا در پاسخ به این پرسش که ممکنست این لایحه سبب اغتشاشات بصری در شهر شود، اضافه کرد: نظم بصری در شهر بسیار مهم می باشد. اگر بنا بر تصویب چنین لایحه ای باشد، باید چارچوب های بصری و زیباشناختی آن از منظر طراحی شهری نیز بررسی شود و در ضوابط اعمال شود. بدون این ملاحظات، چنین لایحه ای در صورت تصویب، سیما و منظر شهری را آشفته خواهدنمود.
منبع:

1399/02/29
11:50:27
5.0 / 5
2710
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جزئیات لایحه حق بهره برداری از پیاده روهای شهر بعلاوه لیست مشاغل
نظر شما در مورد جزئیات لایحه حق بهره برداری از پیاده روهای شهر بعلاوه لیست مشاغل
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵