راه اندازی ۴۲ بوستان شهری در پایتخت

راه اندازی ۴۲ بوستان شهری در پایتخت به گزارش حراج كن معاون خدمات شهری شهرداری تهران اظهار داشت: از شهریورماه سال96 تاكنون42 بوستان شهری به مساحت 55.9 هكتار در پایتخت و مناطق مختلف شهری راه اندازی شده است و طبق برنامه ریزیهای انجام شده این روند همچنان ادامه دارد.


به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، مجتبی یزدانی اظهار داشت: توسعه فضای سبز شامل ایجاد بوستان های شهری و یا كمربند سبز كه با انجام درختكاری در حریم پایتخت انجام می شود، همیشه مورد تاكید مدیریت شهری بوده است.

وی با بیان این كه بوستانها پس از معابر شهری از اولین فضاهای عمومی شهر هستند كه شهروندان برای گذران ساعاتی از شبانه روز خود به آنجا بازگشت می كنند، اظهار داشت: بوستانها به صورتی همچون فضاهای عمومی شهر محسوب می شوند كه تعامل و زندگی اجتماعی شهروندان در آن شكل می گیرد بنا بر این توسعه آن همچون برنامه های مهم و تغییرناپذیر شهرداری تهران بشمار می رود.

وی با اشاره به این كه از شهریورماه سال۹۶ تاكنون۴۲ بوستان شهری به مساحت۵۵.۹ هكتار در پایتخت و مناطق مختلف شهری راه اندازی شده است، اظهار نمود: طبق برنامهریزیهای انجام شده این روند همچنان ادامه دارد.

یزدانی با اشاره به این كه طی چند دهه گذشته سوژه مدیریت آب و آبیاری در فضای سبز خصوصاً با عنایت به شرایط اقلیمی چند سال اخیر بطور جدی و برنامه ریزی شده مورد توجه سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران قرار گرفته است، اظهار داشت: با برنامه ریزی های صورت گرفته و با همكاری وزارت نیرو(در قالب تفاهم نامه) تلاش شد تا بر طبق طرح جامع آب خام فضای سبز با اتخاذ راهبردهای چندگانه و طرحهای اجرایی این مساله بطور مطلوب ساماندهی گردد به نحوی كه صد در صد آب آبیاری فضای سبز شهر تهران از ۴منبع آبی(چاه ها، قنوات، رواناب های سطحی و پساب تصفیه شده فاضلاب) تامین می شود.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با ذكر این نكته كه بررسیها نشان می دهد، حجم زیادی از آبی كه برای آبیاری استفاده می شود بعد از نفوذ در زمین و یا جذب توسط گیاه مجدداً در چرخه طبیعی آب قرار می گیرد، اظهار نمود: افزایش میزان آب دهی قنوات بوسیله احیا و ساماندهی آنها در سطح شهر، برنامه ریزی و اجرای پروژه های آبیاری هوشمند و سیستم های تحت فشار شبكه آب رسانی جهت آبیاری فضای سبز شهر تهران، انجام طرح های مناسب جهت استفاده از پساب های تصفیه شده فاضلاب شهر تهران، مهار و ذخیره سازی نزولات جوی با هدف كاهش مصرف آب های زیر زمینی همچون راهبردهای شهرداری تهران در حوزه كاهش مصرف آب بوسیله منابع زیرزمینی است.
بگفته یزدانی بر طبق طرح جامع آب خام فضای سبز شهر تهران با عنایت به توافقات و هماهنگی های انجام شده با شركت آب و فاضلاب استان تهران مقرر شده است تا سال ۱۴۱۰ سالانه ۱۲۰ میلیون مترمكعب از پساب حاصل از تصفیه خانههای جدید الاحداث شهر تهران و همین طور ۷۰ میلیون مترمكعب از منابع آبهای زیرزمینی در سال را در اختیار فضای سبز قرار دهند.

طبق گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، یزدانی درباب طرح توسعه كمربند سبز اطراف شهر تهران، اظهار داشت: این طرح یكی از طرح های ملی است كه در سال۸۱ در كمیسیون زیربنایی صنعت هیأت دولت مصوب و در نهایت با مساحت ۵۰هزار هكتاری در سال۸۳ به سازمان بوستان ها و فضای سبز تهران ابلاغ گردید كه تابحال ۴۱هزار و ۵۰۰هكتار از این پروژه اجرایی شده است. امسال نیز عرصه هایی با مجموعه مساحت بیشتر از ۱۲۰۰هكتار در دامنه جنوبی البرز از شمال شرق پایتخت تا محدوده غربی آن، جهت جنگل كاری شناسایی و بعد از اقدامات اجرایی، این پروژه با به كارگیری صدها نفر از نیروهای فضای سبز در تمامی عرصه ها و به صورت همزمان شروع شد.
منبع:

1398/10/07
21:00:02
5.0 / 5
4497
تگهای خبر: خدمات , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد راه اندازی ۴۲ بوستان شهری در پایتخت
نظر شما در مورد راه اندازی ۴۲ بوستان شهری در پایتخت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳