شناسایی و پاكسازی لیدرهای دستفروشی

شناسایی و پاكسازی لیدرهای دستفروشی حراج كن: فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران از شناسایی و پاكسازی لیدرهای دستفروشی كه مبادرت به فروش معابر، موزاییك های پیاده رو و خطوط BRT كرده بودند، آگاهی داد.به گزارش حراج كن به نقل از ایسنا، سردار كریم بیات در نشست خبری قبل از ظهر امروز خود با اشاره به فرارسیدن هفته ناجا اظهار داشت: شعار هفته ناجا «پلیس هوشمند امین مردم» است. پس رویكرد پلیس در سال های اخیر به سمت دانش بنیانی و اجتماعی كردن پلیس است.

وی افزود: یگان حفاظت شهرداری تهران قبل از سال ۱۳۹۲ در چارچوب یگان اجرایی شهرداری انجام وظیفه می كرد بگونه ای كلیه اموال، ابنیه، امكانات و تاسیسات ساختمان های فیزیكی كه دارای رده های حفاظتی بودند شامل رده های حفاظتی مهم چه با پاس مسلح ثابت و یا چه با نگهبانی حفاظت فیزیكی بر عهده این یگان بود.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران اضافه كرد: یگان حفاظت شهرداری تهران در بحث حریم و ساخت و سازهای غیر مجاز و پاكسازی معابر از بساط گستران به كمك نیروی انتظامی تهران بزرگ انجام وظیفه می كند.

بیات با اشاره به اجرای طرح پاكسازی معابر از بساط گستران در اسفند ماه سال قبل اظهار داشت: در اواخر سال قبل در محور چهارراه ولیعصر (عج) پاكسازی دستفروشان حوزه منطقه ۶ و ۱۱ انجام شد. پیش از انجام پاكسازی دستفروشان را دعوت كردیم و عده ای كه دستفروش واقعی بودند، ثبت نام شدند و در بازارچه هایی كه به همین دلیل مهیا شده بود، ساماندهی شدند. اما افرادی كه بعنوان لیدر مبادرت به فروش معابر و حتی معروف به فروش موزاییك های پیاده رو شده بودند و در خطوط BRT و خیابان ها سد معبر می كردند و مزاحمت در تردد به وجود آورده بودند و به تبع آن نارضایتی كسبه و مردم را فراهم نموده بودند پاكسازی شدند.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران اضافه كرد: این كار با همكاری نیروی انتظامی بزرگ، شركت شهربان و حریم بان شهرداری تهران و شهرداری های مناطق انجام شد. باید به این نكته توجه داشته باشیم كه اصل دستفروشی در قانون برایش مجازاتی تعیین نشده است و جرم نیست اما سد معبر تخلف است و جرم شمرده می شود.

وی افزود: خیلی از دستفروشان از افراد بی بضاعت هستند و محل ارتزاق آنها این كار است. بر همین مبنا برخورد با دستفروشان در دستور كار ما نبود و ساماندهی آنها مد نظر بود. باید دستفروشان واقعی ساماندهی می شدند و با عنایت به مشكلات اقتصادی كه این قشر داشتند ما در حوزه ساماندهی آنان ملاحظاتی داشتیم.

بیات اشاره كرد: معضل دستفروشی تنها در كشور ما نیست و در سایر كشورها نیز مشاهده می شود. منتها در كشورهای دیگر ساماندهی این افراد انجام شده به شكلی كه در یك محدوده زمانی خاص در مكانی خاص حضور پیدا می كنند و بعد از اتمام آن زمان خود دستفروشان نسبت به نظافت آن محل اقدام می كنند. ما نیز به دنبال این ساماندهی هستیم. در همین راستا برای كتابفروشان میدان انقلاب طرحی را به شهرداری تهران ارائه كردیم كه در چارچوب باكس هایی در مقطعی با كنترل و شناسنامه دار شدن این افراد آنها مبادرت به فعالیت دستفروشی بدون مزاحمت دارند البته این طرح در حال مطالعه و بررسی است.

وی با اشاره به اینكه بعد از اجرای پاكسازی معابر از وجود بساط گستران رضایت كسبه و مردم فراهم گشته است، اظهار داشت: ما در طول سال نیز این طرح را اجرا خواهیم كرد البته درخواست ما از همه مردم این است كه با ما همكاری كنند. هر كجا كه گزارشی دریافت نماییم نسبت به دستگیری افرادی كه لیدری بساط گستران و سد معبر در معابر را بر عهده دارند، اقدام می نماییم البته وظیفه برخورد با این افراد با دستگاه های قضایی است.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران با اشاره به اینكه ادامه روند پاكسازی معابر از دستفروشان در طول سال از ساعت ۸ بامداد تا ساعت 20 اجرایی می شود، اظهاركرد: بیشتر از یك هفته است كه در بعضی معابر اجرای این طرح حتی تا ساعت 24 ادامه پیدا می كند. همه باید كمك نماییم تا این طرح كامل شود البته اگر احساس نماییم در جایی نیاز است مانند تجریش حتی تا ساعت ۱ بامدادان طرح را ادامه می دهیم.

وی اضافه كرد: برخی افراد سودجو با استفاده از بستر دستفروشی در معابر دست به ارتكاب جرایم خرد می زدند كه با اجرای طرح پاكسازی حدود ۱۸ درصد از این جرایم خرد كاهش پیدا كرد. دستور شهردار تهران ادامه اجرای این طرح با ترتیب اولویت است كه بر همین مبنا این طرح در منطقه ۱ و در محور تجریش، در منطقه ۱۳ در محور خیابان شهدا و ضلع جنوبی آن و در منطقه ۱۹ در محور خیابان عبدل آباد اجرایی شده است.

بیات اشاره كرد: در اجرای این طرح هیچ گونه اصطكاك و برخوردی با دستفروشان نداشتیم و هیچ گزارش منفی در خصوص درگیری ماموران ما با دستفروشان منتشر نشد. در حقیقت با عقلانیت، تدبیر و مطالعات و اقدامات پیش از اجرای طرح توانستیم به این موفقیت دست پیدا نماییم.

وی افزود: برمبنای مطالعاتی كه به فراخور هر منطقه انجام می شود معضلات مناطق مختلف همچون وانت بارها و غذافروشی های سیار منعكس می شود كه با عنایت به این مشكلات برنامه ریزی و طرح لازم را اجرا می نماییم.

بیات در بخش دیگری از صحبت های خود درباب معضل دستفروشی و سایر لطمه های اجتماعی در متروی تهران اظهار داشت: مترو پلیس مستقل خودرا دارد و اتفاقات درون آن همانند سرقت و... توسط پلیس مترو پیگیری می شود. منتهی در مورد بساط گستران بتازگی شهردار تهران دستور داد و نسبت به جمع آوری بساط گستران وظیفه ای به ما سپرده شده است كه اساسا نسبت به پاكسازی آنها اقدام خواهیم كرد.

وی درباب وظیفه یگان حفاظت شهرداری تهران نسبت به بوستان های شهر تهران نیز اظهار داشت: در ارتباط با نگهداری از فیزیك پارك ها ۱۳ پارك همچون چیتگر و سرخ حصار نگهداری از فیزیك شان به یگان حفاظت سپرده شد كه در این بوستان ها مسائلی چون سرقت و جلوگیری از آتش سوزی و نگهداری از كلیه اموال، امكانات و... درون پارك ها بر عهده ما است.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران در پاسخ به سوالی درباب ادغام یگان حفاظت شهرداری تهران با شركت شهربان حریم بان شهرداری تهران اظهار داشت: اساسا چنین اقدامی نیازمند مصوبه شورای شهر تهران است و اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد باید از این مسیر دنبال شود. اساسا هر تصمیمی كه گرفته شود ما هم تابع قانون هستیم.

منبع:

1398/07/15
11:21:03
5.0 / 5
4374
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شناسایی و پاكسازی لیدرهای دستفروشی
نظر شما در مورد شناسایی و پاكسازی لیدرهای دستفروشی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵