وكیل مدافع نجفی: فرجام خواهی می نماییم تا جنبه عمومی جرم منتفی شود

وكیل مدافع نجفی: فرجام خواهی می نماییم تا جنبه عمومی جرم منتفی شود حراج كن: وكیل مدافع محمدعلی نجفی با اشاره به اینكه قتل میترا استاد را شبه عمد می داند، اظهار داشت كه با وجود اعلام گذشت اولیای دم مقتول، به رای صادره از طرف شعبه 9 دادگاه كیفری یك تهران درباره این پرونده، اعتراض می كند.حمید گودرزی در گفت و گو با ایسنا در تشریح روند رسیدگی قضایی به پرونده محمدعلی نجفی بعد از اعلام گذشت اولیای دم میترا استاد، اظهار داشت: ما در حال اعتراض هستیم تا پرونده به دیوان عالی كشور ارسال شود برای اینكه وقتی بحث قصاص در پرونده منتفی می شود، از لحاظ قانونی اگر دادگاه باز هم به قتل عمد پایبند باشد، وارد مبحث عمومی جرم می شود و از آنجائیكه قتل دو جنبه شامل خصوصی و عمومی دارد، زمانی كه جنبه خصوصی جرم (قصاص) منتفی شد، جنبه عمومی آن طبق ماده ۶۱۲ (كتاب پنجم) قانون مجازات اسلامی مطرح می شود.

وی اضافه كرد: با اعتراض ما پرونده به دیوان عالی كشور ارسال می شود و اگر دیوان عالی كشور رای پرونده را نقض كند، آنرا بر می گرداند و دادگاه وارد رسیدگی به مبحث عمومی جرم می شود اما ما اعتراضمان این نیست برای اینكه ما قتل را شبه عمد می دانیم و بنا بر این اعتراضمان را از این منظر به دادگاه ارائه می دهیم تا پرونده به دیوان عالی كشور ارسال شود و فرجام خواهی می نماییم.

گودرزی افزود: دیوان عالی كشور هم در این صورت به پرونده رسیدگی می كند و اگر به دفاعیات ما توجه گردد و رای از منظر بحث شبه عمدی نقض شود، طبیعتا پرونده از آن جهت رسیدگی خواهد شد. اگر دیوان عالی كشور نقایص اعلام شده ما را بپذیرد پرونده را به شعبه صادر كننده رای بر می گرداند و از شعبه می خواهد تا این نقایص را رفع كند و بعد باردیگر به آن رسیدگی و رای صادر كند. اگر هم از جنبه ریشه ای یعنی دفاع اصلی ما قتل شبه عمد را بپذیرد پرونده را به این شعبه ارجاع نمی دهد بلكه به شعبه هم عرض ارجاع می دهد. بنظر می رسد كه روند دادرسی به این شكل باشد.

وی اضافه كرد: از آنجائیكه گذشت را به دادگستری اعلام می نماییم، با اعتراض ما پرونده به دیوان عالی كشور می رود و در آنجا پرونده نقض می شود و به همین شعبه بر می گردد كه اگر بحث رضایت را بپذیرند و قصاص منتفی شود، جنبه عمومی جرم رسیدگی می شود و امكان دارد كه در این راستا دیوان عالی كشور بپذیرد كه نقایص رفع گردد و ارجاع پرونده به تیم كارشناسی و تیم كمیسیون پزشكی قانونی را بپذیرد و بر اساس آن رسیدگی كند و به این شكل دیوان عالی كشور هر دو جنبه جرم را مدنظر قرار می دهد. در این صورت دادگاه باید به هر طریق رای باردیگر ای را صادر كند.

وكیل مدافع محمدعلی نجفی درانتها اظهار داشت: ما رضایت نامه كتبی و اعلام گذشت را به دادگاه عرضه كرده ایم.

منبع:

1398/05/24
08:56:01
5.0 / 5
4583
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد وكیل مدافع نجفی: فرجام خواهی می نماییم تا جنبه عمومی جرم منتفی شود
نظر شما در مورد وكیل مدافع نجفی: فرجام خواهی می نماییم تا جنبه عمومی جرم منتفی شود
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳