وزیر راه و شهرسازی:

۸۰ درصد درآمد اجاره نشینان صرف اجاره بها میگردد

۸۰ درصد درآمد اجاره نشینان صرف اجاره بها میگردد حراج كن: وزیر راه و شهرسازی رشد تقاضا و عدم عرضه یا كاهش عرضه در جامعه هدف، وضعیتی به وجود می آورد كه اقشار فاقد مسكن بیشتر از ۸۰ درصد درآمد ماهانه خودرا بابت اجاره بها پرداخت می كنند.به گزارش حراج كن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در مراسم تودیع و معارفه معاونان مسكن و ساختمان و شهرسازی و معماری گفت: وزارت راه و شهرسازی به صورت مستقیم و بی واسطه به زندگی فردی و اجتماعی مردم متصل است و تفكرات، ایده ها و سیاست گذاری مسئولان این وزارتخانه بدون درنگ بر زندگی مردم تأثیرگذار است.
وی مسئولیت در حوزه راه و شهرسازی را بنا بر دلایل مختلفی همچون تأثیرگذاری مستقیم و غیرمستقیم بر زندگی مردم، حساس و دارای اهمیت ویژه ای دانست و اظهار داشت: توسعه تقاضامحور، روند گسترش برنامه های توسعه ای كه اتفاق افتاده را شكل داده اما این برنامه ریزی ها برمبنای مطالعات آمایش سرزمینی كه استعدادهای سرزمین، جمعیت، فرهنگ و استطاعت محیط را درنظر می گیرد صورت نگرفته است و حتی اگر وجود داشته با یكدیگر مرتبط و یكپارچه نبوده است.
وزیر راه و شهرسازی تاكید كرد: ما باید خودرا مسئول و پاسخگو دانسته و پیش از اینكه به ساماندهی پرداخته شود باید طرح ریزی و برنامه ریزی سیاست های خودرا اعلام نموده باشیم.
اسلامی با اشاره به اینكه «ما وارث گذشته ای هستیم كه هر دو نظام شهرسازی و ساختمان فاقد نظام كنترلی كارآمد و مؤثر است» تاكید كرد: باید به سمت تأثیرگذاری و ماندگار شدن با استقرار سیاست ها و طرح ها حركت كرد. همین طور میراث گذشته ای كه هزینه های فراوانی متأثر از نابسامانی ها را بر دوش مردم و حكومت تحمیل كرده، باید برمبنای آینده نگری و بررسی احتیاجات و الزامات دستیابی به توسعه متوازن و پایدار در طرح ریزی منطقه ای، سرزمینی، شهری و محلی تغییر داد.
وی با اشاره به طرح ویژه سواحل مكران اظهار داشت: تجربه مكران كار فوق العاده سختی بود و بی صبری زیادی مانند عسلویه وجود داشت، اما امروز در عسلویه با وجود وجود كسب وكار، امكان سكونت و زندگی وجود ندارد و كاركنان آن منطقه به خاطر دوری از خانواده در رفت وآمد هستند.
وزیر راه و شهرسازی تاكید كرد: نكته حائز اهمیت این است كه یكپارچگی، توسعه متوازن و پایدار ملاك عمل قرار گیرد و بیشتر از این رفتار بیگانه با اكوسیستم و فرهنگ مردم در اقصی نقاط كشور نداشته باشیم. همین طور از تمامی قابلیت ها و استعدادها مانند ظرفیت دانشگاه، متخصصان، مردم، سازندگان و مشاوران حول یك محور و باور مشترك استفاده گردد تا شاهد شكل گیری یك نوسازی تمدنی و شهری منتج به ارتقا كیفیت زندگی شهری باشیم.
اسلامی با اشاره به اینكه امروز «بحث قاطع مردم بحث مسكن است» اظهار داشت: بااینكه دولت تولید كننده مسكن نیست اما سیاست های ما می تواند به تولید مسكن شتاب دهد، همین طور به سبب قانون باید سیاست گذاری و فراهم كردن زمین در بازار عرضه و تقاضای مسكن تعادل احداث كند. درعین حال برای تأمین مسكن اقشار كم درآمد تكلیف قانونی وجود دارد اما این مسئله نیازمند همكاری و تعامل سایر دستگاه ها و نهادها است.
وی اشاره كرد: رشد تقاضا و عدم عرضه یا كاهش عرضه در جامعه هدف، وضعیتی به وجود می آورد كه اقشار فاقد مسكن بیشتر از ۸۰ درصد درآمد ماهانه خودرا بابت اجاره بها پرداخت می كنند و این فقر و سختی كه به خانواده های فاقد مسكن تحمیل می شود، لطمه های اجتماعی پیرامون خود دارد كه باید در امتداد بهبود این وضعیت حركت شود.
به گفته وزیر راه و شهرسازی آنچه رئیس جمهوری طی سال های گذشته مورد تاكید قرار داده و به دنبال تحقق آن است، فراهم شدن چرخه تولید مسكن و احداث شرایط فعالیت مردم توانمند، سازندگان و نقش آفرینیان در تولید مسكن به منظور رونق بازار ساخت وساز با تسهیل گری از طرف دولت می باشد.
اسلامی در ادامه مبحث كنترل ساختمان را مهم دانست و اظهار داشت: باید از مصالح، سازندگان و نیروهای كار واجد شریط برای حصول اطمینان از استحكام، دوام و قوام ساختمان استفاده گردد. همین طور از ضوابط و استانداردهای متناسب با اقلیم سرزمین ایران تبعیت شود.
این عضو كابینه دولت دوازدهم با تاكید بر ایفای نقش كلیدی وزارت راه و شهرسازی در مبحث بازآفرینی شهری بعنوان دغدغه رئیس جمهوری گفت: امیدوارم با استقرار آقای مهندس پژمان، خانم صادق مالواجرد و آقای دكتر حسینی یك تركیب فكری هم راستا و هم گرا در بحث بازآفرینی شهری و نوسازی شهرها با هدف ارتقا كیفیت زندگی مردم احداث و مهار حاشیه نشینی فراهم و ریل گذاری مناسبی برای آیندگان مهیا گردد.
وزیر راه و شهرسازی خطاب به فرزانه صادق مالواجرد به منظور انتخاب وی برای سمت معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: باید نشان دهید كه بانوان شایسته مسئولیت های سنگین هستند و با اقتدار می توانند این مسئولیت ها را دنبال كنند.
وی اضافه كرد: مقید بودم در وزارت راه و شهرسازی یكی از سمت های عالی رتبه به بانوان فرهیخته واگذار شود و با عنایت به خاصیت فعالیت و تجربه خانم صادق مالواجرد در شهرداری تهران، هیچ معاونتی بهتر از معاونت معماری و شهرسازی برای ایشان نیست.
اسلامی با اشاره به اینكه «امیدواریم با یك حركت جهادی تحرك و تحولی در پیشبرد امور شهر، شهرسازی، مسكن و ساختمان فراهم كنیم» اشاره كرد: همواره در شورایعالی معماری و شهرسازی بعنوان یك عضو معتقد بودم باید واقع بینی وجود داشته باشد و اینكه چگونه می توان به صورت واقعی بهبود كیفی شهری و طرح ها را دنبال كرد تا نشان دهیم كه وزارت راه و شهرسازی فعلی و وزارتخانه های راه و ترابری و مسكن و شهرسازی در طول تاریخ با افتخار به مردم خدمت كرده اند و نزد مردم از احترام ویژه ای برخوردار می باشد.

1397/10/29
14:55:11
5.0 / 5
4307
تگهای خبر: بازار , پرداخت , تولید , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ۸۰ درصد درآمد اجاره نشینان صرف اجاره بها میگردد
نظر شما در مورد ۸۰ درصد درآمد اجاره نشینان صرف اجاره بها میگردد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲