معاون وزیر صنعت اعلام كرد:

تكلیف خودروسازان به افزایش تولید خودروهای پرتیراژ

تكلیف خودروسازان به افزایش تولید خودروهای پرتیراژ به گزارش حراج كن مدیرعامل سازمان پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان و تولیدكنندگان از برنامه ریزی این سازمان برای تحقق ساماندهی بازار خودرو در چارچوب مجموعه ای از سیاست های كلان و اقدامات اجرایی در مدت معین اطلاع داد.به گزارش حراج كن به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس تابش به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همینطور خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری پرداخت.
به گفته مدیر عامل سازمان حمایت، در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با عنایت به شرایط جدید، خودروسازها مكلف به افزایش تولید بر مبنای برنامه عرضه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
تابش افزود: همینطور شركت های خودروسازی مكلف هستند حداقل ۸۰ درصد تولید خویش را به تعهدات معوق اختصاص داده و ۲۰ درصد فروش فوری با هدف كاهش نرخ بازار داشته باشند.
وی متذكر شد: یكی دیگر از وظایف خودروسازها عمل به تمامی تعهدات فروش قطعی و فروش فوری بر مبنای قیمت های مندرج در متن قرارداد است كه هیچ افزایشی مشمول آنها نخواهد بود.
خودروهای پیش فروش شده تا آخر مرداد ۹۷ نباید افزایش قیمت داشته باشند
تابش افزود: خودروسازان در تعهدات پیش فروش عادی كه تاریخ های سررسید قرارداد آنها تا ۳۱ مردادماه ۹۷ است به قیمت های مصوب مورد عمل در موعد تحویل(مندرج در فرم قرارداد) ملزم هستند و نباید افزایشی نسبت به قیمت های مصوب داشته باشند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار نمود: برای تعهدات پیش فروش عادی با قیمت زمان تحویل كه تاریخ های سررسید قرارداد آنها بین یك شهریور تا ۳۰ دی ماه امسال است با لحاظ ارزش روز ودیعه مشتری، و افزایش های ناشی از تغییرات هزینه ای برای شركتهای خودروساز شامل مواد اولیه و نوسانات نرخ ارز محاسبه و دریافت نمایند.
وی در مورد تعهدات فروش عادی كه تاریخ های سررسید قرارداد آنها از آغاز بهمن ماه امسال به بعد می باشد، اظهار داشت: این تعهدها بر مبنای شرایط مندرج در فرم قرارداد كه حاصل توافق بین مشتری و خودرو ساز است تعیین و اجرا می گردد.
تعهدات خودروسازان برای خودروهای خارج از شمول قیمت گذاری
تابش در ادامه و در مورد خودروهای خارج از شمول قیمت گذاری شورای رقابت خاطرنشان كرد: در این بخش هم شركت عرضه كننده مكلف است تعهداتی كه تاریخ های سررسید قرارداد آنها تا ۳۱ مردادماه امسال است را مطابق قیمت رسمی شركت در موعد تحویل (مندرج در قرارداد) رعایت كند و نباید افزایشی نسبت به قیمت مذكور داشته باشد. مدیر عامل سازمان حمایت بیان كرد: تعهدات فروشی كه تاریخ های سررسید قرارداد آنها یك شهریورماه امسال به بعد می باشد(اعمال تغییرات نرخ برابری ارز) بر مبنای ضوابط قیمت گذاری كالاهای تولید داخل و آیین نامه آن خواهد بود كه ظرف اوایل هفته در كمیته خودرو مصوب و برای اجرا ابلاغ خواهد گردید.
وی اضافه كرد: در مبحث مذكور، حفظ ارزش پول خریدار و دفاع از حقوق مصرف كننده اولویت اصلی سازمان حمایت است. به قول تابش، قیمت تعهدات جدید سررسید نشده هم راسا توسط شركت های عرضه كننده و با رعایت ضوابط قیمت گذاری خواهد بود.
مدیرعامل سازمان حمایت همینطور تصریح كرد: در هر دو گروه خودرویی و شرایط قید شده برای ایفای تعهدات آنها، سود مشاركت و تاخیر در تحویل مطابق مفاد مندرج در ماده (۴) آیین نامه پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان خودرو، از قیمت نهایی كسر می گردد. یادآور می گردد خودروهای مشمول خودرو هایی است كه به استناد مصوبه نهمین جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی در مردادماه امسال قیمت گذاری هر دو خودروساز اصلی از شورای رقابت به ستاد تنظیم بازار واگذار شده است.

1397/10/22
15:46:04
5.0 / 5
4681
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تكلیف خودروسازان به افزایش تولید خودروهای پرتیراژ
نظر شما در مورد تكلیف خودروسازان به افزایش تولید خودروهای پرتیراژ
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴