همتی: اضافه برداشت بانك ها كاهش پیدا كرد

همتی: اضافه برداشت بانك ها كاهش پیدا كرد به گزارش حراج كن رئیس كل بانك مركزی اعلام نمود: همراهی بانك ها برای مدیریت اضافه برداشت آنها از منابع بانك مركزی سبب شده تا اضافه برداشت ها نسبت به ماه پیش كاهش پیدا كند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از بانك مركزی، «عبدالناصر همتی» در جلسه دوره ای با مدیران عامل بانك ها، یكی از برنامه های این بانك را مدیریت اضافه برداشت بانك ها از منابع بانك مركزی عنوان نمود.
رئیس شورای پول و اعتبار تدابیر بانك مركزی برای اصلاح نظام سود بانكی برای تامین منافع سپرده گذاران بانك ها و هم حفظ قوام ساختار مالی بانك ها را تشریح و توجه نظام بانكی در رعایت سیاست های پولی بانك مركزی را ستود و بر نظارت، بیشتر مدیران نظام بانكی برای رعایت مقررات تصریح كرد.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، هشتم مهرماه رئیس كل بانك مركزی در بخشنامه ای بانك ها را ملزم به تسویه مانده اضافه برداشت از حساب جاری نزد این بانك كرد.
همتی با یادآوری برنامه های بانك مركزی برای انضباط پولی و كنترل تورم، تصریح كرد: عملكرد بعضی از بانك ها و مؤسسه های اعتباری در ماه های اخیر نشانگر استمرار و گاها افزایش ناترازی در مدیریت منابع و مصارف بوده، به گونه ای كه مانده حساب جاری آنان نزد بانك مركزی همچنان منفی است؛ بدون شك این مورد در تضاد آشكار با اهداف بانك مركزی و سیاست های كنترل تورم است.
به عقیده كارشناسان، اضافه برداشت بانك ها از منابع بانك مركزی ناشی از نبود مدیریت درست منابع و مصارف بانك ها و مؤسسه های اعتباری است كه نه فقط ریسك نقدینگی بالا را متوجه اقتصاد كشور می كند بلكه به علت رشد پایه پولی، اثر تورمی شدیدی را هم به همراه دارد.

** تقاضای ارزی تجار برای آخر سال میلادی تامین می شود
رئیس كل بانك مركزی در ادامه، به سفر اخیر رئیس جمهوری به تركیه اشاره نمود و اظهار داشت: در این سفر تركیه آمادگی كامل خویش را برای همكاری گسترده اعلام نمود.
وی اضافه كرد: اهدافی برای گسترش تجارت بین دو كشور تعیین شده است؛ با عنایت به منابع خوبی كه در تركیه داریم، فرصت مناسبی برای رونق تجارت دو كشور فراهم می گردد.
همتی اظهار داشت: برپایه گزارشی كه تهیه شده، بخشی از توافق در حال آغاز مراحل اجرایی می باشد.
رئیس كل بانك مركزی درمورد تامین كالاها و نیازهای اساسی اظهار داشت: به شكل مناسبی مبادلات با استفاده از چین و هند و سایر مبادی انجام می گردد و به تدریج توسعه پیدا می كند.
وی به اقتضائات فصلی آخر سال میلادی و تسویه های شركت های تجاری از تصمیم های اخیر بانك برای تامین منابع لازم برای پشتیبانی از صرافی ها در تامین نیازهای در رابطه با آخر سال اشاره نمود كه می تواند آثار فصلی در رابطه با این مقطع از سال را پوشش دهد.
اقتصام*2025 ** 2023


1397/10/04
14:36:09
5.0 / 5
4429
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اهدا , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد همتی: اضافه برداشت بانك ها كاهش پیدا كرد
نظر شما در مورد همتی: اضافه برداشت بانك ها كاهش پیدا كرد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴