تفاهم نامه سازمان برنامه و بودجه و وزارت ارشاد؛

20 هزار فرصت شغلی در بخش فرهنگی احداث میگردد

20 هزار فرصت شغلی در بخش فرهنگی احداث میگردد حراج كن: تفاهم نامه «برنامه تولید و اشتغال در بخش فرهنگ و هنر» برای احداث 20 هزار فرصت شغلی، پگاه امروز(شنبه) بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به امضا رسید.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، «سیدحمید پورمحمدی» معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: 12 هزار و 600 فرصت شغلی در شهرها و هفت هزار فرصت شغلی در روستاها در سه رسته «كسب و كار فرهنگی»، «هنری» و «رسانه ای و تولید محتوای دیجیتال» احداث میگردد.
وی اضافه كرد: برای احداث این فرصت های شغلی، 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده كه از راه بانك و یارانه سازمان برنامه و بودجه اختصاص می یابد.
پورمحمدی اظهار داشت: از 1600 میلیارد تومان تسهیلات بانكی در شهرها با نرخ 18 درصد، 2 درصد توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت می شود؛ همین طور چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی در روستاها با نرخ 6 درصد پرداخت خواهد شد.

** اشتغالزایی و تولید را در بودجه سال آینده مدنظر قرار دادیم
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: امسال برای احداث بیشتر از یك میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی برنامه داشتیم؛ احداث چنین فرصت شغلی محدود به یك حوزه و رسته نیست و باید این میزان فرصت شغلی را در بخش های مختلف احداث نماییم.
نوبخت با اشاره به امضای تفاهم نامه هایی برای احداث اشتغال در حوزه صنعت و كشاورزی در یك ماه گذشته اضافه كرد: قبل از این برای احداث ۲۷۰ هزار فرصت شغلی در بخش صنعت و ۸۲ هزار فرصت شغلی برای بخش كشاورزی تفاهم نامه امضا كردیم و امروز باز برای احداث ۲۰ هزار فرصت شغلی در سه عرصه فرهنگی، هنری و رسانه ای با وزارت ارشاد توافق خواهیم كرد.
وی توضیح داد: در این سه رسته، متعهد می شویم ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیارشان قرار دهیم كه ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای مناطق شهری در ازای احداث ۱۳ هزار شغل و ۴۰۰ میلیارد تومان در مناطق روستایی اختصاص خواهد یافت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه كرد: نرخ سود ۱۶ درصد برای شهر و ۶ درصد برای روستا در نظر گرفته شد كه در این راستا به میزان ۸۲ میلیارد تومان پشتیبانی میشود.
وی همین طور درباب بودجه سال آینده اظهار داشت: اصلاحات مدنظر در لایحه بودجه سال آینده برای مقاومت در فضای تحریم انجام شد و بار دیگر ۱۴ جلد و پیوست را آماده كردیم.
نوبخت اضافه كرد: با عنایت به محدودیت های ناشی از تحریم ها، سال آینده سال ویژه ای است اما با این وجود اشتغال زایی و تولید را مدنظر قرار داده ایم.

** باید به فرهنگ و هنر بعنوان اقتصاد مولد نگاه كرد
در ادامه این مراسم «وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی» اظهار داشت: فرهنگ و هنر روح تاریخ ایران است و نمی توان جایی از ایران را بعنوان یك سابقه تاریخی دید اما نقشی از فرهنگ و هنر نداشته باشد.
«سید عباس صالحی» اضافه كرد: سرمایه گذاری در فرهنگ و هنر سرمایه گذاری در هویت ایران است.
وی اظهارداشت: در گذشته بخش عمده ای از تولید ملی ما از عرصه فرهنگ و هنر بو و الان باز می توان به این حوزه بعنوان اقتصاد مولد نگاه كرد كه می تواند سرمایه ملی را افزایش دهد.
به گفته صالحی سالیانه 4500 فیلم در حوزه سینما تولید و هفت هزار تئاتر اجرا میگردد و 50 هزار فعال موسیقی و 6 هزار نفر در حوزه رسانه فعالیت می نمایند و استعدادهای بالفعلی هستند كه با واكاوی آنها به این نتیجه می رسیم كه باید در بودجه بیشتر به فرصت های شغلی در عرصه فرهنگ و هنر پرداخته شود.
وی همین طور ابراز امیدواری كرد تا با امضای تفاهم نامه میان سازمان برنامه برنامه و بودجه و وزارت فرهنگ در سال ۱۳۹۸، فرصت های بیشتری برای اقتصاد فرهنگی احداث شود.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، مراسم امضا و مبادله تفاهمنامه برنامه تولید و اشتغال در حوزه فرهنگ و هنر با حضور «محمدباقر نوبخت» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور، «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و «مرتضی شهیدزاده» رییس صندوق توسعه ملی، امروز در محل سازمان برنامه و بودجه كشور برگزار گردید.
اقتصام **9132 ** 2023


1397/10/01
23:18:19
5.0 / 5
4337
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد 20 هزار فرصت شغلی در بخش فرهنگی احداث میگردد
نظر شما در مورد 20 هزار فرصت شغلی در بخش فرهنگی احداث میگردد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳