افزایش سه هزار تومانی قیمت مرغ در مازندران

افزایش سه هزار تومانی قیمت مرغ در مازندران حراج كن: قیمت هر كیلوگرم مرغ در مازندران در 10 روز اخیر روند افزایشی به خود گرفت بطوریكه حالا این ماده پروتئینی با نشان های مختلف در هركیلو گرم12هزار تا 13هزارو 500تومان به فروش می رسد كه این قیمت نسبت به نیمه اول آذرماه سال جاری حدود سه هزار تومان بیشتر نشان داده است.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، فروشندگان مرغ در مازندران از دلایل افزایش قیمت گوشت مرغ در ایام اخیر نسبت به هفته های نخست این ماه ابراز بی اطلاعی كرده و تنها به اینكه قیمت كشتار روز همین است، اكتفا می كنند.
عادل ذلفعلی پور فروشنده مرغ در شهر آمل می گوید قیمت مرغ كشتار روز امروز دوشنبه به 12هزار و 700تومان رسیده است.
وی با اشاره به اینكه به نظر نمی رسد كه كمبودی وجود داشته باشد، اضافه كرد: توزیع كنندگان مرغ باز هر مقدار مرغ نیاز باشد تحویل فروشنده می دهند.
وی بیان داشت: مرغ تا 10 روز پیش هر كیلوگرم بین 9هزار و 500تا 10 هزار و 500تومان به مصرف كننده فروخته می شد، اما در این مدت روند افزایشی به خود گرفت.
گزارش عینی خبرنگار ایرنا نشان داده است كه قیمت مرغ در برند پرطرفدار، امروز به 13هزارو 500 تا 14هزار تومان هم در بعضی از نقاط شهر ساری باز رسید.
گرچه عرضه و تقاضا در تعیین قیمت مرغ نقش محوری دارد، اما ذكر این نكته باز مهم می باشد كه مازندران با تولید سالانه حدود 220 هزار تن گوشت مرغ، 11 درصد از تولید كشور را در اختیار دارد، یعنی اثرات كمبود عرضه در مازندران به نسبت دیگر استان ها باید كمتر باشد.
همچنین متوسط سرانه سالانه مصرف مرغ در كشور 26كیلو گرم است كه این سرانه در استان مازندران به رغم پرورش و مصرف چشم گیر انواع ماهی و مرغ های بومی شامل خروس، اردك، غاز و بلدرچین با متوسط كشوری تفاوتی ندارد.
**اظهارات نماینده تولید كنندگان مرغ در مازندران
مدیر عامل اتحادیه مرغداران مازندران دلایل افزایش قیمت مرغ در ایام اخیر را ناشی از كاهش جوجه ریزی ماه گذشته، كمبود جیره غذایی و تخلیه زودتر مرغ قبل از رسیدن به وزن مناسب اعلام نمود و در عین حال اظهار داشت كه قیمت این مواد پروتئینی در ایام آینده كاسته می شود.
عطاءالله حسن زاده روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا متوسط ماهانه جوجه ریزی در كشور را ماهانه 100تا 105میلیون قطعه اعلام نمود و اضافه كرد: به سبب شرایط آب و هوایی و گسترش حساسیت به انواع بیماری های احتمالی، جوجه ریزی ماه گذشته حدود 10میلیون قطعه در كشور كاهش یافته بود.
وی تخلیه زود هنگام مرغ به سبب گرانی و كمبود جیره عذایی را از دیگر دلایل كاهش تولید گوشت مرغ در بازار عنوان نمود و افزود: كمبود و بالا بودن قیمت سویا و ذرت بعنوان مهمترین نهاده های طیور سبب شد تا مرغداران نتوانند جیره غذایی كاملی را به مرغ بدهند.
مدیر عامل اتحادیه مرغداران مازندران هزینه تمام شده مرغ در شرائط فعلی را حدود هفت و 500تومان در هر كیلو گرم عنوان نمود و بیان داشت: 70 درصد این هزینه مربوط به نهاده های دامی است.
وی به بالا رفتن قیمت انواع مكمل های دارویی و ویتامین های دام طیور اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی جیره غذایی مرغ كم و تغییر پیدا كند، به صورت یقین مقدار تولید گوشت كاهش و عرضه كم میگردد.
حسن زاده توضیح داد: به سبب غیر استاندارد بودن بعضی از سالن های مرغداری و نداشتن تجهیزات پیشرفته، تلفات مرغ در فرایند تولید باز بیشتر میگردد.
مدیر عامل اتحادیه مرغداران مازندران در عین حال اظهار داشت كه مرغ گرم با عنایت به افزایش هزینه های تولید نباید بیشتر از 11هزار تومان در بازار مصرف ارائه شود.
وی سوء استفاده از شرایط فعلی بازار مرغ را از دیگر دلایل بالا رفتن قیمت عنوان نمود و اظهار داشت: با برنامه ریزی های صورت گرفته خلاء كمبود مرغ طی روزهای آینده از بین خواهد رفت.
**ورود ستاد تنظیم بازار به بازار مرغ مازندران
مدیركل پشتیبانی امور دام مازندران باز به ایرنا اظهار داشت كه صادرات تخم مرغ نطفه دار، كاهش جوجه ریزی و شرایط فصلی به لحاظ حساسیت های بیماری از عوامل افزایش قیمت مرغ در بازار استان است.
سید مصطفی ابراهیمی گرانی قیمت مرغ در بازار مازندران بعنوان استان برتر تولید كننده مرغ را با قیمت فعلی بالا و غیر منطقی توصیف كرد و اضافه كرد: البته تولید كنندگان مرغ استان ماه گذشته كاهش جوجه ریزی نداشته اند اما به سبب تقاضای بالای جوجه های یكروزه از استان های دیگر، مرغداران استان باز تحت تاثیر كمبود قرار گرفتند.
وی فرایند افزایش قیمت را مقطعی خواند و توضیح داد: با عنایت به توزیع گسترده و بدون محدودیت مرغ منجمد، روزهای آینده شاهد كاهش قیمت مرغ گرم خواهیم بود.
مدیركل پشتیبانی امور دام مازندران با اشاره به اینكه توزیع مرغ منجمد با قیمت مصوب مصرف كننده هشت هزارو 900تومان است، افزود: ذخیره مرغ منجمد به اندازه كافی وجود دارد.
مازندران از قطب های صنعت مرغداری كشور شمرده می شود و هم اكنون با تولید سالانه حدود 220 هزار تن گوشت مرغ، 11 درصد از تولید كشور را در اختیار دارد.
هر ساله علاوه بر پرورش انواع مرغ های بومی شماری از كشاورزان مازندران سپس برداشت شالی، با خرید جوجه اردك های صنعتی و نیمه صنعتی به پرورش اردك به صورت گله ای تا پنج هزار قطعه می پردازند.
روستائیان مازندران با خرید 6تا هشت هزار تومانی هر قطعه جوجه اردك و با رها كردن در شالیزارها و پرورش آن در یك بازه زمانی حدود 85 روزه، هر قطعه اردك زنده را تا 26 هزار تومان به فروش می رسانند.
6990/1899


1397/09/27
14:54:19
5.0 / 5
4573
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد افزایش سه هزار تومانی قیمت مرغ در مازندران
نظر شما در مورد افزایش سه هزار تومانی قیمت مرغ در مازندران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲