پیشنهادات رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98

پیشنهادات رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98 به گزارش حراج كن رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ثابت كردن نرخ ارز، ساماندهی پرداخت یارانه ها و سهام عدالت، افزایش 20 درصدی نرخ دستمزدها، ثابت نگه داشتن قیمت كالاهای اساسی و ساماندهی نرخ حامل های انرژی را از مهمترین پیشنهادات برای بودجه سال 98 ذكر كرد.


محمد رضا پورابراهیمی پنجشنبه شب در مراسم پایانی ششمین همایش توسعه ملی پایدار با رویكرد بهبود فضای كسب و كار در مشهد اظهار داشت: با عنایت به شرایط اقتصادی و تحریم های دشمن، به نظر می آید مفروضات ما در بودجه 98 با بودجه 97 تفاوت داشته باشد و باید نتایج هر تصمیمی در این حوزه پیش بینی شود.
وی اضافه كرد: تعیین سیاست های تجاری در سال 98 یكی از بخش های مهم اقتصادی می باشد كه در این حوزه طی سال آینده با محدودیت هایی مواجه خواهیم شد.
وی گفت: یكی از ملاك های تجارت خارجی در این حوزه فروش نفت می باشد كه برپایه مفروضات بودجه ای به سه حالت خوش بینانه، بدبینانه و میانگین بین این دو است.
پورابراهیمی اظهار داشت: لایحه بودجه سال 98 هنوز از جانب دولت به مجلس شورای اسلامی عرضه نشده كه بتوان به صورت دقیق در باره ارقام آن نظر داد و مقرر است رئیس جمهوری روز یكشنبه هفته آینده آنرا در صحن علنی مجلس عرضه نماید.
وی اضافه كرد: فروش نفت در سال آینده در حالت خوش بینانه 2 میلیون بشكه، در حالت بدبینانه یك میلیون بشكه و در حالت بین آن دو 1.5 میلیون بشكه پیش بینی می گردد.
وی گفت: به رغم تحریم هایی كه امسال در حوزه نفت ایران اعمال شد، در هفت ماه امسال 32 میلیارد دلار نفت به فروش رسید.
پورابراهیمی اظهار داشت: پیش بینی می گردد میزان درآمد ایران با فروش 1.5 میلیون بشكه نفت بین 50 تا 55 دلار برای هر بشكه، 26 تا 27 میلیارد دلار باشد و از 30 میلیارد دلار فراتر نرود.

* متوسط افزایش نرخ كالای اساسی 70 درصد
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد سیاست های حوزه حمایتی در بودجه 98 اظهار داشت: دولت مقرر است پیشنهادی را در بخش سیاستهای حمایت عرضه نماید كه یك پیشنهاد در ارتباط با ثابت نگه داشتن قیمت كالاهای اساسی و تخصیص ارز با نرخ ترجیحی است كه حالا هم دولت از این طریق كالاهای اساسی را در اختیار مردم قرار می دهد.
پورابراهیمی اضافه كرد: متوسط قیمت كالاهای اساسی كه با نرخ ارز ترجیحی در سطح خرده فروشی در اختیار مردم قرار می گیرد، نشان داده است كه متوسط قیمت این كالاها در مقایسه با گذشته 70 درصد بیشتر شده است.
وی گفت: این در شرایطی است كه قرار بود این كالاها با نرخ ارز 4200 تومان در اختیار مصرف كننده قرار گیرد كه عملا قیمت آن تفاوتی با سال قبل نمی كرد.
وی اظهار داشت: سرانه مصرف مشخص است و ارز 4200 تومانی باید برای مواد اولیه، نهاده های دامی و دارو و كالاهای اساسی تامین گردد، پیش بینی می گردد 13 تا 14 میلیارد دلار منابع برای این بخش نیاز بوده و دولت برای تامین آن اقدام نموده است.

* پرداخت یارانه ها باید در سال 98 ساماندهی شود
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: سالانه 100 هزار میلیارد دلار یارانه توزیع می گردد كه در عمل به دست مردم نمی رسد یا بخش جزئی از آن به دست مردم می رسد.
وی گفت: پیشنهاد شده است برای پیشگیری از قاچاق كالاهای اساسی كه حالا استان های مرزی به شدت با آن درگیر هستند، تعیین سرانه مابه التفاوت نرخ ارز ترجیحی با نرخ مازاد غیررسمی و اختصاص سرانه به افراد جامعه صورت گیرد كه گزارش این كار در حال نهایی شدن است.
وی اظهار داشت: بخش دوم حوزه سیاست های حمایتی در مورد یارانه ها است، در دولت نهم و دهم یارانه ها به صورت یكسان پرداخت می شد، با اینكه در دولت یازدهم و دوازدهم سخن از حذف دهك های پردرآمد به میان آمد اما اعداد تغییری نكرد، قانون هدفمندی یارانه ها اجرا نشد و توزیع یارانه ها برپایه درآمدها انجام نگرفت و همچنان پرداخت یارانه به صورت یكسان در حال انجام می باشد كه این مورد در بودجه سال 98 نیاز به بازبینی دارد.
پورابراهیمی اضافه كرد: برپایه پیشنهاد دولت، این احتمال وجود دارد كه مدیریت منابع یارانه ها به استانداران هر استان واگذار شود تا نسبت به توزیع و هزینه كرد آن برای موضوعات مختلف تصمیم گیری گردد.

* سهام عدالت مافیا بوجود آورده است
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بخش سوم سیاست های حمایتی در بودجه 98 مربوط به تعیین تكلیف وضعیت سهام عدالت است، حدود 40 بسته از سهام عدالتی به حدود 56 شركت بزرگ و مهم واگذار شده كه بلاتكلیف است.
پورابراهیمی اضافه كرد: این بلاتكلیفی هم اثر منفی بر كاركرد این شركتها گذاشته و هم سبب بوجود آمدن فساد و مافیای سهام عدالت در كشور شده است، از جانب دیگر 50 میلیون نفر از جمعیت ایران دارای برگه سهام عدالت هستند كه هیچ انتفاعی از آن نمی برند.
وی گفت: نامه ای به دولت نوشتیم كه به جای پرداخت سود سهام عدالت كه هیچ تاثیری نمی گذارد، مالكیت سهام را واگذار نماییم كه بعد از این واگذاری اقدامات مهمی در كشور رقم بخورد.
وی اظهار داشت: ارزش سود سهام عدالت چهار هزار میلیارد تومان است كه برپایه تصمیم اشتباه دولت به صورت ریز به افراد داده می شود و متوسط پرداخت به هر نفر ماهیانه حدود 10 هزار تومان است و این كفاف هیچ هزینه ای از خانوار را نمی دهد و هیچ تاثیری در قدرت خرید مردم ندارد اما از جانب دیگر چهار هزار میلیارد تومان از منابع كشور هدر می رود.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: این هزینه باید صرف سرمایه گذاری در پروژه ای شود كه درآمدزا و اشتغالزا باشد، بنابراین در سال 98 سهام عدالت باید تعیین تكلیف شود.

* نرخ ارز در سال آینده ثابت می شود
پورابراهیمی سیاست های ارزی را یكی دیگر از موارد مربوط به بودجه سال 98 ذكر كرد و گفت: در ماه های پایانی سال قبل دولت با یك شوك ارزی مواجه گردید، به رغم اینكه می توانستیم این مهم را مدیریت نماییم اما دولت در 21 فروردین ماه به دنبال یك تصمیم غیركارشناسی شرایط را بدتر كرد، این اقدامات دولت مانند افزایش نرخ سود سپرده بانكی بدون هماهنگی با مجلس صورت گرفت.
وی اظهار داشت: حدود 15 هزار میلیارد تومان در ترازنامه بانكی اثر منفی گذاشت و بازار ارز را هم از مشكل خارج نكرد و اثر منفی روی بازار ارز كشور گذاشت.
وی اضافه كرد: در سال قبل طرح دو فوریتی ساماندهی بازار ارز را در كمیسیون اقتصادی مجلس تدوین كردیم و با مشورت فعالان اقتصادی و مدیران آنرا نهایی كردیم اما همان روزی كه در مجلس برای این مورد جلسه داشتیم، دولت طرح ما را رد كرد و سیاست های ارزی خویش را تغییر داد و معاون اول رئیس جمهوری اعلام نمود كه به مردم هر میزان ارز برای هر كالایی كه بخواهند عرضه می دهد.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در سال 98 باید به سمت نرخ واحد ارز حركت نماییم كه هم حجم عظیم تقاضا در بازار ثانویه و نیما تامین گردد و هم انگیزه برای صادركنندگان تولید كند.
وی اظهار داشت: همینطور در سال آینده تصمیم ما این است كه در حوزه كالاهای اساسی، تخصیص ارز با یك روش ترجیحی باقی بماند و نرخ ارز در سایر موضوعات ثابت شود.

* تصمیمی برای افزایش نرخ سوخت تا آخر سال نداریم
پورابراهیمی در باره سیاست های انرژی در سال 98 هم اضافه كرد: سیاست های ما در قانون هدفمندی یارانه ها این بود كه آرام آرام به نقطه ای پیش برویم كه قیمت حامل های انرژی به قیمت های منطقه ای نزدیك شود، آثار ناشی از قاچاق مواد سوختی كم گردد و رقابت صحیح تری در اقتصاد بوجود آید اما با پایین بودن نرخ حامل های انرژی این اهداف محقق نشده است.
وی گفت: بعنوان مثال مصرف روزانه بنزین در كشور 85 تا 90 میلیون لیتر است كه از این میزان 15 میلیون لیتر به صورت قاچاق مصرف می گردد و بخشی از مصرف بی رویه مردم به خاطر پایین بودن نرخ انرژی است.
وی اظهار داشت: حذف كارت سوخت اشتباهی بود كه دولت مرتكب شد و الان دولت به اشتباه خود پی برده است بنابراین در بودجه سال 98 باید سهمیه بندی سوخت، قیمت، آثار تورمی ناشی از افزایش قیمتهای حامل های انرژی، كشش جامعه و فضای اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.
پورابراهیمی اضافه كرد: طرحی با عنوان تخصیص سرانه سوخت به هر ایرانی مطرح گردیده است كه این مورد در حال بررسی است.

* پیش بینی افزایش 20 درصدی دستمزدها در سال 98
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در باره سیاست های دستمزد در بودجه سال 98 گفت: بیشتر از 80 درصد بودجه جاری كشور مربوط به پرداخت های ضروری از قبیل حقوق و تعهدات جاری است.
وی اظهار داشت: با عنایت به شوك ارزی امسال، افزایش بیش از اندازه هزینه های جاری دولت سبب بوجود آمدن نگرانی در سرفصل بودجه سال 98 شده است اما افزایش حقوق باید مبتنی بر واقعیت ها باشد و پیشنهاد دولت در این خصوص افزایش 20 درصدی حقوق و دستمزدهاست.
وی به فعالان اقتصادی پیشنهاد كرد در سال آینده در پروژه های نیمه تمام دولت كه از جنس مشاركت بخش خصوصی است، حضور پیدا كرده و در این زمینه دولت را یاری دهند.

* آمریكا چهار ماه زمان برای براندازی نظام ایران پیش بینی كرده است
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: ترامپ سخت ترین تحریم های اقتصادی ضد ایران اعمال كرده و پیش بینی كرده است فشار آنقدر زیاد شود تا به براندازی نظام بیانجامد.
وی گفت: پیش بینی آمریكا این است كه با این تحریم ها نظام جمهوری اسلامی ایران پس از چهار ماه ساقط می گردد بنابراین اگر این چهار ماه را پشت سر بگذاریم، به قول خود آمریكا دیگر هیچ حربه یا ساز و كار جدید برای براندازی نظام ایران در دست ندارد.
وی اظهار داشت: شرایط كنونی تحریم ها ضد ایران با تحریم های سال 91 و 92 متفاوت می باشد چونكه در آن زمان آمریكا اجماع جهانی را برای فشار بر ایران داشت اما در تحریم های فعلی اجماع جهانی را ندارد.
پورابراهیمی اضافه كرد: به صورت قطع این شرایط ماندگار نیست و ایران از این وضعیت عبور خواهد نمود و راهكارها را هم می داند، اما ادبیات آمریكا گستاخی است بنابراین باید ساختارمان را از درون تقویت نماییم و اقداماتی را انجام دهیم.
7489 / 6053


1397/09/23
12:27:03
5.0 / 5
4729
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پیشنهادات رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98
نظر شما در مورد پیشنهادات رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳