رئیس كل بانك مركزی:

كانال های مالی ایران با چند كشور فعال و دلار از مبادلات حذف شد

كانال های مالی ایران با چند كشور فعال و دلار از مبادلات حذف شد حراج كن: رئیس كل بانك مركزی از شروع به كار كانال های مالی ایران با چند كشور و حذف دلار از تبادلات تجاری ایران با آن كشورها آگاهی داد و اظهار داشت: بین ایران و بعضی از كشورها پیمان پولی دو جانبه به وجود آمده است و در آینده این سوژه تقویت میگردد.


بنا بر اعلام روز سه شنبه بانك مركزی، عبدالناصر همتی كه عصر دیروز(دوشنبه) در چهارمین جلسه همفكری با اقتصاددانان سخن می گفت، با یادآوری مشكلات و موانع پیش روی اقتصاد كشور، اقدام های انجام شده توسط بانك مركزی در چهار ماهه گذشته را تشریح نمود.
وی به برگشت تدریجی ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصادی كشور اشاره نمود و اضافه كرد: با عنایت به روند كاهشی قیمت ارز امیدوارم با نمایش ارزهای بیشتر در چرخه اقتصاد، واردات مورد نیاز تولید كشور با نرخ های پایین تر ارز تأمین شود.
رئیس كل بانك مركزی با یادآوری تعیین سقف برای تراكنش های كارت های بانكی اظهار داشت: در هیچ جای دنیا با استفاده از كارت های بدهی (دبیت) و دستگاه كارتخوان، نمی توان مبالغ كلان جابه جا كرد.
وی در ادامه اضافه كرد: پشت نویسی (ظهر نویسی) چك های تضمین شده و در وجه حامل بودن آنها موجب احداث فضای غیرشفاف در معاملات بود و نظارت بانك مركزی و سازمان مالیاتی بر تبادلات تجاری را منتفی می كرد كه این مشكلات با عنایت به مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، توسط بانك مركزی برطرف شد.
رئیس كل بانك مركزی در ادامه به سوژه مداخله هدفمند و هوشمندانه در بازار ارز و همین طور تامین نیازهای ارزی تولیدكنندگان و تامین كامل نیاز كالاهای اساسی و دارو اشاره نمود.
در ادامه این نشست، اقتصاددانان با كارآمد خواندن اقدام های اخیر بانك مركزی در حوزه سیاست های پولی و بانكی كه به ایجاد شفافیت و كاهش قیمت ارز منجر گردیده است، بر ادامه و توسعه این سیاست ها و اقدامات تكمیلی دیگر تاكید نمودند.
ضرورت اصلاح نظام پولی و بانكی كشور و افزایش استقلال بانك مركزی، ضرورت برنامه ریزی برای كنترل نقدینگی و تعدیل تدریجی نرخ سپرده های بانكی، پیشگیری از ركود، اهمیت برآورد درست درآمد ناشی از صادرات نفت در لایحه بودجه كل كشور و حركت به سمت تك نرخی شدن ارز، واگذاری بنگاه های اقتصادی بانك ها، لزوم هدف گذاری نرخ ارز، تعامل بیشتر با صادركنندگان برای آوردن ارز آنها به چرخه اقتصاد، پیشگیری از احداث كسری بودجه در سال آینده و بازسازی چهره بانك ها در میان مردم و مسئولان از سوژه های مطرح شده در این نشست بود.
طهماسب مظاهری، احمد توكلی، حسین عبده تبریزی، سیداحمدرضا جلالی نائینی، منصور خلیلی عراقی، تیمور رحمانی، حمید دیهیم، احمد مجتهد، حسین توكلیان، محمدهادی زاهدی، مرتضی عزتی، محمدرضا یوسفی، علی دینی، اصغر ابوالحسنی هستیانی، سید علی مدنی زاده، وحید شقاقی و ابراهیم شمیلی همچون اقتصاددانانی بودند كه در این نشست حضور داشتند.
اقتصام*2025 ** 2023


1397/09/20
13:49:09
5.0 / 5
4234
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد كانال های مالی ایران با چند كشور فعال و دلار از مبادلات حذف شد
نظر شما در مورد كانال های مالی ایران با چند كشور فعال و دلار از مبادلات حذف شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳