برنامه وزارت اقتصاد واگذاری هر روز یك شركت است

برنامه وزارت اقتصاد واگذاری هر روز یك شركت است حراج كن: وزیر امور اقتصاد و دارایی مهمترین برنامه این وزارتخانه را «واگذاری یك شركت در هر روز» عنوان و اشاره كرد: تعاونی های فراگیر می توانند برای خرید شركت های عرضه شده اقدام نمایند اما باید مشكلات سپس واگذاری به حداقل برسد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فرهاد دژپسند» عصر چهارشنبه در سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه (آی.سی.اِی) در مركز همایش های بین المللی صداوسیما اظهار داشت: از یك سو باید اقتصاد را مردمی نماییم و از طرف دیگر باید حواشی این واگذاری ها را به حداقل رساند و مردمی بودن اقتصاد باز با گسترش تعاونی ها پیوند می خورد.
وی افزود: تشكیل تعاونی های سهام عام و فراگیر می تواند فرصت مناسبی در راه اجرای صحیح واگذاری ها باشد.
به گفته وی، تابحال فقط 15 تعاونی فراگیر به وجود آمده است.
وی افزود: ما برای تعاونی یك نقش فعال و رو به جلو درنظر داریم تا بتوانیم با افتخار بگوییم اصل 44 در دوره گذار دولت بازار به بازار دولت بدرستی اجرا شده است و تعاونی ها در جایگاه واقعی خود قرار دارند.
دژپسند درباره مشكلاتی كه در راه خصوصی سازی به وجود آمده است، اظهار داشت: اگر بحث تعاونی فراگیر باز بدرستی و برمبنای علاقه منطقه ای و انگیزه سود طراحی نشود سپس مدتی به بن بست می خوریم.
این مسوول اشاره كرد: سپس واگذاری ها نباید با بحران كارگری روبرو شویم و دولت ناچار به حل بحران ها شود.
«از تعاونگران كمك می طلبم مدلی را طراحی كنید تا بتوانیم قالب جدید واگذاری ها را پیش ببریم و تعاون باز به جایگاه واقعی خود برسد».
این عضو كابینه دولت دوازدهم اصرار كرد باید میان سهامداران باز دامنه سهم تعیین شود تا علاوه بر مردمی شدن اقتصاد، شاهد اجرای عدالت باز باشیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: باید بخش خصوصی و تعاونی كنار یكدیگر اداره اقتصاد را به عهده بگیرند و دولت باز فقط به وظیفه نظارتی خود عمل كند.
وی اضافه كرد: می خواهیم از نقدینگی دولت بعنوان اهرمی برای تحقق این خواسته ها استفاده نمائیم و تعاونی ها می توانند در این برهه نقش بسزایی داشته باشند.

** اقتصاد مقاوم؛ زمینه ساز اقتصاد هوشمند
وزیر امور اقتصاد و دارایی یادآوری كرد: كشورهایی مانند ایران كه دارای نظام و ساختار خاصی بوده و استقلال سیاسی و اقتصادی برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد باید لطمه پذیری اقتصادی را به حداقل برسانند.
وی اضافه كرد: برای تحقق این امر باید اقتصاد مقاوم در كشورهای مستقل شكل بگیرد كه به این سوژه در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی باز توجه شده است.
دژپسند افزود: ما باید از مسیر شكلدهی اقتصاد مقاوم به اقتصاد هوشمند برسیم؛ بنا بر این در سیاست های كلی اقتصادی ایران رویكردهای توسعه درون زا و از طرف دیگر برون نگر مورد توجه بوده است. این دیدگاه نشان داده است ما نمی خواهیم خودرا محدود كرده و اطراف خود حصار بكشیم و هیچ گاه نمی خواهیم ارتباط خودرا با دنیا قطعه نماییم.
این عضو كابینه دولت دوازدهم اشاره كرد: از طرف دیگر قصد غفلت از اقتصاد دانش بنیان را نداریم بلكه تلاش می نماییم اقتصاد دیجیتال و هوشمند را باز توسعه دهیم.
«ما رشد و پیشرفت، ارتباط با دنیا و اقتصاد دانش بنیان را برای اجرای عدالت اقتصادی و اجتماعی و توزیع مناسب درآمد می خواهیم».
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، بیست و دوم خردادماه رییس اتاق تعاون ایران اظهار داشت: نزدیك به 17 میلیون نفر در تعاونی ها عضوند كه اگر تعاونی های سهام عدالت حفظ شود و مجلس در این زمینه یاری كند این رقم به بیشتر از 50 میلیون نفر می رسد.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای تقویت بخش تعاون سه راهكار «واگذاری سه درصد از بازار پولی و مالی به این بخش، پرداخت سهم 30 درصدی تعاونی ها از عواید سهام عدالت و برونسپاری پروژه های عمرانی به آنها» را پیشنهاد كرد.
«حمید كلانتری» به خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: بخش خصوصی از زمان مشروطه در اقتصاد كشور فعال است و سهم این بخش از اقتصاد، باید حدود 25 درصدی باشد.
كلانتری افزود: با وجود همه تلاش ها، حالا سهم تعاون از اقتصاد حدود ۶ درصد است.
وی در پاسخ به این پرسش كه چرا با وجود ابلاغ سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی از سال 1384 هنوز سهم بخش تعاون در اقتصاد كم است، توضیح داد: با عنایت به سهم بخش خصوصی و سابقه ۱۲۵ ساله در اقتصاد، از بخش تعاون نمی توان انتظار داشت بیشتر از این در اقتصاد سهمی داشته باشد.
كلانتری اضافه كرد: هنوز اقدام های حمایتی از بخش تعاون كه در قالب معافیت مالیاتی و بیمه ای انجام نشده است.
سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه با شعار «اقتصاد مقاوم تر و پایدارتر با كمك بخش تعاون» پنجم آذرماه افتتاح شد و تا نهم آذرماه ادامه دارد.
افتتاحیه رسمی این اجلاس امروز (چهارشنبه) در مركز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار گردید.
در این اجلاس ۱۷۲ میهمان خارجی از ۲۴ كشور حضور دارند.

اقتصام*9454*1961*


1397/09/08
15:54:18
5.0 / 5
4316
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , پرداخت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد برنامه وزارت اقتصاد واگذاری هر روز یك شركت است
نظر شما در مورد برنامه وزارت اقتصاد واگذاری هر روز یك شركت است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴