سامانه آبیاری نوین خراسان شمالی 320 میلیارد ریال اعتبار گرفت

سامانه آبیاری نوین خراسان شمالی 320 میلیارد ریال اعتبار گرفت حراج كن: بجنورد- مدیر امور آب و خاك و فنی و مهندسی سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: برای اجرای طرح های سامانه آبیاری نوین و ارتقای بهره وری بخش كشاورزی استان امسال 320 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.


سیدابراهیم سیدی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا تصریح كرد: برنامه ریزی شده با این رقم در سطح 6 هزار هكتار از عرصه های كشاورزی منطقه طرح آبیاری نوین اجرا شود.
وی اضافه كرد: برای اجرای طرح های مزبور در بخش های زراعی و باغی استان، چهار هزار هكتار مطالعه شده و در دستور كار هم قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه اجرای طرح های آبیاری نوین در سال قبل 260میلیارد ریال اعتبار جذب كرد، تصریح كرد: با رقم مزبور سه هزار هكتار از كشتزارهای استان به سامانه آبیاری نوین مجهز شد.
مدیر امور آب و خاك و فنی و مهندسی سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی كل عرصه كشاورزی این استان را 344 هزار هكتار عنوان و بیان كرد: از این سطح 50 هزار هكتار برای تجهیز به سامانه آبیاری نوین شناسایی شده كه تابحال 32 هزار هكتار مجهز به سامانه های نوین شده است.
سیدی، میانگین عملكرد آبیاری سنتی را 44 درصد عنوان نمود و اظهار داشت: با اجرای شیوه های نوین، این عملكرد 30 درصد بهبود یافته و به 75 درصد می رسد.
وی اضافه كرد: 46 درصد از كشتزارهای این استان با تنش آبی مواجه می باشد كه به دنبال ارتقای این وضعیت هستیم چون كه با عنایت به خشكسالی و كمبود بارندگی، منابع آبی هرساله كمتر می گردد.
این مسئول كل آب در اختیار بخش كشاورزی استان را سالانه 865میلیون مترمكعب عنوان نمود و اظهار داشت: این میزان از آب های سطحی و زیرزمینی به دست می آید كه در سال های پرباران 1.2 میلیارد متر مكعب بوده است.
وی اظهار داشت: روند نادرست استفاده از منابع آبی در سالیان گذشته و از سویی خشكسالی های چند ساله سبب شده تا در سال های اخیر شاهد كاهش منابع زیرزمینی و هم كاهش سطح زیر كشت كشاورزی در بعضی مناطق خراسان شمالی باشیم.
سیدی اضافه كرد: تسهیلات منظور شده برای اجرای طرح های آبیاری نوین همچون قطره ای، كم فشار، بارانی و انتقال آب با لوله در نظر گرفته شده است.
وی تصریح كرد: در سامانه های قطره ای برای هر هكتار اراضی آبی تا 100 میلیون ریال به صورت بلاعوض به كشاورز كمك می گردد كه این رقم در سامانه های بارانی 65 تا 85 میلیون ریال و در در سامانه كم فشار هم تا 45 میلیون ریال است.
مدیر امور آب و خاك و فنی و مهندسی سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی از كشاورزان خواست تا به منظور اقتصادی كردن فعالیت، افزایش بهره وری، كاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف آب، كشتزارهای خویش را به سامانه نوین آبیاری مجهز كنند.
سیدی، از خرده مالكان بخش كشاورزی هم خواست تا با تجمیع اراضی از تسهیلات بلاعوض بهره مند شوند.
بر اساس اعلام اداره پیش بینی هواشناسی خراسان شمالی، میانگین بارندگی پاییز امسال این استان، نسبت به دوره آماری بلندمدت 54 درصد كاهش و میانگین دمای هوا یك درجه افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش 63 درصد گستره خراسان شمالی درگیر خشكسالی بسیار شدید می باشد كه نمود آن در مركز استان و دیگر مناطق مركزی بیشتر است.
خراسان شمالی 344 هزار هكتار عرصه كشاورزی دارد كه از این سطح حدود 40 هزار هكتار باغ و مابقی زراعت است.
3007/5132


1397/09/06
19:07:12
5.0 / 5
5079
تگهای خبر: اقتصاد , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سامانه آبیاری نوین خراسان شمالی 320 میلیارد ریال اعتبار گرفت
نظر شما در مورد سامانه آبیاری نوین خراسان شمالی 320 میلیارد ریال اعتبار گرفت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲