اختصاصی مهر؛

جزئیات طرح ویژه بخش خصوصی برای مدیریت سوخت

جزئیات طرح ویژه بخش خصوصی برای مدیریت سوخت حراج كن: اتاق تهران با ارسال طرحی به هیات دولت برای مدیریت سوخت، پیشنهاد داد تا نرخ بنزین آزاد شده و در مقابل، یارانه ۲۵۰ هزار تومانی به هر خانوار ایرانی با مكانیزم واریزی به كارت یارانه اختصاص پیدا كند.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، بعد از طرحی كه دولت برای احیای كارت سوخت دنبال كرده و مجلس هم به موازات آن، طرح هایی را برای مدیریت مصرف بنزین ارائه نموده است، اكنون فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران با ارسال طرحی به دولت، مبحث مصرف بنزین و جلوگیری از قاچاق سوخت را مدنظر قرار داده و پیشنهاداتی را ارائه كرده اند.
مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات طرحی كه از جانب این نهاد خصوصی به دولت ارائه شده است، اظهار داشت: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران طرحی را به دولت عرضه كرده كه در صورت اجرا می تواند صرفه جویی قابل توجهی در مصرف بنزین در كشور را رقم بزند.
وی اضافه كرد: برآوردها نشان داده است حدود ۹۰ میلیون لیتر در روز، بنزین مصرف می شود؛ یعنی هر نفر ۱.۱ لیتر مصرف دارد كه در ماه، حدود ۳۲ لیتر به ازای هر نفر می گردد. ازاین رو اگر بر مبنای آمار مركز آمار ایران، بعد خانوار را به صورت متوسط ۳.۳ نفر در نظر بگیریم، هر خانوار حدود ۱۰۰ لیتر مصرف بنزین دارد.
به گفته خوانساری، ما در گذشته به هر خودرو ۶۰ لیتر بنزین با نرخ یارانه ای می دادیم؛ اما اكنون به جای ۶۰ لیتر بنزین، می توانیم یارانه ۲۵۰ هزار تومانی نقدی برای حمل و نقل با استفاده از مكانیزم كارتی كه یارانه نقدی به آن واریز می شود، به هر خانواده پرداخت كنیم؛ یعنی به جای اینكه بنزین را به هر خودرو بدهیم، به خانوار بدهیم. نكته مهم در مورد پرداخت یارانه بنزین، شیوه توزیع آن است.
وی تصریح كرد: در روش فعلی، افراد ثروتمند نسبت به اقشار متوسط و ضعیف جامعه از یارانه سوخت بیشتری برخوردار هستند؛ به این معنا كه هر چقدر فرد پولدارتر بوده و در دهك بالای درآمدی هستند، مصرف بنزین شان هم بیشتر است و از این یارانه بیشتر استفاده می نماید. این رفتار نوعی بی عدالتی توزیعی است؛ پس در صورتیكه روند كنونی برپایه طرح عرضه شده به دولت اصلاح گردد، قاچاق سوخت به كشورهای همجوار هم كاسته می شود.
خوانساری در پاسخ به این پرسش كه به آثار تورمی بالا رفتن قیمت بنزین هم فكر كرده اید، اظهار داشت: بله این آثار كاملا دیده شده، به این معنا كه باآنكه امكان دارد در كوتاه مدت اثر تورمی كمی داشته باشد، ولی یقینا در بلند مدت اینطور نخواهد بود؛ به شرط اینكه سبد حمل و نقل عمومی را تقویت نماییم و هزینه استفاده از مترو، اتوبوس و تاكسی هم كنترل شود، مشكلی پیش نمی آید. البته امكان دارد تورم نقطه به نقطه در یك ماه بالا برود، اما در تورم كل و سالانه اثری نخواهد داشت.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا در این زمینه با وزارت نفت هم رایزنی شده است؟، اظهار داشت: این پیشنهاد به وزارت نفت هم ارسال گردیده است.
وی تصریح كرد: مزیت بزرگ اجرای این طرح صرفه جویی در مصرف سوخت است. از جانب دیگر طبقات محروم از این طرح استفاده می برند و آنهایی كه ماشین ندارند، یارانه بنزین دریافت می كنند؛ ضمن اینكه آلودگی هوا هم كاسته می شود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام نمود: هم اكنون علاوه بر اینكه با قیمت پایین سوخت، قاچاق وجود دارد، بخش عمده یارانه سوخت به طبقه مرفه جامعه می رسد؛ در حالیكه یك روستایی و یا مردم در شهرهای كوچك از یارانه بنزین استفاده نمی كنند؛ اما خانواده ای كه چهار خودرو در یك كلانشهر دارد، از یارانه بنزین و حق دیگران بهره مند می گردد.
وی تصریح كرد: برق هم همین وضعیت را دارد و این اقشار مرفه هستند كه در خانه خود وسایل برقی و روشنایی زیادی دارند و آنها بیشترین سود را از یارانه می برند. اصلاح این وضع ضروری و اجتناب ناپذیر است.


1397/07/27
19:10:03
5.0 / 5
4837
تگهای خبر: اقتصاد , برند , پرداخت , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جزئیات طرح ویژه بخش خصوصی برای مدیریت سوخت
نظر شما در مورد جزئیات طرح ویژه بخش خصوصی برای مدیریت سوخت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱