سخنگوی سازمان حمایت در گفت و گو با ایرنا:

پرونده های 2100 میلیارد ریال احتكار به تعزیرات ارسال شد

پرونده های 2100 میلیارد ریال احتكار به تعزیرات ارسال شد حراج كن: تهران- سخنگوی سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولیدكنندگان اظهار داشت: بیشتر از 95 هزار مورد بازرسی احتكار كالا در نیمه نخست امسال انجام شد كه در این زمینه حدود 360 فقره پرونده تخلف به ارزش بیشتر از 2100 میلیارد ریال تنظیم و برای رسیدگی به اداره های كل تعزیرات حكومتی ارسال شده است.


«غلامرضا كاوه» امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه كرد: به صورت كلی در 6 ماه نخست امسال یك میلیون و 714 هزار و 560 مورد بازرسی و 45 هزار و 344 مورد گشت مشترك انجام شد كه نتیجه آن تشكیل 102 هزار و 231 فقره پرونده تخلف در همه زمینه ها به ارزش بیشتر از 10 هزار و 701 میلیارد و 610 میلیون ریال بود كه آنها را به اداره های كل تعزیرات حكومتی ارسال كردیم.
وی یادآوری كرد: سال گذشته در مجموع سه میلیون و 605 هزار و 829 مورد بازرسی و 71 هزار و 724 گشت مشترك در سطوح مختلف بازار (تامین، تولید، شبكه توزیع و عرضه) صورت گرفت كه به تنظیم 230 هزار و 424 فقره پرونده تخلف به ارزش بیشتر از 10 میلیارد ریال منجر گردید.

**جزییات پرونده های بخش قاچاق
كاوه اعلام نمود: همزمان با بروز التهاب در بازار كه از سیر صعودی قیمت ارز و كاهش نرخ برابری ریال در اوایل امسال متاثر بود، این سازمان همگام با سیاستگذاری دولت برای صیانت بیشتر از حقوق مصرف كنندگان و تولیدكنندگان، كمك به برقراری ثبات و رفع التهاب و ناامن سازی فضا برای سودجویان نسبت به تشدید نظارت ها و بازرسی ها مبادرت كرد.
سخنگوی سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولیدكنندگان افزود: در 6 ماهه نخست امسال با انجام بیشتر از 186 هزار مورد بازرسی كشف كالای قاچاق در سطح عرضه، بیشتر از چهار هزار پرونده قاچاق به ارزش افزون بر پنج هزار و 480 میلیارد ریال تشكیل و به مراجع رسیدگی كننده ارسال شد.
وی یادآوری كرد: سال گذشته در زمینه بازرسی و كشف كالای قاچاق در سطح عرضه، كارشناسان و بازرسان سازمان حمایت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها بیشتر از 330 هزار مورد بازرسی داشتند كه 11 هزار و 263 فقره پرونده قاچاق را به ارزش حدود 600 میلیارد ریال تشكیل و به مراجع رسیدگی كننده ارسال كردیم.

** ضرورت افزایش اثربخشی تنبیه متخلفان
سخنگوی سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولیدكنندگان به پایین بودن ارقام جریمه ها و طولانی بودن فرآیند رسیدگی در اداره های كل تعزیرات حكومتی به جهت رعایت تشریفات قانونی اشاره نمود و اظهار داشت: مشكلات در صدور حكم آنی توقف تخلف سبب شده است اثربخشی بازرسی ها و تنبیه متخلفان برای عموم مردم ملموس و مشهود نباشد.
«بر این اساس برای برخورد موثر با تخلف ها و ممانعت از استمرار آنها تا صدور حكم، پیشنهادهایی به شورای عالی هماهنگی اقتصادی عرضه شده كه امید است در تصویب و ابلاغ آن تسریع شود.»
وی از شهروندان خواست برای مشاركت بیشتر در برخورد با تخلف های اقتصادی و ناامن سازی فعالیت سودجویان و فرصت طلبان، در صورت مشاهده هرگونه تخلف بخصوص گرانفروشی، فقدان قیمت، اختفا، احتكار، كاهش عرضه كالا و غیره، مراتب را با استفاده از سامانه 124 اعلام كنند.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، روز گذشته «مجتبی شیرقاضی» دبیر ستاد مبارزه با احتكار و اختفای كالای استان تهران، اعلام نمود: تابحال برخی كالاهای احتكار شده مانند لاستیك، كاغذ، پتروشیمی، لوازم خانگی، برنج، عدس و حبوبات در شبكه های مشخص، توزیع شده است.

اقتصام*3065*1961*


1397/07/19
14:04:00
5.0 / 5
4396
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پرونده های 2100 میلیارد ریال احتكار به تعزیرات ارسال شد
نظر شما در مورد پرونده های 2100 میلیارد ریال احتكار به تعزیرات ارسال شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵