گذر از تحریم ها با ظرفیت منطقه آزاد ارس

گذر از تحریم ها با ظرفیت منطقه آزاد ارس حراج كن: تبریز - مناطق آزاد كشور با هدف توسعه صادرات و كمك به اقتصاد سرزمین اصلی با عنایت به مزیت های ویژه برای سرمایه گذاران شكل گرفتند و الان كه كشورمان با محدودیت های بین المللی دشمنان مواجه می باشد، وجود این مناطق نقطه اتكایی برای حفظ بازارهای هدف و تامین مواد اولیه واحدهای داخلی به منظور تداوم تولید و صادرات است.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، توسعه صادرات، تسهیل و گسترش تولید، انتقال فناوری های پیشرفته و تامین منابع مالی و نیازهای ضروری از خارج از كشور، چهار ماموریت محوری مناطق آزاد است و منطقه آزاد ارس هم با عنایت به موقعیت ویژه جغرافیایی، ظرفیت های موجود و زیرساخت های ایجادشده نقش مهمی در تحقق این اهداف ایفا می كند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به تاثیر تحریم ها در اقتصاد داخلی، اظهار داشت: ما آماده پشتیبانی از تولیدكننده ها با استفاده از مزیت های قانونی و مشوق های سرمایه گذاری در این منطقه هستیم.
محسن نریمان تصریح كرد: ارس در نقطه استراتژیك با امكان دسترسی به بازارهای مختلف آسیا و اروپا قرار گرفته و با عنایت به قوانین مخصوص و حمایتی مناطق آزاد، این منطقه بهترین مكان برای تولید و صادرات و كسب سود بیشتر با امكان واردات تكنولوژی تولید و تجارت بدون پرداخت عوارض گمركی و مالیات در شرایط كنونی است.
وی اظهار داشت: با عنایت به شرایط خاص اقتصادی كشور، مناطق آزاد و بویژه ارس، انگیزه سرمایه گذاران برای تولید و صادرات را افزایش داده است.
حسین قبادی، مدیر یكی از واحدهای تولیدی فعال در منطقه آزاد ارس كه درصدد راه اندازی واحد تولیدی دیگری در این منطقه است، در گفت و گو با ایرنا، معافیت مالیاتی به مدت 20 سال از تاریخ بهره برداری برای همه فعالیت های اقتصادی و امكان انتقال بخشی از كالای تولید شده به سرزمین اصلی بدون پرداخت حقوق گمركی را از مزیت های سرمایه گذاری در این منطقه آزاد عنوان نمود و اظهار داشت: نزدیكی این منطقه به كشورهای همسود و تركیه مزیتی ویژه برای فعالان تجاری است.
قبادی با تاكید بر ضرورت استفاده از بازار كشورهای حوزه قفقاز، اظهار داشت: با عنایت به كاهش همكاری های كشور امارات متحده عربی به واسطه نفوذ عربستان و استكبار جهانی می توان از كشورهای قفقاز بعنوان پل صادراتی و حفظ همكاری های بین المللی بانكی و تجاری استفاده نمود.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس هم با اشاره به اینكه توسعه صادرات با نگاه به سرزمین اصلی و تولید زمینه برای تولید داخلی در كنار هدایت لجستیك و ترانزیت از ماموریت های منطقه است، اظهار داشت: معافیت های مالیاتی و گمركی و بخشودگی های متناسب با بازار در كنار زیر ساخت های تولید شده، باعث جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی به این منطقه شده است.
احد نصرتی با اشاره به صادرات 350 میلیون دلاری این منطقه در 18 ماه گذشته اعلام نمود: 1.5 میلیارد دلار خط اعتباری برای منطقه آزاد ارس سال جاری در نظر گرفته شده است كه محر كی برای سرمایه گذاری در منطقه است.
وی با اشاره به فعال بودن 315 پروژه تولیدی در منطقه آزاد ارس و صادرات 15 هزار تنی محصولات كشاورزی به روسیه اظهار داشت: نقش این منطقه در تامین كالاهای واسطه ای برای صنایع تولیدی و باز صادرات به سرزمین اصلی در شرایط تحریم بیش از پیش نمود پیدا كرده است.
نصرتی با اشاره به مدیریت هدفمند واردات و اختصاص سهمیه های وارداتی به مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید، اظهار داشت: با بهره برداری از طرح های در دست اجرا همچون اتصال راه آهن جلفا به آذربایجان و پل دوستی بستر همكاری های منطقه ای تسهیل می گردد.
وی با اشاره به ظرفیت های منطقه آزاد ارس در زمینه كشاورزی، اظهار داشت: فعالیت واحدهای تولیدی بخصوص در بخش گلخانه ای رو به رشد است و متقاضیان خارجی درصدد سرمایه گذاری در این بخش هستند.
نصرتی با اشاره به اینكه درصدد تشویق اصناف تجاری منطقه به انجام فعالیت های تولیدی و تغییر مجوز فعالیت مجتمع های تجاری منطقه هستیم، تصریح كرد: با عنایت به توقف تجارت چمدانی اصناف منطقه به سمت فروش كالای ایرانی رفته اند.
وی اعلام نمود: مقدمات ورود كالای همراه مسافر با ثبت سفارش و هماهنگی گمرك بر مبنای سهمیه در نظر گرفته شده انجام شده، ولی هنوز مجوز صادر نشده است.
نصرتی با اشاره به توسعه زیر ساخت های رفاهی و گردشگری در منطقه آزاد ارس در جهت جذب گردشگری خارجی و جلوگیری از خروج ارز از كشور، تصریح كرد: توسعه گردشگری با عنایت به ظرفیت های طبیعی و تاریخی از راهبردی اصلی این منطقه آزاد است.
وی با اشاره به مشكلات بانكی و تاخیر در اجرای بخشنامه های بانكی، اظهار داشت: حلقه ضعیف نظام بانكی برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی كشور را با وقفه مواجه كرده است.
وی با اشاره به اینكه شعب بانكی فعال در منطقه آزاد ارس از قواره ارزی برخوردار نیستند و هنوز فعالیت بانك خارجی در آن شروع نشده است، اظهار داشت: این در شرایطی است كه 2 میلیارد دلار چرخه ارزی در منطقه وجود دارد.
وی بد توزیعی و بد تخصیصی را از ضعف های سامانه «نیما» عنوان نمود و اظهار داشت: در صورتیكه سیاست گذاری شفاف و عملیاتی ارزی برای فعالیت های تولیدی و بازرگانی اتفاق نیفتد، شاهد رواج خام فروشی خواهیم بود.
نصرتی با اشاره به فعالیت 30 واحد صنعتی تولیدی با سرمایه گذاری خارجی همچون تركیه و جمهوری آذربایجان در منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: میل به سرمایه گذاری در منطقه افزایش یافته و سرمایه گذاری خارجی رو به رشد است.
منطقه آزاد ارس در شمالغرب ایران در 130 كیلومتری تبریز در نقطه صفر مرزی در مجاورت با كشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان استقرار یافته است.
3071/518


1397/06/31
12:57:51
5.0 / 5
4366
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اهدا , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد گذر از تحریم ها با ظرفیت منطقه آزاد ارس
نظر شما در مورد گذر از تحریم ها با ظرفیت منطقه آزاد ارس
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵