در گفتگو با مهر اعلام شد؛

نرخ پروازهای اربعین باارز بازارثانویه، پتروشیمی ها ضد ایرلاین ها

نرخ پروازهای اربعین باارز بازارثانویه، پتروشیمی ها ضد ایرلاین ها حراج كن: دبیر انجمن شركت های هواپیمایی اظهار داشت: علی رغم دستور معاون اول رئیس جمهور به بانك مركزی در خصوص واگذاری ارز نیمایی به ایرلاین ها، بانك های عامل از اجرای آن طفره می روند.مقصود اسعدی سامانی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره كاهش نرخ بلیت هواپیما در مهرماه اظهار داشت: نرخ گذاری بلیت هواپیما تابع نرخ ارز است و اگر ارز كاهش نیابد، قیمت بلیت هواپیمانیز كاهش نخواهد یافت.
وی اضافه كرد: دولت تصویب كرده تا نرخ ارز شركت های هواپیمایی بر مبنای نرخ سامانه «نیما» باشد. ماه گذشته شركت های هواپیمایی طی درخواستی از وزیر راه و شهرسازی، خواستار تخصیص ارز بر مبنای نرخ سامانه «نیما» به ایرلاین ها بودند و وزیر راه هم طی نامه ای به معاون اول رئیس جمهور، درخواست آنها را بیان كرد كه معاون اول رئیس جمهور بر مبنای درخواست وزیر راه و شهرسازی، به بانك مركزی دستور داد تا ارز مورد نیاز بخش حمل و نقل در همه شقوق آن همچون حمل و نقل هوایی بر مبنای نرخ سامانه «نیما» باشد اما متاسفانه ارز نیمایی تابحال تعلق نگرفته است.
دبیر انجمن صنفی شركت های هواپیمایی در پاسخ به این پرسش كه چرا نرخ ارز تخصیصی به ایرلاین ها بر مبنای سامانه «نیما» نیست، اظهار داشت: بانك ها چندان مایل نیستند دستورالعمل معاون اول رئیس جمهور اجرایی شود و به بهانه های مختلف همچون اینكه باید از سازمان هواپیمایی كشوری معرفی نامه بیاورند، اجرای آن را به تعویق انداخته اند.
شیطنت پتروشیمی ها برای فروش ارز در سامانه نیما
وی افزود: شركت های پتروشیمی و مانند آنها كه مقرر است در سامانه «نیما» ارز عرضه كنند، بر مبنای دستورالعمل این سامانه تا ساعت ۱۶ می توانند ارز دریافتی خویش را در این سامانه به فروش برسانند ولی عملاً تا این ساعت اجرای آن را به تعویق می اندازند تا درخواست شركت های هواپیمایی برای خرید ارز از سامانه «نیما» بی پاسخ بماند. بارها ایرلاین ها درخواست خویش را در سامانه «نیما» اعلام و حتی مبلغ ریالی آن را هم واریز كرده اند اما ارز مورد نیاز تعلق نگرفته است.
به گفته اسعدی سامانی، دولت باید برای بهبود سازوكار عرضه و فروش ارز در سامانه نیما راهكاری بیاندیشد. شركت های هواپیمایی نمی توانند از این سامانه ارز مورد نیاز خویش را تهیه كنند.
مشكل ایران ایر شدیدتر است
وی درباره ایرلاین های دولتی هم اظهار داشت: بر مبنای قوانین، هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) نمی تواند از بازار آزاد ارز تهیه نماید. از جانب دیگر، ارز دولتی به بخش حمل و نقل تعلق نمی گیرد و فقط به كالاهای اساسی اختصاص دارد. اگر ایرلاین های غیردولتی به سختی ارز مورد نیاز خویش را از بازار آزاد تهیه می كنند، هما اجازه انجام چنین كاری را ندارد در نتیجه مشكل ایران ایر از بقیه ایرلاین ها شدیدتر است.
بدهی ۱۶ میلیون دلاری شركت های هواپیمایی به فرودگاه نجف
دبیر انجمن شركت های هواپیمایی با اشاره به اینكه به علت مشكل ایرلاین ها در تهیه ارز، پرداخت بدهی های خود به فرودگاه های خارجی همچون فرودگاه نجف را به تعویق انداخته اند، اضافه كرد: ایرلاین های ایرانی ۱۶ میلیون دلار به فرودگاه نجف بدهی دارند كه اگر تسویه نشود، امكان انجام پروازهای اربعین به این فرودگاه وجود ندارد و امكان دارد لغو شود.
اسعدی سامانی افزود: از رقم مذكور، ۶ تا ۷ میلیون دلار مربوط به بدهی ایران ایر به فرودگاه نجف است.
برخی سایت ها، بلیت را با ربات می خرند، گرانتر می فروشند
وی درباره ادعای ایران ایر در خصوص فروش گرانتر بلیت هواپیما در سایت های فروش آنلاین بلیت اظهار داشت: برخی سایت های فروش آنلاین بلیت هواپیما با استفاده از ربات به سایت های شركت های هواپیمایی و بخش ای بوكینگ آنها وارد شده و صندلی ها را به قیمت مندرج در سایت ایرلاین ها، خریداری نموده و به قیمت بالاتری در سایت خود به فروش می رسانند.
دبیر انجمن شركت های هواپیمایی خاطرنشان كرد: مردم هم به آرم و لوگوی ایرلاین مربوطه كه در سایت فروش درج شده، اعتماد و با همان قیمت سایت ها خریداری می كنند.
اسعدی سامانی تاكید كرد: سایت های فروش آنلاین بلیت هواپیما كاركرد دوگانه دارند؛ از طرفی به افزایش فروش ایرلاین ها كمك می كنند اما از جانب دیگر نرخ ها را دستكاری كرده و سبب زیان مردم می شوند. برخی نرخ هایی كه سایت های فروش آنلاین بلیت عرضه می كنند، قیمت شركت ها نیست؛ از مردم می خواهیم تا از سایت های اصلی ایرلاین ها بلیت خریداری كنند.
وی درباره تعیین قیمت بلیت پروازهای اربعین خاطرنشان كرد: امسال مانند اربعین سال قبل برای پروازها برنامه ریزی كرده ایم و تصمیماتی دریافت شده است كه این هفته اعلام خواهد شد.
این فعال صنفی صنعت حمل و نقل هوایی افزود: نرخ ها در انجمن صنفی شركت های هواپیمایی به تصویب رسیده و باید به تائید مدیران شركت ها برسد.
اسعدی سامانی درباره قیمت امسال اظهار داشت: سقف نرخ بلیت پروازهای اربعین امسال از سال قبل بالاتر است. سال گذشته قیمت بلیت، با نرخ ارز ۳۸۰۰ تومان محاسبه شد و امسال مقرر است با نرخ ارز سامانه «نیما» كه حدود ۸۰۰۰ تومان است، پروازهای اربعین نرخ گذاری شود.
وی تصریح كرد: یكی دیگر از عوامل افزایش بلیت پروازهای اربعین در سال جاری، افزایش خدمات فرودگاهی در عراق است چون امسال فرودگاه های عراق از وزارت حمل و نقل این كشور منفك شده و به زیرمجموعه نخست وزیری عراق ملحق شده اند كه این نهاد، نرخ خدمات فرودگاهی را افزایش داده است.

1397/06/24
15:05:59
5.0 / 5
4489
تگهای خبر: آنلاین , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نرخ پروازهای اربعین باارز بازارثانویه، پتروشیمی ها ضد ایرلاین ها
نظر شما در مورد نرخ پروازهای اربعین باارز بازارثانویه، پتروشیمی ها ضد ایرلاین ها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳