در گفتگو با مهر مطرح شد؛

عامل گرانی مسكن، نوسانات ارزی است، اثرات مثبت مالیات بر عایدی مسكن

عامل گرانی مسكن، نوسانات ارزی است، اثرات مثبت مالیات بر عایدی مسكن حراج كن: در حالیكه سخنگوی دولت اعتقاد دارد بازار مسكن از تغییرات ارزی و تحریم ها اثر نمی پذیرد، معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با رد این موضوع، گرانی مسكن را نتیجه این تلاطمات می داند.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اواخر تیرماه در جمع خبرنگاران اعلام نمود: بخش مسكن یكی از بزرگترین بخش های اشتعالزاست كه ربطی به تحریم و ترامپ و ارز نداشته و می توان در این بخش ۳۰۰ هزار فرصت شغلی تولید كرد.
مظاهریان: نوسانات بازارهای موازی، عامل گرانی ناگهانی مسكن
این در حالی است كه حامد مظاهریان معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ۱۸ خرداد ماه در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر كه چرا پیش بینی سال قبل وزارت راه و شهرسازی در خصوص اینكه افزایش قیمت مسكن در سال ۹۷ معادل تورم عمومی خواهد بود، محقق نشد؟ اظهار داشت: ما همواره اعلام می كردیم در صورتیكه بازارهای موازی مسكن دچار تلاطم نشود، افزایش قیمت ها در بخش مسكن حول و حوش تورم عمومی خواهد بود.
وی افزود: همواره تحقق پیش بینی تغییر نرخ مسكن، مشروط به ثبات در بازارهای موازی مسكن بوده و كارشناسان اقتصادی مسكن می گویند در صورتیكه سایر بازارها دارای ثبات باشد، افزایش قیمت مسكن كمی بیش از تورم عمومی خواهد بود.
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تاكید كرد: اما با بر هم خوردن تعادل در بازارهای موازی مسكن (سهام، ارز و سكه) طی ماه های گذشته، شرط ضمنی این پیش بینی هم به هم خورد. نوسانات بازار ارز سبب شد افرادی كه صاحب پول نقد بودند، برای آنكه بتوانند پول خویش را به كالای باارزشی تبدیل كنند كه تأثیر كمتری از نوسانات ارزی بپذیرد، به بازار مسكن وارد شوند كه درنتیجه شوك سنگینی به این بازار داده شد.
مقام مسئول: بررسی شاخص های اقتصادی، برهم كنش ارز و مسكن را تأیید می كند
پروانه اصلانی، معاون مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم در گفت وگو با خبرنگار مهر در مورد اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص بی اثر بودن افزایش نرخ ارز در گرانی مسكن تصریح كرد: با بررسی روند تاریخی دیتاهای اقتصادی در سال های گذشته، می توان متوجه شد كه در سال ۹۱ رشد بسیار بالای قیمت مسكن دقیقاً همزمان با افزایش ناگهانی نرخ ارز بود؛ به این معنا كه ۱۱۳ درصد قیمت ارز افزایش یافت و قیمت مسكن ۴۵ درصد گرانتر شد.
وی افزود: دیدگاهی كه مخالف برهم كُنشی قیمت ارز و مسكن می باشد، از جایی ناشی می گردد كه برخی معتقدند مسكن كالایی است كه نهاده های به كار رفته در آن وارداتی نیست و در داخل تولید می شود؛ ازاین رو تحت تأثیر نرخ ارز قرار نمی گیرد. این در شرایطی است كه قیمت مسكن، هم به لحاظ وارداتی بودن برخی نهاده های آن و هم از نظر سرمایه ای بودن، تحت تأثیر نوسانات ارزی قرار می گیرد.
معاون مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی اضافه كرد: سرمایه ای بودن مسكن به این معناست كه هرگاه مردم احساس كنند ارزش پول ملی در حال كاسته شدن است، پول نقد خویش را به دارایی های سرمایه ای همچون مسكن تبدیل می كنند. در نتیجه نوسانات ارزی سبب شد تا مردم برای جلوگیری از كاهش ارزش نقدینگی خود، به سمت بازار مسكن سوق پیدا كنند.
اصلانی نرخ ارز را آینه تمام نمای رفتار مردم در هنگام انتظارات تورمی دانست و اظهار داشت: وقتی مردم می بینند كه تورم در حال افزایش می باشد و از جانب دیگر، تهدیدات بین المللی هم بر اقتصاد داخلی مؤثر است، از بازارهای نقدی به سمت بازارهای سرمایه ای تغییر جهت می دهند.
وی به آثار تحریم های پیش از برجام بر اقتصاد كشور در سال ۹۱ اشاره و خاطرنشان كرد: این تحریم ها از سال ۸۹ شروع شد ولی اوج اثرگذاری آن بر اقتصاد ملی در سال ۹۱ بود؛ در نتیجه مردم كاهش ارز وارداتی را احساس كرده و دارایی های خویش را تبدیل به مِلك می كنند.
معاون مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: ازاین رو بخش مهمی از افزایش قیمت مسكن ناشی از انتظارات تورمی است، ضمن اینكه این برهم كُنشی مسكن و ارز در تورم عمومی هم مؤثر بوده و سبب افزایش نهاده های ساختمانی و دستمزد كارگران شده كه این دو مبحث هم بر گرانی مسكن تأثیر می گذارد.
مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسكن اثر مثبت دارد
اصلانی با تاكید بر اینكه نمی توان اقتصاد خُرد (بخش مسكن) را از اقتصاد كلان و مسائل بین المللی تفكیك شده دانست، درباره راهكارهای مقابله با افزایش ناگهانی مسكن اظهار داشت: ابزارهای مالیاتی می تواند از سرمایه ای بودن مسكن كم كرده و با انتظارات تورمی در این بخش تا حدودی مقابله كند.
وی تاكید كرد: مالیات بر عایدی سرمایه، مهم ترین ابزار برای كنترل سرمایه ای بودن بازار مسكن می باشد، اما مشكلی كه در این ابزار وجود دارد این است كه اگر مالیات بر عایدات سرمایه صرفاً در بخش زمین و مسكن اعمال شود، سبب تولید عدم تعادل میان بخش مسكن و سایر بازارهای موازی و بخش های اقتصادی مانند ارز، سكه و طلا می گردد.
معاون مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی افزود: این عدم توازن به ضرر بخش مسكن در بین مدت و بلندمدت بوده و سبب می گردد این بخش به مرور كمرنگ تر شده و مردم به سمت سایر دارایی ها سوق پیدا كنند؛ ازاین رو لازم است مالیات بر عایدی سرمایه به صورت متوازن در همه كالاهای سرمایه ای اعمال شود.
اصلانی اظهار نمود: این گونه سیاست های مالیاتی بدون برنامه ریزی سبب گریز سرمایه گذار در ساخت و ساز شده و در بلندمدت با كمبود مسكن مواجه خواهیم شد. اگر در كشورهای دیگر مالیات بر عایدی سرمایه اعمال می شود، به علت نبود تورم است، ولی در ایران با عنایت به احتمال افزایش نرخ تورم از نرخ اعلامی بانك مسكن در ماه های آینده، نمی توان از یك بخش مالیات بر عایدی سرمایه گرفت و از سایر بخش ها نگیریم.

1397/05/07
14:26:56
5.0 / 5
4339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد عامل گرانی مسكن، نوسانات ارزی است، اثرات مثبت مالیات بر عایدی مسكن
نظر شما در مورد عامل گرانی مسكن، نوسانات ارزی است، اثرات مثبت مالیات بر عایدی مسكن
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲