هجدهمین سكان دار بانك مركزی را بشناسیم

هجدهمین سكان دار بانك مركزی را بشناسیم حراج كن: تهران- سكان هدایت بانك مركزی بعنوان سیاستگذار پولی و ارزی كشور در حالی به «عبدالناصر همتی» 61 ساله سپرده شد تا در آستانه اعمال تحریم های آمریكا و نوسان های پیش آمده در بهای ارز و سكه، بازار پولی كشور را از تلاطم ها نجات دهد.


هیات دولت جمهوری اسلامی ایران در جلسه بامداد امروز(چهارشنبه) به عبدالناصر همتی بعنوان رئیس كل جدید بانك مركزی رای اعتماد داد و از خدمات و تلاش های ولی الله سیف در دوران تصدی ریاست بانك مركزی قدردانی نمود.
رئیس جمهوری در این جلسه، اعتماد قاطع دولت به همتی را بعنوان رئیس كل بانك مركزی به ایشان تبریك گفت و اضافه كرد: همتی فردی تحصیل كرده، آگاه و دارای تجربه های ارزشمند در بانك و بیمه، با نشاط، فعال و دارای روحیه، قوی و خوب و دارای توان است.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، اصلاح نظام بانكی، سیاست های مالی، پولی و بهبود روابط بانكی با دنیا و توسعه پیمان های پولی دو جانبه، حفظ و مراقبت از ذخائر ارزی را از اولویت های رئیس كل جدید بانك مركزی دانست و همه اعضای دولت را به همكاری با ایشان سفارش كرد.
رئیس جمهوری با تشكر از سیف، او را مدیری بسیار سالم و پرارزش دانست كه با جدیت تمام سیاست های دولت را اجرا می كرد.
روحانی ایستادگی در برابر مؤسسه های مالی، اعتباری غیرمجاز كه به ایجاد انضباط بیشتر و قاعده مند شدن آنها منجر گردید را از خدمات ارزشمند دوره مدیریت سیف دانست.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، ولی اله سیف كه از مردادماه 1392 و اولین روزهای عمر دولت تدبیر و امید ریاست كل بانك مركزی را عهده دار شده بود، اینك كلید ساختمان شیشه ای میرداماد را به همتی می سپارد.
همتی كه كارنامه بلندی در صنعت بیمه دارد و از وی بعنوان پدر بیمه خصوصی ایران یاد می شود، پنجشنبه 21 تیرماه امسال در پكن رونوشت استوارنامه خویش را به وزارت امور خارجه چین تقدیم و فعالیت خویش را به صورت رسمی آغاز كرد.
بااین حال امروز با تصمیم هیات دولت، همتی بار دیگر به بازار بانكی كشور بازگشت؛ جایی كه تا قبل از قبولی دوباره ریاست كل بیمه مركزی، سالها بعنوان مدیرعامل بانك سینا و بانك ملی ایران بعنوان بزرگترین بانك دولتی كشور حضور داشت.
طبق قانون، رییس كل بانك مركزی با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی، تایید مجمع عمومی بانك مركزی و تصویب در هیات دولت و در نهایت با حكم رئیس جمهوری انتخاب می شود؛ رویه ای كه قبل از این برای انتخاب سیف هم طی شده بود.
همتی دكترای اقتصاد دارد و استاد دانشگاه تهران است؛ از سال های 1373 تا 1385 به مدت 12 سال ریاست بیمه مركزی ایران را برعهده داشت و یكسال بعد از روی كار آمدن دولت نهم، به بانك خصوصی سینا رفت كه وابسته به بنیاد مستضعفان است و به مدت هفت سال مدیرعاملی آنجا را برعهده گرفت.
در مهرماه 1392 و با روی كار آمدن دولت تدبیر و امید، به مدیرعاملی بانك ملی ایران رسید اما در بهار سال 1395 و زمانی كه به علت انتشار و رسانه ای شدن فیش های نجومی در صنعت بیمه، مدیرعامل بیمه مركزی ایران استعفا كرد، به پیشنهاد وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی، خردادماه آن سال بار دیگر به صنعت بیمه بازگشت و با تصویب هیات دولت مدیرعامل بیمه مركزی شد.
همتی، تالیف ها و پژوهش های بسیاری در حوزه اقتصاد دارد كه مهمترین آنها كتاب «اقتصاد كلان، مقدمه ای بر سیاست های پولی و مالی» است و «توسعه اقتصادی»، «مشكلات اقتصادی جهان سوم» و «اقتصاد نفت» هم دیگر تالیفات وی به حساب می آید.
وی در مدت 2 سال و طی دومین دوره حضور خود در بیمه مركزی بعنوان نهاد ناظر صنعت بیمه، كوشش كرد جلوی رقابت های ناسالم در این صنعت را بگیرد، فعالیت شركت ها در رشته های زیانده بیمه ای را انسجام ببخشد و با تعیین نرخ پایه، به نرخ شكنی های غیرفنی در رشته های زیان دهی چون شخص ثالث آخر دهد.
تخصصی كردن رشته بیمه عمر از سایر رشته های بیمه ای و كوشش برای توسعه ضریب نفوذ صنعت بیمه با توسعه بیمه عمر و هم تخصصی كردن رشته های این صنعت با آخر دادن به صدور مجوز فعالیت شركت های جدید بیمه در رشته های مختلط از دیگر دستاوردهای وی در دوره 2 ساله حضور در بیمه مركزی به حساب می آید.
بانك مركزی ایران در 18 مرداد 1339 تاسیس شد و وظیفه آن حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی كشور، انتشار اسكناس و ضرب سكه های فلزی رایج كشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج كشور، تنظیم كننده نظام پولی و اعتباری كشور، نظارت بر بانك ها و موسسه های اعتباری است.
این بانك در عمر 58 ساله خود 17 رییس كل به ترتیب ابراهیم كاشانی، علی اصغر پورهمایون، مهدی سمیعی، خداداد فرمانفرمائیان، عبدلعلی جهانشاهی، محمد یگانه، حسن علی مهران، یوسف خوش كیش، محمدعلی مولوی، علی رضا نوبری، سیدمحسن نوربخش، مجید قاسمی، سیدمحمدحسین عادلی، محمدجواد وهاجی، ابراهیم شیبانی، طهماسب مظاهری، محمود بهمنی و ولی اله سیف را دیده است و باید دید كه این دفعه رئیس كل هجدهم با چه تدبیری خویش را در تاریخ نظام بانكی ماندگار خواهد نمود.
اكنون كه نظام بانكی و پولی كشور با مشكلات عدیده ای چون نقدینگی بالا، صورت های مالی زیانده، سرپیچی بانك ها از نرخ های سود، حجم بالای دارایی منجمد و تسهیلات سررسید و نكول شده روبروست، از همتی انتظار می رود در گام نخست وضعیت نظام بانكی را سامان بخشد چونكه بخش عمده ای از تلاطم ها در بازارهای موازی پول ناشی از عملكرد نادرست شبكه بانكی است.
اقتصام*2025 ** 2023


1397/05/03
14:40:26
5.0 / 5
4605
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد هجدهمین سكان دار بانك مركزی را بشناسیم
نظر شما در مورد هجدهمین سكان دار بانك مركزی را بشناسیم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴