ایرنا گزارش می كند:

مسیر رسیدن كره داخلی به سفره ایرانی

مسیر رسیدن كره داخلی به سفره ایرانی حراج كن: تهران- برخی محصولات لبنی مانند كره با وجود دریافت 65 میلیون یورو ارز دولتی از بیست و یكم فروردین ماه، گران گردید كه برخی كارشناسان دلیل آن را افزایش نرخ جهانی و هزینه تمام شده می دانند و از ضرورت بهبود كمی و كیفی شیر خام برای قطع وابستگی در این زمینه سخن می گویند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، دو هفته پیش رییس جمهوری به وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد فهرست از دریافت كنندگان ارز دولتی (با نرخ 4200 تومان) منتشر شود.
بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران هم مطابق با كالاهایی كه وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست نمود، دهم تیرماه اولین فهرست شامل واردكنندگان اقلام خوراكی همچون انواع حبوبات شامل عدس، لوبیا، نخود و لپه، گوشت، برنج و كره، دارو، ملزومات پزشكی، نهاده های بخش كشاورزی همچون كنجاله ذرت، سویا و ذرت و هم كودهای شیمیایی، لوازم خانگی، تلفن همراه، كالای در رابطه با فناوری اطلاعات و كامپیوتر، موز، تایر، لوازم خانگی، كاغذ و غیره را منتشر نمود.
در این فهرست نام 16 شركت وارداتی كره با ارز دولتی آمده است كه بیش از 65 میلیون یورو گرفته اند.
بیشترین میزان ارز (11میلیون و 999 هزار و 666 یورو) به شركت بازرگانی موادغذایی شكلی تخصیص یافت.
در رده های بعدی 10 میلیون و 294 هزار یورو به شركت الین شیمی، هفت میلیون و 755 هزار یورو به شركت لبنی پاستوریزه پاك (سهامی عام) و 6 میلیون و 65 هزار یورو به شركت تولید فرآورده های لبنی كاله تعلق گرفت.
مصرف سالیانه كره در كشور حدود 60 هزار تن است كه نزدیك 50 هزار تن آن از نیوزیلند و برخی كشورهای اروپایی مانند بلاروس تامین می گردد.
در این پیوند، مدیرعامل یك شركت تولیدكننده فرآورده های لبنی كه نام آن در بهرست دریافت ارز دولتی برای واردات كرده است، اظهار داشت: اعمال تحریم های جدید ضد ایران، كمبود ارز در كشور و در نهایت تك نرخی شدن آن، قیمت خیلی از محصولات مانند كره بیشتر شده است؛ چونكه بخش عمده این محصول با استفاده از واردات تامین می گردد.
«غلامعلی سلیمانی» افزود: در یك سال اخیر قیمت هر تن كره حدود 6 هزار دلار بود اما با وجود شرایط خاص ارزی و افزایش هزینه های تولید و حمل و نقل، قیمت فعلی كره در كشور ما پایین است.
به گفته وی، همینطور تحریم های جدید سبب می گردد به ما كره نفروشند و ناچار شویم این محصول را از كشورهای واسطه خریداری نماییم.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، «دونالد ترامپ» كه از بهمن سال 1395 بعنوان رییس جمهوری آمریكا بر سر كار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها را در دوره 90 و 180 روزه صادر كرد.

** به جای یارانه كره وارداتی، قیمت شیر به صرفه شود
این فعال بخش لبنی قیمت شیرخام تولیدی در كشور را پایین و غیرمنطقی دانست و اظهار داشت: نرخ شیرخام شامل چربی و پروتئین تولید داخل، یك سوم قیمت كره وارداتی است كه باید مطابق نرخ های جهانی محاسبه شود.
سلیمانی براین باور است كه دولت نباید برای كره وارداتی یارانه بپردازد بلكه باید قیمت شیر و چربی تولیدی داخل را افزایش دهد تا با به صرفه شدن تولید، دامداران برای تولید چربی و پروتئین بالا از علوفه مناسب استفاده كنند كه این هم نیازمند توجه دولت به زنجیره تولید از تامین علوفه دامی تا مصرف است.
وی افزود: به صورت حتم با افزایش منطقی نرخ شیرخام دامداران علاوه بر افزایش در تولید كیفیت را مورد توجه قرار می دهند كه این امر برای صنعت لبنی هم مهم می باشد چونكه اكنون وزارت جهاد كشاورزی قیمت شیرخام را 1700 تومان محاسبه كرده است و كارخانه ما این محصول را 1500 تا 1600 تومان خریداری می كند؛ درحالی كه نرخ شیرخام بیش از قیمت كارشناسی وزارت جهاد كشاورزی است.
وی با بیان این كه پایین بودن قیمت شیرخام به كاهش تولید منجر می گردد اضافه كرد: شركت ما روزانه یك هزار تن شیر كسری دارد كه این امر به كاهش تولید ناشی از پایین بودن قیمت شیرخام می انجامد.
این تولید كننده فراورده های لبنی تصریح كرد اگر به قیمت شیرخام و علوفه دامی مورد نیاز در كشور توجه گردد می توانیم شاهد تولید شیرخام با چربی 3.5 تا 3.7 درصد و پروتئین 3.1 تا 3.4 و حجم 50 تا 70 كیلوگرمی باشیم كه كره مورد نیاز كشور از این محل تامین گردد و دیگر به واردات و خروج ارز از كشور نیازی نباشد.
وی كارخانه های فراورده های لبنی و دامداران را به هم وابسته دانست و اضافه كرد: كاهش تولید شیرخام بعنوان ماده اولیه تولید صنعت، می تواند به كارخانه های لبنی ضربه بزند و با كاهش تولید، قیمت محصولات لبنی هم افزایش یابد.
«باید علاوه بر استفاده از گاوهای مولد در بخش دامپروری، قیمت شیرخام، چربی و پروتئین تولیدی كشور با قیمت بازارهای جهانی و منطقه مطابقت داشته باشد تا بتوانیم رقابت پذیر باشیم».
این تولید كننده فراوردهای لبنی اضافه كرد: باید با اعمال بهره بانكی، بیمه، تعرفه و یارانه مناسب، تولید و صادرات را رونق داد كه این امر هم نیازمند آموزش های لازم است به صورت مثال در كشور ژاپن برای كار تولیدی وام بدون بهره می دهند.
وی افزود: روسیه به شركت من پیشنهاد كار در این كشور را داد؛ با این مزیت كه پس از سه سال 25 درصد وام دریافتی بخشوده شود. سود وام های بخش تولید در امریكا 0.25 درصد و تركیه یك درصد است؛ در حالیكه در كشور ما به 24 درصد می رسد، پس نمی توانیم رقابت پذیر باشیم.

** 10درصد زیان برای كره وارداتی
سلیمانی حداكثر سود واردكنندگان كره را یك تا پنج درصد عنوان نمود و اظهار داشت: نرخ ارز در ژانویه 2017 حدود 3750 تومان بود كه كره با ارز آزاد وارد می شد و در ژانویه 2018 این قیمت به 4750 تومان رسید كه 1000 تومان معادل 25 درصد افزایش نرخ را نشان داده است و اگرتولید كننده ای بهره بانكی 8 درصدی داشته باشد بهره تولید در مجموع 33 درصد می گردد.
وی اضافه كرد: كره از زمان ثبت سفارش تا ورود و فروش و تبدیل به پول حداقل 6 ماه زمان می برد پس بهره بانكی 2.5 درصد را شامل می گردد درحالیكه سود تولید یك تا 5 درصد است و این مورد 10درصد زیان برای كره وارداتی را نشان داده است اما برای تامین نیاز داخلی ناچار به تامین این محصول با استفاده از واردات هستیم.

** قیمت فرآورده های لبنی مشخص نیست
دبیر انجمن صنایع لبنی، در گفت و گو با ایرنا افزایش 50 درصدی قیمت كره را رد كرد و اظهار داشت: افزایش قیمت كره و سایر فرآورده های لبنی به صورت كارشناسی بررسی می گردد.
«رضا باكری» اضافه كرد: هنوز این قیمت ها از جانب ستاد تنظیم بازار اعلام نشده است.
طبق آخرین آمارهای سازمان مركزی تعاون روستایی كشور سالیانه بیش از ۴۵ هزار تن كره به ارزش حدود ۴۰۰ میلیون دلار وارد می گردد و كمتر از یك ششم كره مورد نیاز كشور تولید داخلی است.
پارسال خط تولید كره لاكتیكی توسط یكی از شركت های فرآورده لبنی با ظرفیت اسمی تولید سالیانه هفت هزارتن راه اندازی گردید، همینطور مقرر شد یك شركت فنلاندی فناوری هایی برای توسعه صنایع لبنی مانند تولید كره به ایران وارد كند.
اكنون سالانه نزدیك 10 میلیون تن شیرخام در كشور تولید می گردد كه سازمان مركزی تعاون روستایی از سال 13۹۳ در طرح خرید حمایتی و تنظیم بازار شیرخام نقش داشته است.
طبق آمارها در سه سال قبل با اجرای طرح خرید حمایتی شیرخام از دامداران توسط دولت و صادرات شیرخشك و خامه 100 میلیون دلار ارزآوری برای كشور حاصل شد.
همچنین سهم صادرات محصولات كشاورزی و غذایی از كل صادرات غیرنفتی كشور در سال 1396 حدود 13 درصد بود كه با عنایت به آمار گمرك، سال گذشته صادرات كل محصولات كشاورزی و غذایی 6 میلیون و 130 هزار تن به ارزش پنج میلیارد و 930 میلیون دلار بوده است.
صادرات سال گذشته صنایع غذایی كشور را یك میلیون و 941 هزار تن به ارزش بیش از 2 میلیارد و 824 میلیون دلار اعلام گردید این میزان نسبت به مدت مشابه سال 1395 بیش از 17 درصد به لحاظ وزنی افزایش و حدود 1.7 درصد به لحاظ ارزشی كاهش پیدا كرد.
لبنیات با صادرات حدود 381 هزار تن به ارزش بیش از 706 میلیون دلار سهمی حدود 25 درصدی از صادرات صنایع غذایی كشور را داشت و پیشتاز صادرات در بین گروه های صنایع غذایی بود.

اقتصام*9186*1961


1397/04/22
23:46:59
5.0 / 5
4523
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مسیر رسیدن كره داخلی به سفره ایرانی
نظر شما در مورد مسیر رسیدن كره داخلی به سفره ایرانی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵