سایه شوم جنگ تجاری بین المللی بر بازار بورس ایران

سایه شوم جنگ تجاری بین المللی بر بازار بورس ایران حراج كن: تهران- بازار سرمایه ایران، این روزها تحت تاثیر عوامل داخلی و بین المللی همچون جنگ تجاری و تعرفه ای آمریكا، چین و اروپا كه افت قیمت كامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) را به دنبال داشته، وارد مرحله اصلاح و تعدیل شده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بورس بعد از دستیابی به ركورد تاریخی 115 هزار واحدی در اوایل تیرماه، روندی معكوس و نزولی به خود گرفت و الان با نوسان های پیاپی به كانال 110 هزار واحد عقب نشینی كرده است.
درباره چرایی افت شاخص، كارشناسان دلایل مختلفی بیان می كنند كه همچون آنها می توان به نیاز طبیعی شاخص به اصلاح و تعدیل، نگرانی از برقراری تحریم ها، ابهام در روند حركت قیمت ارز و افت قیمت كامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی اشاره نمود.
نگاهی به روند تحولات بازار سرمایه هم نشان داده است بورس ایران، با بازارهای كامودیتی در عرصه بین المللی ارتباط و وابستگی نزدیك دارد؛ یعنی با رشد بهای كامودیتی ها، بورس ایران رونق گرفته و با افت نرخ كامودیتی ها، بورس ایران، روندی نزولی را تجربه می كند.
بتازگی «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریكا، با كشورهای مختلف بخصوص چین، اروپا و كانادا یك جنگ تعرفه ای و تجاری را شروع كرده كه سبب افت قیمت این مواد پایه و معدنی در بازار های جهانی شده است.
دولت ترامپ در ایام اخیر، برای ورود صدها قلم كالا و محصول چینی به آمریكا، تعرفه های سنگینی را وضع كرد كه واكنش تند چین را به دنبال داشت و پكن هم به وضع تعرفه برای واردات برخی كالاهای آمریكایی اقدام نمود.
«شی جین پینگ» رییس جمهوری چین، آمریكا را به آغاز بزرگ ترین جنگ تجاری در تاریخ اقتصاد و قلدری تجاری متهم كرد.
جنگ تجاری و افزایش تعرفه ها، به سرعت بازارهای بورس كشورهای مختلف مانند شرق آسیا را تحت تاثیر قرار داد و ارزش سهام در بورس های چین، ژاپن و كره جنوبی دچار ریزش شد.
با توجه به اینكه چین بزرگ ترین مصرف كننده مواد پایه و معدنی در جهان به حساب می آید، این جنگ تجاری سبب كاهش تولید این كشور و به تبع آن كاهش نیاز پكن به مواد پایه و معدنی می گردد.
بر این اساس، حجم خرید و واردات مواد پایه و معدنی چین از سایر كشورها كاسته می شود و تولیدكنندگان و صادركنندگان این مواد پایه كه بخش عمده ای از آنها شركت های بورسی ایرانی اند، با افت فروش محصولات خود روبرو می شوند.
دامنه جنگ تجاری آمریكا به چین خلاصه نمی گردد و اروپا، كانادا و شماری دیگر از كشورها را هم در برمی گیرد اما تاثیر تنش با چین بر اقتصاد جهانی نسبت به سایر كشورها بیشتر است.

** جنگ تجاری در عرصه جهانی
یك كارشناس اقتصادی امروز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره چشم انداز بازار سرمایه اظهار داشت: اكنون بهای برخی كامودیتی ها در بازارهای جهانی مانند مس و روی روندی كاهشی دارد كه علت اصلی آن به جنگ تجاری چین و آمریكا بازمی گردد.
«حسین استاجی» اضافه كرد: همینطور بعضی از سیاست های اقتصادی آمریكا مانند افزایش نرخ بهره، سبب تقویت ارزش دلار شده است كه كاهش قیمت كامودیتی ها را به دنبال دارد.
وی یادآوری كرد: در ابتدا تصور می شد ترامپ در حملات لفظی به چین و اروپا و... فقط به دنبال جنگ رسانه ای است و تهدیداتش عملی نمی گردد، اما در عمل دیدیم در هفته های اخیر اجرای برنامه ها و وعده های خویش را شروع كرده است.
«ترامپ به افزایش تعرفه های واردات محصولات اروپایی، كانادایی و چینی اقدام نموده و جنگ اقتصادی راه انداخته است».
استاجی اظهار داشت: كارشناسان برای اقتصاد چین در سال 2018 رشد اقتصادی هفت درصدی را پیش بینی می كردند كه بر مبنای آن به واردات انواع كامودیتی ها مانند فولاد و مواد معدنی نیاز داشت اما با عنایت به جنگ اقتصادی كه آمریكا به راه انداخته و تعرفه ها را بالا برده، در میزان رشد اقتصادی چین و به تبع آن میزان مصرف كامودیتی ها، ابهاماتی رخ داده است.
وی خاطرنشان كرد: جنگ تجاری آمریكا و چین این نگرانی را بوجود آورده است كه قیمت كامودیتی ها كاهش پیدا كند.
«در این میان، تنها امید اهالی سرمایه درباره كامودیتی ها به نفت خام است كه پیش بینی می گردد قیمت آن كاهش چندانی نیابد».
استاجی افزود: باتوجه به اینكه وضعیت تحریم نفتی ایران از جانب آمریكا مشخص نمی باشد و با عنایت به شرایط بازار، بعید است قیمت نفت، تغییر چندانی داشته باشد.
وی یادآوری كرد: در صورت تثبیت قیمت نفت، شرایط برای رشد سهام مرتبط به پالایشگاه ها در بورس ایران، تقویت می گردد.

** نیاز بورس به اصلاح شاخص
این كارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار سرمایه اظهار داشت: به دلیل رشد شتابان شاخص بورس در هفته های گذشته، لازم بود بورس برای مدتی وارد مرحله اصلاح و تعدیل شود.
وی اضافه كرد: شاخص بورس در موج جدید صعود خود از كانال 98 هزار به 115 هزار واحد رشد كرد كه رقم سنگینی به حساب می آید، بر این اساس همه كارشناسان منتظر بودند اصلاح و تعدیل شاخص صورت گیرد كه این موضوع، در ایام اخیر شروع شده است.

** عوامل رشد بازار
این كارشناس بازار سرمایه درباره دلایل رشد بورس در هفته های گذشته اظهار داشت: رشد بهای دلار سبب شد شركت های ارزمحور بورس كه با كامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) ارتباط نزدیك دارند، سوددهی خویش را بالا برده و بازار سرمایه تقویت شود.
استاجی اضافه كرد: همچنین، بیشتر شركت های بورسی در گروه فلزی، معدنی و پتروشیمی سود خوبی را توزیع كرده و حتی شماری از آنها، زمان پرداخت سود را جلو انداختند كه این مورد بر بازار سرمایه تاثیر مطلوبی گذاشت و سبب شد حجم زیادی از نقدینگی وارد بازار شود.
وی افزود: البته شركت های بورسی مانند معدنی ها و فلزی ها در سال های گذشته، سرمایه گذاری گسترده ای را برای توسعه انجام داده و الان در وضعیت خوبی از نظر عملكرد و سوددهی قرار دارند.

** سردرگمی سهامداران به دلیل بی ثباتی در تصمیم گیری
این كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اعلام تصمیم های متناقض مسئولان سبب نگرانی سهامداران و بی ثباتی در فعالیت ها می گردد. بعنوان مثال تابحال چندین بار درباره عرضه گواهی سكه های پیش فروش شده در بورس، اظهاراتی مطرح شده است كه به یكباره تكذیب می گردد و در اجرای این تصمیم تاخیر می افتد.
استاجی بیان داشت: زمانی كه سهامداران و فعالان بازار سرمایه قصد سرمایه گذاری دارند به یكباره تصمیم مسئولان و نهادهای ذیربط تغییر می كند و همه معادلات را به هم می ریزد.
این كارشناس بازار سرمایه با پشتیبانی از واقعی سازی نرخ دلار اظهار داشت: اكنون نرخ دلار 4200 تومانی برای سرمایه گذاران باور پذیر نیست؛ ازاین رو با احتیاط نسبت به سرمایه گذاری اقدام می كنند.

** تداوم بازدهی مطلوب بورس تا آخر امسال
این كارشناس بازار سرمایه درباره تهدیدهای پیش روی بورس اظهار داشت: اكنون ابهام هایی مانند وضعیت تحریم ها، تهدیدهای ترامپ، نرخ خوراك پتروشیمی، نرخ ارز و... وجود دارد كه سبب احتیاط اهالی بازار سرمایه می گردد.
رییس جمهوری آمریكا شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها را در دوره 90 و 180 روزه صادر كرد.
وی اضافه كرد: امكان دارد شرایط اصلاح و تعدیل بازار بورس به علت وضعیت نامشخص تحریم ها، نرخ دلار و ركورد معمول معاملات در شهریورماه همچنان ادامه یابد اما در مجموع، شرایط بنیادی برای رشد قابل توجه بورس تا آخر امسال وجود دارد و پیش بینی می گردد بازدهی خوبی در انتظار سرمایه گذاران بازار سرمایه وجود داشته باشد.

** كمك دولت به بورس با عرضه شركت های سودده
این كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در صورتیكه دولت به تقویت بورس تمایل داشته باشد باید شركت های خوب و سودده را در بورس عرضه و نقدینگی قابل توجهی را وارد كند.
استاجی افزود: بورس هنوز این ظرفیت را دارد كه پول را از بازارهای رقیب و غیرمولد مانند ارز و طلا به سمت خود جذب نماید، چونكه بازار ارز و سكه و طلا تابحال بازدهی زیادی را عاید سرمایه گذاران كرده و رشد بیشتر آنها، نامشخص است اما بورس هنوز جای رشد دارد.
وی افزود: تجربه سال های گذشته هم نشان داده است همواره بعد از رشد قابل توجه بازار ارز و طلا، بازار بورس رشد خوبی را تجربه كرده است.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، بورس تهران روز گذشته (دوشنبه) به جهت شهادت امام صادق ضد السلام تعطیل بود اما روز قبل از آن (یكشنبه) با 200 پله افت شاخص، به رقم 111 هزار و 51 واحدی رسید.
در معاملات یكشنبه 816 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یك هزار و 868 میلیارد ریال در 62 هزار و 205 نوبت دادوستد شد.
اقتصام**2022*1961*


1397/04/19
13:20:17
5.0 / 5
5003
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سایه شوم جنگ تجاری بین المللی بر بازار بورس ایران
نظر شما در مورد سایه شوم جنگ تجاری بین المللی بر بازار بورس ایران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲