شریعتمداری: منابع ارزی كشور دچار محدودیت نیست

شریعتمداری: منابع ارزی كشور دچار محدودیت نیست حراج كن: تهران - وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: باید به مردم اطمینان دهیم كه منابع ارزی كشور دچار محدودیت نیست، دولت و نظام تلاش كردند نهادی خلق كنند كه متناسب با محدودیت هایی كه نظام سلطه ضد ایران بوجود می آورد اقدامات مناسبی انجام دهد كه اطلاع رسانی آن آرامش بخش باشد.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد شریعتمداری در جمع خبرنگاران تصریح كرد: دولت از گذرگاهی عبور می كند، در سال 92 با شروع دولت آقای روحانی و در صورتی كه هنوز اقدامات اجرایی به ثمر ننشسته بود، وجود انتظارات تورمی مثبت یعنی عدم رنج اقتصاد ایران از نظر تورمی و تولید یك شرایط امیدبخش سبب شد نابسامانی های اقتصادی كاهش پیدا كند و تقاضا در بازار محدود شود و بازارهای مختلف متعادل شود.
وی ادامه داد: این نشان داده است وجود جو روانی مثبت و حركت به سمت پیشرفت و توسعه شرایطی را در جامعه مهیا می كند و برعكس اگر از نظر درآمدهای ارزی، نحوه استفاده از آنها، امكان انتقال صحیح منابع از محل فروش نفت قرار بگیریم طبیعتا انتقال این مفهوم به جامعه تحولاتی را در جامعه به وجود می آورد.
وی اضافه كرد: ما با دولتی(آمریكا) مواجهیم كه متعهد به تعهدات بین المللی نیست، عهدشكن است، پای سند رسمی كه كشورش با ایران امضا كرده نمی ماند و خیلی مستقیم به همه شركت هایی كه با ایران كار می كند فشار می آورد و تلاش می كند شرایط اقتصادی ایران را به هم بزند و فكر می كند از این نمد برای او كلاهی درست می گردد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: طبیعتا دولت در این شرایط پیش از اینكه آنها بخواهند اقدامی انجام دهند، به سمت خروج از برجام بروند و فكر كنند اگر این كار را انجام دهند همه مردم ایران رو به قبله خواهند شد تصمیم گرفت تغییری در نظام ارزی به وجود بیاورد و نرخ تثبیت شده ارز را با محاسبه روش های علمی عرضه كرد و گفت همه كالاهای مورد نیاز را با این نرخ تامین می كنم.
شریعتمداری اظهار داشت: اكنون دولت ساختاری را به وجود می آورد كه در برابر فشار غربی ها انعطاف پذیر است و به نیازهای واقعی مردم در اولویت جواب دهد و به نیازهای ثانویه مرحله دوم رسیدگی كند.
وی خاطرنشان كرد: در این شرایط خاص تصمیم گرفته شد تا منابع ارزی كشور به كالاهای اصلی مردم اختصاص پیدا كند و ارز حاصل از نفت به آنها تعلق گیرد كه این ارز مطمئن از بانك مركزی به صورت مستقیم می آید و كسی در آن دخالت نمی كند.
وزیر صنعت اظهار داشت: گروه دوم كه سایر مواد اولیه تولید هستند و 80 هزار واحد صنعتی و بخشی از واحدهای كشاورزی از آنها استفاده می نمایند از ارز غیرنفتی حاصل از پتروشیمی فولاد، مس، سرب و روی به دست می آید كه این شركت ها غالبا دولتی یا حكومتی هستند.
شریعتمداری ادامه داد: این شركت ها هم باید ارز خویش را به صورت ارز نفتی به سیستم بانكی بفروشند، در گذشته مهلت آنها 6 ماه بود كه اكنون به دو ماه كاهش یافته است.
وی اضافه كرد: مجموعه منابع ارزی كشور به دو بخش تقسیم شده است و بانك مركزی این منابع ارزی را به مواد اولیه تولید اختصاص می دهد، گروه سوم كالاهایی هستند كه مواد اولیه تولید نیستند و جزو نیازهای مهم مردم هم محسوب نمی شوند ولی نیاز است كه در جامعه باشند كه در این زمینه هم حدود 6 میلیارد دلار تقاضا وجود دارد كه می خواهد اینها را اتصال بدهد به آن 20 درصد ارز حاصل از صادرات كه جزو اقلام اصلی صادراتی نیستند تا از آن محل استفاده كنند.
وی تصریح كرد: بر مبنای تصمیمات شورای عالی هماهنگی سران سه قوه، مكلف شدیم كه بخشی از كالاهایی كه اكنون به اندازه كافی در داخل تولید می گردد یا احیانا نیاز به واردات آنها نیست واردات آنها را ممنوع نماییم، حدودا هزار و 339 كالا هستند كه به مدت یك سال واردات آنها ممنوع می گردد اگر ثبت سفارشی هم شده باشد هم آن ثبت سفارش ابطال می گردد.
شریعتمداری اظهار داشت: اگر تأمین ارزی برای ثبت سفارش آنها شده باشد مانع آن نمی شویم اما اگر غیر از این مراحل تأمین ارز، ثبت سفارش شده باشد، ثبت سفارش آنها معتبر نیست.
وی تصریح كرد: مجموعه این شرایطی كه در نظام ارزی كشور وجود دارد به سیاست های تجاری دیكته شده سبب می گردد كه به مجموعه كالاهایی با ارز 4 هزار و 200 تومان تخصیص اعتبار شده برسیم كه وارد كشور می شوند، امكان دارد این مورد عملی نباشد كه 5 هزار قلم كالا را زیر نظر نظام تعزیرات ببریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بنابراین گروه بندی كردیم و نیازهای اصلی مردم اگر بیشتر از قیمت تعیین شده به فروش برسند واحدهای عرضه كننده را پلمب می نماییم تا كسی نتواند از قیمت گذاری تعیین شده تخطی كند.
وی اظهار داشت: گروه دوم كالاهایی هستند كه آنها هم ارز 4200 می گیرند ولی به اندازه گروه اول دارای اهمیت نیستند برای آنها هم سامانه 124.IR طراحی شده و اطلاعیه ای صادر گردید تا كلیه كسانی كه از ارز 4200 تومانی استفاده می نمایند مكلف باشند كالاهایی كه به كشور وارد می كنند را بر مبنای اصول قیمت گذاری كالا كه در سایت پشتیبانی از مصرف كننده اعلام شده قیمت گذاری كرده و به مردم اعلام كنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ما به صورت رندوم به سراغ آنها می رویم و اگر شكایتی از جانب مردم هم با سامانه های تلفنی 137 و 124 وصول شده باشد رسیدگی می نماییم تا مشمول تعزیرات شوند بدین سان نظارت بر بازار را شكل داده ایم.
شریعتمداری تصریح كرد: اگر غربی ها می خواهند از بازار ایران استفاده كنند باید شرایط سهلی را برای نقل و انتقال منابع ارزی ایران در نظر بگیرند؛ آنها نمی توانند وارد كارزار اقتصادی با ایران شوند ولی ایران بازار خویش را در اختیار آنها قرار دهد.
وی افزود: باید توجه داشت كه وارد مسیر كنترل شده ای می شویم كه دولت با استفاده از این نهاد تأسیس شده سیاست های ارزی و تجاری را با یكدیگر هماهنگ می كند. بخشی از ارز كشور با استفاده از شبكه بانكی تخصیص داده می شود كه قالب ارز كشور است و اندك معاملاتی هم وجود دارد كه هنوز ساز و كاری برای آن تعیین تكلیف نشده است، وقتی 98 درصد بازار با ارز 4200 تومانی تأمین می گردد آن 2 درصد باقی مانده از بازار در اقتصاد تعیین كننده نخواهد بود.
وی اظهار داشت: تحریك اقتصاد تورمی و دامن زدن به آن توسط رسانه ها می تواند كنترل شود یا بالعكس رسانه ها می توانند به تشكیل آن دامن بزنند، اگر مطبوعات برای بازار 2 درصدی شأنی قائل شوند كه آن 98 درصد را تحت تأثیر قرار دهند شرایط سخت تر می گردد.
وی خاطرنشان كرد: جهت گیری سیاست های مطبوعاتی و رسانه ای می تواند در جهت تولید التهاب در بازار به زیان مردم حركت كند؛ همینطور جهت گیری مناسب آنها می تواند در مقابل التهاب بازار بایستد. اگر همه ما آگاهی صحیحی نسبت به مسائل اقتصادی كشور داشته باشیم و بدانیم چه موضوعاتی می تواند محرك بازار باشد متوجه خواهیم شد كه چه موضوعاتی می تواند به ایجاد اطمینان در اقتصاد كمك نماید.
شریعتمداری اظهار داشت: باید به مردم اطمینان دهیم كه منابع ارزی كشور دچار محدودیت نیست، دولت و نظام تلاش كردند تا نهادی را خلق كنند كه متناسب با محدودیت هایی كه نظام سلطه ضد ایران بوجود می آورد اقدامات مناسبی را انجام دهد و اطلاع رسانی این امر می تواند آرامش بخش باشد.
سیام**9121


1397/04/04
13:22:09
5.0 / 5
4446
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شریعتمداری: منابع ارزی كشور دچار محدودیت نیست
نظر شما در مورد شریعتمداری: منابع ارزی كشور دچار محدودیت نیست
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳