با مصوبه شورای اقتصاد

ناوگان حمل و نقل با اعتبار 10 و شش دهم میلیارد دلاری نوسازی می گردد

ناوگان حمل و نقل با اعتبار 10 و شش دهم میلیارد دلاری نوسازی می گردد حراج كن: تهران- شورای اقتصاد با تصویب برنامه زمان بدنی اجرای طرح جایگزینی و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری، سقف اعتبار اجرای این طرح را 10 میلیارد و 666 میلیون دلار تعیین كرد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان برنامه و بودجه كشور، اعضای این شورا در جلسه اخیر خود طرح جایگزینی و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری را به استناد ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور‏ بررسی و سقف تعهد دولت، زما ن بندی اجرا و بازپرداخت اصل و فرع و دیگر هزینه های سرمایه گذاری طرح را تصویب كردند.
بر این اساس، منابع حاصل از صرفه جویی سوخت به سرمایه گذاران عامل صرفه جویی ناوگان فرسوده در صورت برابر یا بیشتر بودن تعداد و مجموع ظرفیت كامیونت ها، كامیون ها و كشنده های اسقاط شده با تعداد و مجموع ظرفیت خودروهای جایگزین شده جدید (برای هر قرارداد منعقده) مشروط به آن كه خودروهای فرسوده فوق با تایید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، حداقل یك سال پیش از نوسازی در شبكه حمل و نقل عمومی فعال بوده باشند، طبق جدول طراحی شده قابل پرداخت می باشد.
بر پایه بررسی جدول عرضه شده در این مصوبه، در مجموع 19 هزار دستگاه اتوبوس درون شهری با پایه گازسوز، 9 هزار اتوبوس دیزلی برون شهری، 11 هزار كامیون با ظرفیت 10 تا 18 تن، 75 هزار كامیون به ظرفیت 19 تا 26 تن، 34 هزار كشنده، 6 هزار كامیونت و 48 هزار و 500 مینی بوس نوسازی می شوند.
مدت بازپرداخت تسهیلات، هفت سال است ضمن آنكه منابع حاصل از صرفه جویی سوخت به سرمایه گذاران عامل صرفه جویی ناوگان فرسوده اتوبوس و مینی بوس با تایید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، شهرداری های ذیربط پرداخت خواهد شد.

**مكانیزم پرداخت منابع حاصل از صرفه جویی سوخت
پس از تحویل كامیون یا خودرو به خریدار، شركت ملی نفت ایران مكلف است در مقاطع 6 ماهه بعد از آن، بسته به نوع خودرو، در سررسیدهای بازپرداخت، مبالغ ذكر شده در جدول پیوست را (معادل صرفه جویی سوخت حاصله) تا سقف كل مبلغ جدول مذكور، بعد از تخصیص سازمان برنامه و بودجه كشور، از محل سرجمع درآمد حاصل از صادرات مجموع فرآورده های نفتی (نفت گاز) یا كاهش واردات فرآورده های نفتی، با استفاده از بانك مركزی به حساب اعلامی از جانب خزانه داری كل كشور واریز كرده و به حساب بدهكار دولت منظور كند و براین اساس با خزانه داری كل كشور تسویه حساب كند.
سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای‏، شهرداری ها مكلفند ترتیبی اتخاذ كنند كه معاینه فنی ادواری خودروهای جایگزین مطابق قوانین و مقررات انجام و گزارش مربوطه را به وزارتخانه های نفت، راه و شهرسازی و كشور اعلام كنند.
آخرین سال پرداخت منابع سال 1406 و میزان تجمعی این منابع طی سال های 1406 ـ 1397 و سقف تعهد دولت حداكثر 10 میلیارد و ششصد و شصت و شش میلیون دلار و یا معادل ریالی آن به نرخ رسمی اعلامی توسط بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
همچنین برپایه این تصویب نامه ناوگان جدید باید دارای فناوری روز بوده و به تایید وزارت نفت برسد.
شركت های تامین كننده ناوگان، موظفند برپایه قانون پشتیبانی از مصرف كنندگان خودرو، نسبت به ارائه خدمات بعد از فروش و تامین قطعات اقدام نمایند.
انتقال بازپرداخت هر سال به سال بعد به دلایل عملیاتی بلامانع است، مشروط به آنكه از سال 1406 فراتر نرود.
وزارت نفت و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای‏ و شهرداری ها موظفند گزارش عملكرد طرح را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه كشور بفرستند.
محاسبات میزان صرفه جویی در این مصوبه برپایه قیمت نفت خام هر بشكه 60 دلار صورت گرفته است.
هزینه های عمومی پایش و صحه گذاری (مدیریت طرح و سامانه) به میزان حداكثر نیم درصد سرمایه گذاری تامین می گردد و تامین هزینه اختصاصی پایش و صحه گذاری (ارتقای فناوری و پژوهش، اندازه گیری و صحه گذاری صرفه جویی) هر طرح به عهده سرمایه گذار عامل صرفه جویی می باشد كه در سرمایه گذاری محاسبه می گردد.
بازپرداخت سرمایه گذاری انجام شده توسط دولت تضمین می گردد.
سرمایه گذار عامل صرفه جویی موظف است در قبال شماره گذاری هر دستگاه خودرو جدید حداقل یك دستگاه خودروی فرسوده را از رده خارج كند.
بازپرداخت سرمایه گذاری در طرح كه به منظور اصلاح الگوی مصرف حامل های انرژی به اشخاص حقیقی و حقوقی فقط از محل صرفه جویی در مصرف سوخت پرداخت می شود، بعنوان پرداخت بلاعوض دولت بابت جبران سرمایه گذاری و یا یارانه صرفه جویی حامل های انرژی محسوب شده و بنابراین از شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده خارج و ماخذ محاسبه مالیات و عوارض ماده (14) قانون مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود.
بازپرداخت تعهدات سرمایه گذاری این طرح از محل افزایش فروش (صادرات) فرآورده های نفتی صرفه جویی شده ناشی از اجرای طرح مذكور یا كاهش واردات فراورده های نفتی، در سقف پیش بینی شده در قوانین بودجه سنواتی و بعد از ابلاغ سازمان برنامه و بودجه صورت می گیرد و ایفای تعهدات مذكور نبایستی منجر به كاهش منابع هدفمندی یارانه ها (موضوع قانون هدفمند كردن یارانه ها) مندرج در قوانین بودجه های سنواتی شود.
اقتصام**9132*2025


1397/03/23
17:28:11
5.0 / 5
4587
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , انرژی , اهدا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ناوگان حمل و نقل با اعتبار 10 و شش دهم میلیارد دلاری نوسازی می گردد
نظر شما در مورد ناوگان حمل و نقل با اعتبار 10 و شش دهم میلیارد دلاری نوسازی می گردد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳