یك كارشناس اقتصادی در گفت و گو با ایرنا؛

همگرایی مردم و فعالان اقتصادی، تحریم ها را كم اثر می كند

همگرایی مردم و فعالان اقتصادی، تحریم ها را كم اثر می كند حراج كن: تهران - یك كارشناس اقتصادی می گوید در شرایطی كه آمریكا از برجام خارج شده، اتحاد و همگرایی فعالان اقتصادی، مردم و مسئولان یكی از طریق های مهم برای مقابله با آمریكا و كم اثر كردن تحریم ها است.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا كه بعد از تصدی این پست بارها به اشكال مختلف در مسیراجرای توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترك) سنگ اندازی كرده بود، سرانجام 18 اردیبهشت خروج كشورش از این توافق بین المللی را اعلام نمود تا تحریم های یكجانبه این كشور كه در 2 سال و نیم گذشته تعلیق شده بود، بار دیگر در دو بازه زمانی 90 و 180 روزه اجرا شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در ضیافت افطار با جمعی از استادان و فعالان اقتصادی با اشاره به احتمال بازگشت تحریم ها به كشور اظهار داشت: باید همه دست به دست هم بدهیم و با هم مشاركت و همكاری داشته باشیم، تحریم می تواند به نفع ما باشد و اگر از هم فاصله بگیریم، تحریم ها می توانند به ضرر ما تمام شوند.
در این ارتباط «ساسان شاه ویسی» كارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: ما در مواجهه با یك تهدید بزرگ هستیم و یكی از مهمترین محورهای تقابل با این تهدید، همگرایی است.
وی تصریح كرد: ذینفعان اقتصادی باید با یك نگاه یكپارچه، هم افزا، منسجم و اصولی ظرفیت های خویش را به اشتراك بگذارند و هر كدام برپایه قابلیت ها و استعدادی كه دارند، ظرفیت سازی و فرصت سازی كنند؛ نقاط ضعف خویش را بپوشانند و در عین حال از فرصت های موجود حداكثر بهره برداری كنند.
شاه ویسی با اشاره به اینكه اتحاد یك رویكرد موثر، پویا و هدفمند است، اظهار داشت: نه فقط باید بخش خصوصی، تعاونی، صنعتگران و تجار باهم متحد شوند بلكه باید گفتمانی به وجود بیاید تا همه ذینفعان اقتصادی متوجه نقش و جایگاه خود باشند و اعتماد متقابل بین دولت و بخش های خصوصی به وجود بیاید.
وی خاطرنشان كرد: مهمترین مولفه قدرت و توانایی ملی این است كه این توانایی را به مردم، بخش خصوصی، تعاونی و اصناف انتقال دهیم تا سهامداران بورس و كسانی كه سهم بزرگی در اقتصاد ملی برعهده دارند، در این تعامل حضور گسترده داشته باشند.
این كارشناس اقتصادی اظهارداشت: بارها در سیاست های كلی و دیدگاه های سیاستمداران ارشد گفتمان مشترك مطرح شده اما متاسفانه شاهد می باشیم كه از آن غفلت می گردد ازاین رو باید برای توسعه اقتصاد ملی باید اشتراك گذاری ظرفیت ها، تعامل و همكاری داشته باشیم.
شاه ویسی همینطور درباره برونگرایی اقتصاد كه از اركان اقتصاد مقاومتی به حساب می آید، اظهار داشت: خیلی از كشورها به دنبال این هستند كه اقتصاد خویش را در عرصه بین الملل گسترش و اثرگذاری مولفه های قدرت ملی را در حوزه اقتصاد تقویت نمایند اما این تمام اتفاق نیست.
وی توضیح داد: بارها گفته شده كه ایران باید به سازمان تجارت جهانی (WTO) ملحق شود اما پرسش این است كه این الحاقیه چه قابلیت ها و منافعی برای ما دارد و چه ظرفیت هایی را برای ما ساقط می كند و آیا ما اصلا در این حد هستیم كه بخواهیم در این عرصه وارد شویم؟
این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه اقتصاد ایران هنوز تك محصولی و وابسته به نفت می باشد، اظهار داشت: هرچند در 15 سال قبل صادرات غیرنفتی كشور افزایش یافت اما سهم عمده آن مربوط به خام فروشی كالاهایی چون مواد معدنی و پتروشیمی است.
شاه ویسی تصریح كرد: باید از خود بپرسیم كه ورود ما به بازار بین الملل چه مقدار مبتنی بر فناوری و ارزش افزوده و بعنوان بازارسازهای اثرگذار و تولیدكنندگان اثرگذار در اقتصاد بین الملل است.
این كارشناس اقتصادی خاطرنشان كرد: خیلی از اقتصادهای نوپدید كه سهم بزرگی در تاثیرات مثبت نرخ رشد آتی و تولید ثروت داشتند، پروسه ای را برای الحاق به تجارت بین الملل طی كردند و در وهله اول اراده ملی، ظرفیت های ملی و زیرساخت های خویش را ارتقا دادند.
وی اذعان داشت: بخش بزرگی از صنعتگران كشور سنتی یا نیمه سنتی هستند و كاركرد پذیری فناوری نوین در اقتصاد ملی به خصوص در حوزه صنعتی قابلیت پیدا نكرده است.
شاه ویسی با اشاره به اینكه در یكصد سال قبل تمام سرمایه گذاری های را از نفت گرفته و در این حوزه استفاده كردیم، اظهار داشت: هنوز وامدار بسیار بزرگی به سرمایه گذاری های دانشی، مالی و اقتصادی در حوزه نفت هستیم و این مورد مبین این است كه دیدگاه های ما نسبت به سهم پذیری و اقتصاد بین الملل دچار چالش است.
وی تصریح كرد: در كنار برونگرایی و ارتباط با جهان باید به درونزا كردن اقتصاد هم توجه نماییم كه ظرفیت ها و زیرساخت ها برای یك مطالبه و رقابت پر قدرت همینطور تولید انگیزه برای ارزش افزوده بیشتر فراهم آورد.
اقتصام**9132*2025


1397/03/11
12:21:34
5.0 / 5
4329
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد همگرایی مردم و فعالان اقتصادی، تحریم ها را كم اثر می كند
نظر شما در مورد همگرایی مردم و فعالان اقتصادی، تحریم ها را كم اثر می كند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴