مالیات سال 96 اصناف پنج درصد افزایش یافت

مالیات سال 96 اصناف پنج درصد افزایش یافت حراج كن: تهران- رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور، از توافق مالیاتی با اصناف درباره عملكرد سال 1396 بعضی از صاحبان مشاغل اطلاع داد و اظهار داشت: میزان مالیات سال 96 این قشر نسبت به مالیات مقطوع سال 95، پنج درصد افزایش پیدا كرد.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، ماه های خرداد و تیر هر سال، فصل محاسبه و پرداخت مالیات از جانب صاحبان كسب و كار به شمار می آید؛ اصناف، شركت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی می بایست در موعد مقرر در قانون اطلاعات فعالیت اقتصادی خود در یكسال گذشته را تكمیل و اظهارنامه مالیاتی را تسلیم كنند تا مشمول تخفیف ها و معافیت های مقرر در قانون مالیات های مستقیم باشند.
در این ارتباط، «سید كامل تقوی نژاد» رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور روز چهارشنبه درباره جزئیات توافق با اصناف كه گروه سوم مشمول مالیات های مستقیم را تشكیل می دهند، تصریح كرد: دستورالعمل توافق مالیاتی امسال مشمول تمام صاحبان مشاغل گروه سوم مبحث ماده 2 آیین نامه اجرایی است كه مجموع فروش كالا و خدمات آنها در سال 1396 حداكثر 10 برابر معافیت مبحث ماده 84 قانون فوق به میزان مبلغ 240 میلیون تومان باشد.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، مودیان صاحبان مشاغل در آیین نامه قانون مالیات های مستقیم بر مبنای حجم فعالیت به سه گروه تقسیم می شوند؛ گروه اول كسانی هستند كه مجموع مبلغ فروش كالا و خدمات سال قبل آنها بیش از سه میلیارد تومان بوده و برای گروه دوم باید بین یك تا سه میلیارد تومان باشد؛ مودیانی كه در گروه اول و دوم قرار نمی گیرند، جز گروه سوم محسوب می شوند كه اصناف در این گروه جای می گیرند.
رئیس سازمان مالیاتی تصریح كرد: گروه سوم در صورت تكمیل و ارسال فرم مبحث این دستورالعمل كه در سامانه سازمان امور مالیاتی كشور قرار داده شده است، از نگهداری اسناد و مدارك مبحث این قانون و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند.
وی درباره روش تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن هم اظهار داشت: مودیانی كه در عملكرد سال 1395 معاف از مالیات بوده اند باید مراتب قبول این دستورالعمل را بدون پرداخت مالیات با استفاده از سیستم الكترونیكی به سازمان امور مالیاتی كشور اعلام كنند.
تقوی نژاد افزود: البته اعلام مراتب قبول این دستورالعمل از جانب صاحبان مشاغل گروه سوم كه مشمول آن هستند هم الزامی است.
وی درباره مودیانی كه امكان پرداخت مالیات مقطوع مبحث این دستورالعمل را به صورت یكجا در خرداد ماه 1397 ندارند هم اظهار داشت: مالیات مقطوع آنها حداكثر تا چهار ماه به صورت مساوی تقسیط می گردد. پرداخت نكردن به موقع مالیات و یا در صورت تقسیط، پرداخت نشدن اقساط در سررسیدهای مقرر مشمول جریمه مبحث ماده 190 قانون مالیات های مستقیم می گردد.
رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور تصریح كرد: هر گاه اسناد و مدارك مثبته ای به دست آید كه مشخص شود مجموع فروش كالا و خدمات یا سایر درآمدهای مودی در سال 1396 بیش از مبلغ 240 میلیون تومان است، پرونده مودی طبق مقررات رسیدگی شده و مالیات مابه التفاوت و جرایم متعلقه مطالبه می گردد.
وی تصریح كرد: مودیانی كه مالیات عملكرد سال 1395 آنها حسب مورد با اعمال مقررات مبحث مواد 137، 165 و 172 قانون مالیات های مستقیم و یا به علت تسلیم نكردن اظهارنامه مالیاتی بدون اعمال معافیت مبحث ماده 101 قانون مالیات های مستقیم محاسبه شده و یا در خلال سال 1395 به صورت كامل فعالیت نداشته اند، ابتدا باید مالیات سال 1395 آنها بدون رعایت موارد مذكور محاسبه و سپس مبنای رشد مورد نظر قرار گیرد.
رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور بیان كرد: مالیات عملكرد سال 1396 مودیان مبحث این دستورالعمل در صورتی كه اظهارنامه مالیاتی عملكرد سال 1396 خویش را در موعد مقرر قانونی به صورت جداگانه ارائه كنند و یا در مهلت مقرر در این دستورالعمل، فرم مربوط به بند 6 این دستورالعمل را به سازمان امور مالیاتی كشور ارائه نكنند و یا متقاضی اعمال مقررات قانونی همچون مفاد مواد 137، 165 و 172 قانون مالیات های مستقیم در مورد درآمد عملكرد سال 1396 خود هستند، از شمول این دستورالعمل خارج بوده و با رعایت مقررات مربوطه تعیین خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: صاحبان مشاغل گروه سوم كه مشمول این دستورالعمل هستند باید حداكثر تا آخر خردادماه امسال فرم خویش را به سامانه سازمان امور مالیاتی كشور به نشانیwww.tax.gov.ir ارسال نمایند.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، سال قبل میزان مالیات عملكرد سال 1395 صاحبان مشاغل گروه سوم با افزایش 8 درصد نسبت به مالیات قطعی عملكرد سال 1394 به صورت مقطوع تعیین شد و در سال 95 مالیات یك میلیون و 700 هزار نفر از اصناف بر مبنای نامه خوداظهاری وصول شد.
اقتصام**9132*2025


1397/03/09
18:01:50
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: پرداخت , خدمات , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مالیات سال 96 اصناف پنج درصد افزایش یافت
نظر شما در مورد مالیات سال 96 اصناف پنج درصد افزایش یافت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳