وزیر خارجه آلمان: آماده كمك به اقتصاد ایران هستیم

وزیر خارجه آلمان: آماده كمك به اقتصاد ایران هستیم حراج كن: تهران - «هایكو ماس» وزیر امور خارجه آلمان گفت تا زمانی كه ایران به تعهداتش در قبال برجام پایبند بماند، آلمان آمادگی دارد كه به اقتصاد این كشور كمك نماید.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اسپوتنیك، وزیر خارجه آلمان در نشست «راه حل های جهانی» در برلین اضافه كرد: مادام كه ایران به تعهداتش در قبال برنامه جامع اقدام مشترك موسوم به برجام پایبند است، آلمان آماده است از این كشور در بهبود وضعیت اقتصادی اش و برقراری روابط تجاری بهتر حمایت كند.
این مقام آلمانی تصریح كرد: ما به تلاش های خود برای تحقق انتظارات ایران در زمینه بهبود وضعیت اقتصادی و برقراری روابط خوب تجاری ادامه خواهیم داد.
ماس، هفته گذشته بعد ازنشست با«مایك پمپئو» وزیر امورخارجه آمریكا گفته بود كه برلین و واشنگتن دو مسیر كاملا متفاوت را در مورد مساله ایران دنبال می كنند.
به دنبال خروج «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا از توافق هسته ای 1+5 با ایران و اعلام اعمال دوباره تحریم های ایران، طرف های دیگر امضا كننده برجام همچون روسیه و چین و كشورهای اروپایی همچون آلمان اعلام نمودند كه از این اقدام واشنگتن حمایت نمی كنند و بر تعهد خود در قبال توافق و خودداری از فشار بر تهران تاكید نمودند.
«آنگلا مركل» صدر اعظم آلمان در اظهاراتی در این زمینه گفت، اتحادیه اروپا پس از خروج آمریكا از توافق هسته ای شكست در روابط با آمریكا را تجربه كرده است.
مقام های آلمانی هفته گذشته هم در دیدارهای جداگانه با مقام های چینی و روسی بر عزم خود برای پشتیبانی از توافق هسته ای و خودداری از مصالحه با واشنگتن بر سر برجام تاكید نمودند.
مركل اخیرا در دیدار با «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین، بر لزوم حفظ برجام تصریح كرد و گفت باآنكه ممكن است تحریم ها ضد تهران منجر به خروج برخی شركت های اروپایی از ایران شود اما آلمان به برجام پایبند خواهد ماند.
وی تصریح كرد كه برلین و پكن، از توافق هسته ای ایران به شكل فعلی آن وبدون حضور آمریكا حمایت می كنند.
«فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا هم روز گذشته با تاكید بر عزم دولت های اروپایی برای حفظ برجام، اظهار داشت: توافق هسته ای نه از منظر تامین منافع اقتصادی، بلكه از لحاظ امنیتی برای اروپا مهم است.
موگرینی بعد از نشست وزیران امور خارجه 28 كشور عضو این اتحادیه در بروكسل پایتخت بلژیك، اضافه كرد: به دنبال اقدام (درخصوص برجام) در سریع ترین زمان ممكن هستیم. با پیچیدگی های مشخصی سر و كار داریم و این مورد زمان خواهد برد. بحث كار چند هفته ای مطرح است. تلاش های اروپا برای حفظ برجام در سایه حمایت های آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد كه اخیرا در گزارشی، پایبندی ایران به این توافق را برای یازدهمین بار تایید نمود.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه هم اخیرا اعلام نمود كه مسكو و پاریس برای حفظ برجام تفاهم دارند. دیمیتری پسكوف ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: روسیه و فرانسه توافق دارند كه باید به همكاری در مورد برجام ادامه دهند و با شركای ایرانی در این مورد در تماس باشند تا شرایط برای ادامه اجرا ازسوی همه طرف های این توافق بین المللی به استثنای آمریكا كه تصمیم به خروج از آن گرفت، فراهم گردد.
دیدیه ریندرز (Didier REYNDERS) وزیر امور خارجه بلژیك هم روز دوشنبه در بدو ورود به اجلاس روز دوشنبه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروكسل، برجام را توافق و تعهدی جهانی دانست كه اروپا باید توانایی اجرای آن را اثبات كند.
اروپام**9158**1590


1397/03/08
23:28:43
5.0 / 5
4404
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد وزیر خارجه آلمان: آماده كمك به اقتصاد ایران هستیم
نظر شما در مورد وزیر خارجه آلمان: آماده كمك به اقتصاد ایران هستیم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵