در گفتگو با مهر عنوان شد؛

مدل جدید كار صرافی ها در راه می باشد، چهارراه استانبول رونق می گیرد؟

مدل جدید كار صرافی ها در راه می باشد، چهارراه استانبول رونق می گیرد؟ حراج كن: با ابلاغ بانك مركزی در خصوص ورود صرافی ها به عملیات نقل و انتقالات ارزی، صرافی ها حال و هوای تازه ای گرفته اند و چهارراه استانبول، اندكی رونق گرفته؛ حال دیگر راه غیرمجازها هم بسته شده است.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، چهارشنبه هفته گذشته بود كه بانك مركزی در ابلاغیه ای اجرای عملیات نقل و انتقالات بانكی از جانب صرافی ها را در كنار سامانه نیما، به رسمیت شناخت و میدان را یك بار دیگر برای صرافی ها جهت نقش آفرینی در بازار ارز باز كرد. این دفعه اما این میدان گشایی، تنها برای صرافی های مجاز است كه فهرست آنها از جانب بانك مركزی رسما اعلام شده است. حال دیگر مجالی برای غیرمجازها نیست و یك راه دیگر هم بر آنها بسته شده است.
با ورود صرافی ها به عملیات نقل و انتقالات بانكی، فضا اندكی بازتر شده و حال و هوای جدیدی صرافی ها را در برگرفته است؛ گویا خون تازه ای بر فعالیت صرافی های مجاز چهارراه استانبول تزریق شده و به نظر می رسد فضا برای آنها در حال مساعد شدن است.
طی یك ماه و نیم گذشته، صرافی ها از هر گونه عملیات نقل و انتقالات ارزی از جانب بانك مركزی منع شده بودند و تا حدودی، كركره خیلی از آنها پایین كشیده شده بود، در این میان البته اوضاع صرافی های بانكی اندكی متفاوت بود. آنها همچنان به واسطه قدرتی كه همواره دولتی ها و بانكها در بازار ارز داشتند، یك بار دیگر هم صنفان خویش را گله مند كرده بودند و البته شاید بیشتر بانكها بودند كه تقصیر این قصه را رقم می زدند.
واقعیت این بود كه هر گشایش ال سی و یا موافقتنامه ای كه برای تخصیص ارز از جانب دولت و با تائید بانك مركزی به بانكها ارسال می شد، آنها در یك بازار انحصاری، آن را روانه صرافی های خود می كردند و این طور بود كه مجالی برای كار صرافی های غیربانكی اما مجاز باقی نمی ماند. البته یك روی داستان هم، تضامینی بود كه بانكها و صرافی ها باید از مشتریان دریافت می كردند تا در قبال ارزی كه از دولت می گیرند، متعهد و البته پاسخگو باشند. این طور بود كه بانكها برای اطمینان از ورود كالاها به كشور و تسویه ارزی با دولت، مجبور بودند كه تضامین سفت و سختی را از متقاضیان ارز دریافت كنند.
مدل جدید بانك مركزی برای صرافی ها در راه است
یك مقام مسئول در بانك مركزی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بانك مركزی مدل جدیدی برای ادامه كار صرافی ها تدوین كرده كه در ایام پیش رو، ابلاغ خواهد گردید.
وی می افزاید: بر این اساس، ساز و كار جدیدی برای صرافی ها در راه می باشد و البته دولت و رئیس كل بانك مركزی هم بر این باورند كه صرافان و خدمتی كه ارائه می دهند، مكمل كاری است كه در نظام بانكی كشور انجام می شود؛ ازاین رو صرافی ها از دیدگاه بانك مركزی، از جایگاه خاصی برخوردار می باشند.
به گفته این مقام مسئول در بانك مركزی، مدل كاری كه صرافی ها در فضای موجود پس از اعلام دولت در خصوص یكسان سازی نرخ ارز خواهند داشت، تبیین شده و نظر صرافان هم در آن دریافت شده است.
حال و هوای تازه صرافی ها
حمید اكرمی كارشناس مسائل ارزی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: تا پیش از بخشنامه روز چهارشنبه بانك مركزی برای صرافی ها، پروسه كاری به این صورت بود كه تاجر باید به بانك رجوع می كرد و پس از اینكه تضامین بانك را عرضه می داد، با استفاده از سیستم بانكی مبالغ خویش را به حساب بانك واریز و بانك هم این پول را از سیستم بانكی به حساب شركت یا تاجر واریز می كرد، ضمن اینكه بانك ها هم پس از دریافت مبلغ مورد معامله، به خاطر نداشتن تضامین موردنظر از صرافی های شخصی، از واریز وجوه ممانعت می كردند اما پس از این بخشنامه مقرر شده كه مشتری پس از اینكه تضامین موردنظر را عرضه می دهد، صرافی مدنظر خویش را هم انتخاب نماید و بعد از آن مبلغ ریالی ارز معامله شده را به حساب صرافی منتخب خود كه حساب شركت تضامنی است واریز نماید و این یعنی همان رویه ای كه در گذشته اعمال می شده است.
اكرمی ادامه داد: بعد از انجام این مراحل، تاجر می تواند پروسه انتقال ارز را با استفاده از صرافی خود پیگیری نماید.
وی با اشاره به وظایفی كه بانك ها در قبال دریافت تضامین موردنظر از بازرگانان دارند، تصریح كرد: آنچه مدنظر بانك مركزی و دولت می باشد باید به صورت تضمین از افراد دریافت شود كه بعد از تامین، آن فرد به صرافی موردنظر خود مراجعه نموده و حواله را انجام می دهد، ضمن اینكه فرد متقاضی پس از اینكه كالای خویش را به داخل كشور حمل كرد با عرضه مدارك و مستندات و برگ سبز گمركی به بانك مراجعه نموده و وثایق خویش را از بانك آزاد می كند، ضمن اینكه كارمزدی را هم بابت ایفای تعهدات از مشتری به صورت جداگانه دریافت می نماید.
اكرمی اظهار داشت: طی یك ماه و نیم گذشته و تا روز چهارشنبه، این امر میسر نبود اما ابلاغ تازه بانك مركزی سبب شده حواله هایی كه با استفاده از سیستم بانكی قابلیت انجام نداشت، انجام گیرد، این مسیر باز شده و مشتریان سیستم بانكی كه توانایی ارسال حواله نداشتند با استفاده از صرافی ها می توانند كار خویش را انجام دهند و این مورد به رونق بیشتر سامانه نیما كمك خواهد نمود.
وی ادامه داد: در این مدل بانك مركزی به راحتی می تواند با استفاده از بانك های عامل تبادلات به نرخ روزانه را در سامانه نیما رصد نماید ؛البته در سامانه نیما فقط صرافی های مجاز حضور دارند كه فهرست آنها در سایت رسمی كانون صرافان وجود دارد و بازرگانان می توانند اسامی به روز شده صرافان مجاز را از این مرجع قانونی صرافان در كشور دریافت نموده وعملیات ارزی خویش را با استفاده از آنها انجام دهند.
كارنامه ارزی دولت در هفته های گذشته
بر اساس آخرین گزارش ها از بانك مركزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت طی دو ماه گذشته، برای ۱۰۰ هزار و ۱۹۸ قلم كالا، ۱۴ میلیارد و ۳۴۴ میلیون دلار ارز تخصیص داده شده است.
آنگونه كه مقامات دولتی می گویند: برای ۲۳۸۹ قلم كالای اساسی ۱ میلیارد و ۹۶ میلیون دلار، برای ۱۷ هزار و ۲۷۰ قلم كالای مصرفی ۱ میلیارد و ۵۱۸ میلیون دلار، برای ۵۹ هزار و ۴۲۴ قلم كالای واسطه ای ۸ میلیارد و ۵۱۲ میلیون دلار، برای ۱۵ هزار ۵۰۸ قلم كالای سرمایه ای ۲ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار و برای ۵ هزار و ۵۹۹ قلم سایر كالاها ۵۳۴ میلیون دلار ارز تخصیص داده شده است.


1397/03/04
14:09:53
5.0 / 5
4571
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مدل جدید كار صرافی ها در راه می باشد، چهارراه استانبول رونق می گیرد؟
نظر شما در مورد مدل جدید كار صرافی ها در راه می باشد، چهارراه استانبول رونق می گیرد؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱