معاون پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی كشور خبر داد:

مالیات بر خانه های خالی در انتظار راه اندازی سامانه ملی املاك

مالیات بر خانه های خالی در انتظار راه اندازی سامانه ملی املاك حراج كن: تهران- معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی كشور اظهار داشت: اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی منوط به راه اندازی «سامانه ملی املاك و اسكان كشور» توسط وزارت راه و شهرسازی است كه تابحال به اتمام نرسیده است.


ه گزارش دوشنبه تارنمای سازمان امور مالیاتی كشور، «احمد زمانی» با اشاره به اهمیت اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و تاثیر آن در افزایش عرضه مسكن، اظهار داشت: كمبود عرضه مسكن و خالی نگاه داشتن منازل مسكونی همواره یكی از معضلات جامعه بوده به همین سبب قانون گذار این دفعه از اهرم مالیات برای رفع این مشكل و افزایش عرضه مسكن بهره برده است.
وی اضافه كرد: بر پایه تبصره 7 ماده 169 مكرر قانون مالیات های مستقیم «وزارت راه و شهرسازی موظف است، حداكثر 6ماه بعد از تصویب قانون مالیات های مستقیم در سی و یكم تیرماه 1394، سامانه ملی املاك و اسكان كشور را تولید كند».
زمانی اضافه كرد: وزارت اموراقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی با هدف پیگیری و اطلاع از روند انجام كار، در سی ام آبان و نهم و هفدهم دی ماه 1394، هجدهم اسفند 1395، بیست و دوم مرداد و پانزدهم مهر و بیست و هفتم اسفند 1396 با وزیر راه و شهرسازی، معاون و دبیر كمیته ملی اسكان آن وزارتخانه مكاتبه داشتند.
معاون سازمان امور مالیاتی كشور یادآوری كرد: با گذشت بیش از 2سال از تصویب قانون مالیات های مستقیم در تیرماه 1394، تابحال سامانه ملی املاك راه اندازی نشده است.
این سامانه باید به طوری طراحی شود كه در هر زمان، امكان شناسایی برخط مالكان و ساكنان یا كاربران واحدهای مسكونی، تجاری، خدماتی، اداری و پیگیری نقل و انتقال املاك و مستغلات به صورت رسمی، عادی، وكالتی و غیره در همه نقاط كشور فراهم شود؛ وزارت راه و شهرسازی هم باید امكان دسترسی برخط به سامانه را برای سازمان امور مالیاتی كشور تولید كند.
وی تصریح كرد تولید نشدن این سامانه بعد از گذشت 2سال از تاریخ تصویب، باعث تضییع حقوق دولت شده است.
زمانی اظهار داشت: هرگونه اقدام برای اجرای این قانون و دریافت مالیات از خانه های خالی به در اختیار داشتن اطلاعات با استفاده از اتصال به این سامانه نیازمند بوده كه امید است در راه اندازی آن، تسریع شود.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، حدود ۲ میلیون و 600 هزار دستگاه واحد مسكونی خالی در كل كشور وجود دارد كه مالیات ستانی از آنها به ایجاد سامانه ملی املاك و اسكان منوط است.
وزیر راه و شهرسازی بتازگی درباره تولید سامانه ملی اسكان گفت معاونت مسكن و ساختمان این وزارتخانه در حال پیگیری راه اندازی سامانه دریافت مالیات از خانه های خالی از سكنه است.
«عباس آخوندی» تصریح كرد این سامانه بزودی به مرحله اجرا می رسد كه مسوول آن سازمان امور مالیاتی است و وزارت راه و شهرسازی به آن سازمان كمك می نماید.
مقام های سازمان امور مالیاتی و وزارت اموراقتصادی و دارایی، وزارت راه و شهرسازی را مسوول تولید سامانه ملی اسكان می دانند.
اقتصام*1070*1961*


1397/02/18
12:25:19
5.0 / 5
4483
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مالیات بر خانه های خالی در انتظار راه اندازی سامانه ملی املاك
نظر شما در مورد مالیات بر خانه های خالی در انتظار راه اندازی سامانه ملی املاك
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵