نوسازی ناوگان فرسوده مانع هدررفت سرمایه ملی می گردد

نوسازی ناوگان فرسوده مانع هدررفت سرمایه ملی می گردد حراج كن: سمنان- ناوگان فرسوده با عنایت به مصرف سه برابری سوخت در مقایسه با خودروهای نو، علاوه بر هدررفت حامل های انرژی و افزایش آلاینده های زیست محیطی و تهدید سلامت انسان ها در واقع خسارتهایی بر اقتصاد ملی تحمیل می كند.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، حدود یك میلیون و 350 هزار دستگاه خودروی فرسوده در كشور وجود دارد كه با اسقاط آن سالانه حدود 400 میلیون لیتر در مصرف سوخت صرفه جویی می گردد.
طبق برآورد كارشناسان خودروهای فرسوده بیش از 70 درصد از خودروهای صفر كیلومتر سوخت مصرف می كنند.
یكی از اقدامات دولت تدبیر و امید در جهت مهار خسارت های ناشی از تصادفات و آلودگی زیست محیطی و همینطور جلوگیری از افزایش مصرف سوخت، طرح نوسازی ناوگان فرسوده است كه این مهم را در كنار احیای بافت فرسوده از اولویت های برنامه سال 97، تعریف شده است.
در سمنان از مجموع 2 هزار و 500 دستگاه فعال ناوگان حمل بار، حدود 50 درصد فرسوده است و همینطور توجه به نوسازی ناوگان عمومی و خودروهای درون شهری به لحاظ رونق اقتصادی و ارتقای رفاه اجتماعی نیازمند تشدید توجه دولت می باشد.
نماینده مردم سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به لزوم توجه دولت و تشدید در اجرای این طرح اظهار داشت: دولت تدبیر و امید باید با جدیت بیشتری به مسأله حمل و نقل عمومی در بخش های مختلف همچون كلان شهرها، در بحث متروها و همینطور انواع اتوبوس ها ورود كند.
احمد همتی با بیان این كه، پرداخت سهم بودجه ای ناوگان حمل و نقل عمومی از جانب دولت به صلاح كشور است و دولت باید در این مسأله با جدیت بیشتری ورود كند، اضافه كرد: با نوسازی ناوگان های عمومی ترغیب مردم جهت استفاده از آن افزایش یافته و این امر راهكاری برای مهار تك سرنشینی ها، آلودگی هوا و مصرف انرژی خواهد بود.
وی با بیان این كه حمایت و تلاش دولت برای عملیاتی شدن هر چه سریع تر این طرح، در كاهش مصرف حامل های انرژی اثرگذار می باشد، ادامه داد: نوسازی ناوگان عمومی كه به موازات آن با افزایش رغبت مردم در استفاده از این خودروها همراه است، ترافیك های شهرها را كاهش داده و مانع از اتلاف وقت و مختل شدن امور خواهد شد.
همتی بیان داشت: در همان حد كه بودجه برای حمل و نقل عمومی مصوب می گردد باید مورد عنایت و توجه قرار گیرد تا روز به روز شاهد رغبت مردم جهت استفاده از حمل و نقل عمومی باشیم.
وی تصریح كرد: در استان سمنان مذاكراتی با شهرداری ها و شوراهای شهر شده كه آیا می توان در بحث حمل و نقل عمومی و كاهش هزینه ها و آلودگی ها اقدامی صورت گیرد یا خیر.
وی ادامه داد: ناوگان های فرسوده سه برابر ناوگان نو سوخت مصرف می كند و این امر علاوه بر هدررفت حامل های انرژی و افزایش آلاینده های زیست محیطی، تهدید جدی برای سلامت انسان هاست.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، یكی از اولویت های مهم دولت دوازدهم در سال جدید نوسازی ناوگان عمومی و خودروهای فرسوده است در سمنان بیش از یك هزار راننده فعالیت دارند 2 هزار و 500 دستگاه وسیله نقلیه فعال در بخش ناوگان بار استان وجود دارد كه سن فرسودگی آن بیش از 25 سال است.
در سال گذشته، بیش از سه هزار خودرو سبك و سنگین در استان اسقاط شدند كه این آمار نشان از رشد 14 درصدی اسقاط خودروهای فرسوده سبك و سنگین نسبت به سال 96 در استان را نشان داده است.
برنامه سال 96 خروج 800 هزار دستگاه خودروی فرسوده بوده كه این امر برای 110 هزار دستگاه عملیاتی شد.
/7342/6026


1397/02/17
12:50:55
5.0 / 5
4879
تگهای خبر: اقتصاد , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نوسازی ناوگان فرسوده مانع هدررفت سرمایه ملی می گردد
نظر شما در مورد نوسازی ناوگان فرسوده مانع هدررفت سرمایه ملی می گردد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲