مدیرعامل شركت طراحی مهندسی صنایع پتروشیمی:

بومی سازی كاتالیست مانع خروج یك میلیارد دلار ارز از كشور شد

بومی سازی كاتالیست مانع خروج یك میلیارد دلار ارز از كشور شد حراج كن: تهران- مدیرعامل شركت طراحی مهندسی و تامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی (اسپك) با بیان این كه اكنون 90 درصد كاتالیست های مورد استفاده در تولید بنزین یورو 4 و 5، بومی سازی شده است، اظهار داشت: با بومی سازی كاتالیست ها از خروج یك میلیارد دلار ارز از كشور جلوگیری می گردد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، جلیل سبحانی امروز(دوشنبه) در نشست خبری با تشریح دستاوردهای صنعت نفت ایران، تصریح كرد: اكنون در مجموع «كاتالیست» و «ابزار دقیق» به 80 درصد توان ساخت داخل رسیده ایم، اما متاسفانه تنها از 30 درصد این ظرفیت استفاده می گردد.
مدیرعامل شركت طراحی مهندسی و تامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی (اسپك) با اشاره به انحصار تولید شماری از كاتالیست های پالایشی به آمریكا ادامه داد: یك كاتالیست در انحصار شركت یو.او.پی آمریكا بود كه به دلیل تحریم و فروش نرفتن آن، در پالایشگاه های كشور با مشكل مواجه شده بودیم، اما در نهایت توانستیم كه آن را در داخل كشور تولید نماییم.
وی با بیان این كه اكنون 10 شركت كاتالیست ساز در كشور فعالیت دارد، افزود: كاتالیست های تولید بنزین یورو 4 و یورو 5 به صورت 100 درصد در داخل كشور تولید می گردد.
وی با تقدیر از وزیر نفت در پذیرفتن استفاده از كاتالیست های ایرانی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تصریح كرد: در این پالایشگاه كه بعنوان بزرگترین پالایشگاه كشور شناخته می شود، برای تولید بنزین و فراورده از كاتالیست های ایرانی استفاده می گردد.
وی با تاكید بر اینكه باید صنایع و تولیدات صادرات محور باشد، افزود: علت تمركز بر روی تولید كاتالیست، سخت گیری خارجی ها بود كه كاتالیست های مورد نیاز را به ما نمی دادند.
مدیرعامل شركت طراحی مهندسی و تامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی (اسپك)گفت: امروز به حدی از پیشرفت در صنعت كاتالیست رسیده ایم كه می توانیم خودمان، مجوز و لایسنس (تاییدیه ) استفاده از كاتالیست را به خریداران اعطا نماییم و ازاین رو به سادگی می توان جای آنها را بگیریم.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران اكنون حدود 63 میلیون تن در سال و بنزین بیش از 70 میلیون لیتر در روز است.
در مسیر تحقق این تولید، دستیابی به فناوری های جدید بخصوص در بخش كاتالیست ها، اهمیتی ویژه دارد؛ اهمیت كاتالیست ها در صنعت پتروشیمی و پالایشگاه ها به حدی است كه بدون آنها امكان تولید خیلی از محصولات وجود ندارد.
كاتالیزورها مواد شیمیایی هستند كه در فرایندهای شیمیایی كاربرد داشته و سبب كاهش مصرف انرژی و بسترسازی برای تولید محصولات متنوع پتروشیمی می شوند.
اقتصام**2022**6075


1397/02/11
14:28:13
5.0 / 5
4479
تگهای خبر: ارز , تولید , دلار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بومی سازی كاتالیست مانع خروج یك میلیارد دلار ارز از كشور شد
نظر شما در مورد بومی سازی كاتالیست مانع خروج یك میلیارد دلار ارز از كشور شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳