نرخ تورم، مهمترین چالش پیش روی دولت تركیه است

نرخ تورم، مهمترین چالش پیش روی دولت تركیه است حراج كن: آنكاراـ ایرناـ محمد شیمشك معاون نخست وزیر تركیه اظهار داشت: تركیه مشكلات اقتصادی بسیار سختی را پشت سر گذاشته اما مبارزه برای كاهش تورم، مهمترین چالش پیش روی دولت برای تداوم توسعه كشور است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، محمد شیمشك با حضور در اتاق تجارت و بازرگانی استان غازی آنتپ به تشریح اوضاع اقتصادی كشور پرداخت و اظهار نمود: به رغم تنگناهای گوناگون سیاسی و اجتماعی ناشی از رویدادهای داخلی و خارجی، اقتصاد تركیه در شانزده سال اخیر 230 درصد رشد كرد و برای بیش از هشت میلیون نفر در 10 سال قبل شغل بوجود آمد كه این ارقام در مقایسه با شاخص های اقتصادی مشابه اروپا شگفت انگیز است.
وی بیان كرد: با اینكه با اتخاذ تدابیر هوشمندانه دولت، خیلی از مشكلات اقتصادی كشور پشت سر گذاشته شده، اما با اصلاح روندها در نظام جدید حكومتی قادریم در یك دوره پنج ساله به پیشرفت های چشمگیری دست پیدا نماییم.
وی تاثیر برگزاری انتخابات زودهنگام را برای اقتصاد تركیه مثبت ارزیابی كرد و اظهار داشت: باید هر چه سریعتر با ورود به نظام جدید حكومتی و رفع ابهامات در چرخه تصمیم گیری بتوانیم به روند رشد اقتصادی كشور تداوم بخشیم و تدابیری منطقی در مهار تورم بعنوان چالشی مهم در اقتصاد كشور اتخاذ نماییم.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، مقامات نزدیك به حزب حاكم تركیه، برگزاری انتخابات زودهنگام را تصمیمی بسیار منطقی و بسیار مثبت برای اقتصاد كشور می دانند.
ییغیت بولوت مشاور ارشد اردوغان با حضور در برنامه زنده 'بررسی عمیق' شبكه تلویزیونی تی.آر.تی خبر به بررسی انتخابات زودهنگام پرداخت و اظهار نمود: برگزاری انتخابات زودهنگام به ابهام در چگونگی نظام اداره كشور آخر می دهد و با ترغیب خارجی ها به سرمایه گذاری در تركیه، تاثیر مثبتی در اقتصاد كشور خواهد گذاشت.
وی بیان كرد: برگزاری انتخابات در موعد مقرر تاثیری منفی بر بازار كشور نخواهد داشت اما معتقدم كه برگزاری انتخابات زودهنگام تاثیری مثبت و شگرف بر اقتصاد كشور برجای می گذارد.
وی تصریح كرد: چهارچوب حاكم بر بازار و اقتصاد كشور اصولی است و حتی با برگزاری انتخابات در موعد مقرر هم به روال مثبت خود ادامه می دهد چون كه همه ما شاهدیم در 15 سال قبل رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی كشور چهار برابر شده و به مرز یك تریلیون دلار رسیده است.
وی خاطرنشان كرد: برگزاری انتخابات زودهنگام روند مثبت اقتصاد كشور را تسریع خواهد نمود چرا شفاف شدن نظام سیاسی حاكم بر كشور و برطرف شدن ابهامات، سبب تشویق سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار تركیه می گردد و در روند رونق اقتصادی و توسعه كشور مثمر ثمر خواهد بود.
تنش در روابط تركیه با كشورهای غربی، كاهش ارزش لیر در برابر ارزهای خارجی، افزایش قیمت مواد خام وارداتی و مشكلات ساختاری اقتصاد، مانعی برای مهار افزایش نرخ تورم در تركیه شده است، به صورتی كه كارشناسان اقتصادی این كشور بر این باورند كه در واقع تورم، در قیمت تمام شده محصولات وجود دارد.
پس از به قدرت رسیدن حزب 'عدالت و توسعه' در تركیه و آغاز اصلاحات اقتصادی زیربنایی، نرخ تورم این كشور در طول سالیان گذشته و پیش از كودتای 15 جولای 2016، تك رقمی و در حدود 6 تا هشت درصد در نوسان بود، اما اتخاذ سیاست های ماجراجویانه دولتمردان آنكارا بعد از كودتا و همینطور افزایش تنش با روسیه و آمریكا، اقتصاد تركیه را متزلزل كرد و به دنبال آن نشانه های افزایش تورم مشاهده شد.
سال گذشته با افزایش هزینه های حمل و نقل و مواد غذایی، تركیه شاهد نرخ 2 رقمی تورم به میزان 12 درصد و بالاترین میزان در 15 سال قبل بود.
آمار رسمی تورم در سال قبل میلادی 10.8 درصد اعلام شد، اما آمار غیر رسمی نشان از افزایش بیش از 20 درصدی در خیلی از اقلام خوراكی و مصرفی دارد.
بسیاری از كارشناسان اقتصادی تركیه، نرخ بالای بهره بانكی را هم از عوامل افزایش تورم در تركیه می دانند و دولتمردان این كشور هم بارها اعتراض خویش را به بهره بالای بانكها اعلام نموده اند.
اوایل اسفند ماه 96 'بینالی یلدریم' نخست وزیر تركیه با حضور در نشست 'معرفی یازدهمین برنامه توسعه دولت' در مركز كنگره و فرهنگ ملت آنكارا اظهار داشت: برای بهبود شرایط اقتصادی و ارتقای شاخص های رفاه، به یك بسیج عمومی نیازمندیم و باید با یك وفاق ملی نرخ بهره بانكی را كاهش داده و در ادامه نرخ تورم را به زیر هفت درصد برسانیم.
مقامات ارشد پولی ـ بانكی تركیه بارها در اظهارات خود از كوشش برای كاهش نرخ تورم و رساندن آن به زیر هشت درصد اطلاع داده اند، اما به رغم این سخنان، تورم تركیه در سه ماهه اول سال جاری میلادی همچنان دو رقمی است.
خاورم/1905


1397/02/07
15:46:51
5.0 / 5
4967
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نرخ تورم، مهمترین چالش پیش روی دولت تركیه است
نظر شما در مورد نرخ تورم، مهمترین چالش پیش روی دولت تركیه است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱