مهر گزارش می دهد؛

۸۲هزارمیلیارد ارزش بازار مسكن پایتخت، رشدقیمت باوجود كاهش معاملات

۸۲هزارمیلیارد ارزش بازار مسكن پایتخت، رشدقیمت باوجود كاهش معاملات حراج كن: بر مبنای گزارشی كه وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بازار مسكن در بهمن و اسفند ماه سال قبل منتشر نموده، تعداد معاملات در هر دو ماه نسبت به دی ماه كاهش، ولی قیمت مسكن رشد داشته است.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گزارش وضعیت بازار مسكن تهران در دو ماه پایانی سال قبل (بهمن و اسفند) را منتشر نمود.
وضعیت بازار مسكن در بهمن ۹۶
بر اساس این گزارش در بهمن ماه سال قبل ۱۸ هزار و ۶۹۲ واحد مسكونی معامله شد كه نسبت به دی ماه سال گذشته ۳ درصد كاهش ولی نسبت به بهمن ماه سال ۹۵ معادل ۱۶.۷ درصد افزایش داشته است.
بیشترین تعداد معامله مسكن در منطقه ۵ تهران با ۲ هزار و ۲۷۵ فقره معامله بود و كمترین میزان خرید و فروش مسكن هم در منطقه ۱۹ پایتخت با ۱۱۰ فقره معامله به ثبت رسید.
همچنین بیشترین حجم رشد معاملات مسكن در منطقه یك تهران بود كه نسبت به بهمن ماه سال پیش از آن حدود ۸۰ درصد (۷۹.۸ درصد) رشد داشته است.
به نظر می رسد با عنایت به اینكه بیشترین تعداد خانه های خالی تهران در منطقه یك واقع است، این میزان رشد معاملات مسكن در منطقه یك، سبب بازارپذیر شدن تعدادی از خانه های خالی این منطقه شده است.
متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در این ماه در تهران ۵ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان بود كه نسبت به دی ماه سال قبل ۵.۱ درصد و نسبت به بهمن سال ۹۵ معادل ۲۰.۶ درصد افزایش داشته است.
میانگین قیمت در منطقه یك تهران در بهمن ماه سال گذشته ۱۱ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان بود كه بالاترین قیمت در بین مناطق ۲۲ گانه پایتخت بشمار می رود كمترین رقم در این شاخص را منطقه ۱۸ تهران با متری ۲ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان به دست آورد.
بیشترین رشد قیمت در منطقه ۵ با ۳۶.۶ درصد افزایش نسبت به بهمن ماه سال ۹۵ رخ داد و كمترین افزایش قیمت در منطقه ۲۰ با رشد ۱۰.۸ درصد بود.
از دیگر ركوردهای منطقه ۵ پایتخت در معاملات مسكن بهمن ماه سال قبل در تهران، اختصاص بیشتریم میزان خرید و فروش مسكن به این منطقه با ۱۳.۳ درصد بود.
از سوی دیگر ۴۹.۱ درصد تهرانی ها در بهمن ماه سال قبل واحد زیر ۵ سال ساخت خریداری كردند و ۹.۳۵ درصد خریداران متمایل به خرید واحدهای مسكونی در فاصله قیمتی ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان در هر متر مربع بودند. نزدیك به ۱۵ درصد (۱۴.۹) خریداران واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متری خریداری كردند.
وضعیت بازار مسكن در اسفند ماه ۹۶
بر اساس گزارشی كه وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بازار مسكن در آخرین ماه سال قبل در تهران منتشر نموده، قیمت مسكن در پایتخت باز هم رشد داشته و به میانگین هر متر مربع ۵ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان رسید. این میزان رشد در مقایسه با بهمن ماه سال گذشته ۴.۲ درصد و نسبت به اسفند ماه سال ۹۵ معادل ۲۶ درصد افزایش بوده است.
همچنین میانگین قیمت هر متر مربع در منطقه یك در این ماه باز هم با رشد مواجه بود و از ۱۱ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان در بهمن ماه به ۱۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان در اسفند ماه افزایش پیدا كرد.
همچنین منطقه ۵ همچنان در اسفند ماه ركورددار افزایش قیمت نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن (اسفند ۹۵) بود كه به رشد بی سابقه ۴۱.۲ درصد رسید. كمترین میزان افزایش قیمت در منطقه ۱۸ تهران معادل ۱۰.۶ درصد رخ داد.
بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن، ۱۲ هزار و ۵۵۷ فقره معامل مسكن در اسفند ماه تهران به وقوع پیوست كه نسبت به ماه پیش از آن (بهمن ماه ۹۶) معادل ۳۲.۸ درصد كاهش نشان داده است ولی نسبت به اسفند ماه سال ۹۵ معادل یك درصد افزایش داشته است.
وضعیت كلی بازار مسكن در سال ۹۶
در سال قبل در تهران ۱۸۴ هزار و ۴۴۰ واحد مسكونی خرید و فروش شد كه نسبت به سال ۹۵ معادل ۱۲ درصد افزایش داشته است.
همچنین متوسط قیمت هر متر مربع مسكن در تهران در سال قبل ۴ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان بود كه نسبت به سال پیش از آن ۱۰.۸ درصد رشد داشته است.
ارزش كل بازار مسكن ایران در سال ۹۶ رقمی معادل ۸۱ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان بود كه نسبت به سال ۹۵، معادل ۲۷.۸ درصد افزایش نشان داده است. مقایسه ارزش بازارهای سرمایه و مسكن در ایران به گزارش حراج كن به نقل از مهر عباس آخوندی اعلام نموده بود ارزش خانه های خالی در كشور ۲۵۰ میلیارد دلار و ارزش كل بازار سرمایه كشور هم ۱۱۰ میلیارد دلار است كه به این مفهوم است كه ارزش خانه های خالی در ایران دو و نیم برابر ارزش كل شركت های بورسی است. این در شرایطی است كه اگر ارزش بازار مسكن در سال قبل را با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بسنجیم، در حدود ۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است كه یك دوازدهم ارزش خانه های خالی و یك ششم بازار سرمایه كشور، سال قبل در بخش مسكن سرمایه گذاری شد. متن كامل گزارش بازار مسكن در ماه های بهمن و اسفند سال قبل را مشاهده كنید.

1397/02/03
12:58:13
5.0 / 5
4288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ۸۲هزارمیلیارد ارزش بازار مسكن پایتخت، رشدقیمت باوجود كاهش معاملات
نظر شما در مورد ۸۲هزارمیلیارد ارزش بازار مسكن پایتخت، رشدقیمت باوجود كاهش معاملات
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳