بازار مسكن خراسان رضوی در نوسان

بازار مسكن خراسان رضوی در نوسان حراج كن: مشهد – بنا به قول فعالان اقتصادی خراسان رضوی، بازار مسكن این استان همچنان در نوسان و تقلا برای خروج از ركود است و معاملات این بخش كه از سال قبل تابحال در مقاطعی با فراز و نشیب همراه بوده، باعث سردرگمی و تضرر بنگاه داران و دست اندركاران این بخش شده است.


به قول آنان، تلاش دولت برای كاهش نرخ بهره سپرده های بانكی برای سوق دادن سرمایه ها به سمت بازار مسكن و پرداخت تسهیلات با اقساط بلند مدت در قالب طرحهای مختلف تا حدی اثرگذار بوده اما تحول زیادی در این بازار به وجود نیاورده است.
سهم مسكن از اقتصاد ملی حدود 40 درصد است و با عنایت به امنیت سرمایه گذاری در این بخش و مشاغل زیادی كه به صنعت ساختمان مربوط می شود، هرگونه التهاب یا رونق در بازار مسكن می تواند نقش تاثیرگذاری در شرایط كلی اقتصاد داشته باشد.
مشهد، مركز استان خراسان رضوی، بعنوان دومین كلانشهر كشور، نقش عمده در كل بازار مسكن دارد و به قول فعالان این بخش، داد و ستد در بازار مسكن از سال گذشته تابحال با شیب ملایم نسبتا رو به رشدی همراه بوده است.

*غیرفعال شدن نیمی از مشاوران املاك در مشهد
رئیس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاك مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بخاطر ركود در بازار مسكن بیش از 6 هزار مشاور معاملات ملكی دارای پروانه كسب در مشهد غیرفعال شده اند و هم اینك 6 هزار واحد مشاوره معاملات املاك فعال می باشند.
علی مرادزاده اظهار نمود: چند سال است كه ركود بر بازار مسكن سایه انداخته بود و این ركود تا آخر آذرماه سال قبل ادامه داشت.
وی اظهار داشت: در ماه های پایانی سال قبل یعنی از ابتدای دیماه تا اوایل اسفندماه بازار مسكن در مشهد به یكباره با رشد معاملات مواجه گردید اما این شرایط تداوم نداشت و همچنان بازار دچار ركود شده است.
وی اظهار نمود: دلیل عمده افت معاملات مسكن در بازار مشهد در اواخر اسفند سال گذشته، افزایش نرخ بهره بانكی بود كه مجددا بازار مسكن را وارد ركود كرد و سرمایه های مردم به سمت سپرده گذاری در بانك سوق یافت.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاك مشهد اظهار داشت: تسهیلاتی كه دولت برای رونق بازار مسكن در قالب طرحهای مختلف پرداخت كرده، چندان تاثیری بر بازار مسكن برای خروج از ركود نداشته است.
وی در تشریح دلیل این مورد اظهار داشت: میانگین قیمت آپارتمان در مشهد 200 میلیون تومان است اما تسهیلاتی كه دولت پرداخت می كند به هر واحد 40 تا 50 میلیون تومان است كه جوابگوی نیاز مردم بویژه در مناطق برخوردار نیست.
مرادزاده اضافه كرد: تسهیلات مسكن اولی ها كه در مشهد 120 میلیون تومان برای هر واحد است، اقساط بسیار سنگینی دارد كه بیشترین زوجین جوان قادر به بازپرداخت اقساط این تسهیلات نیستند.

*ركود در بازار مسكن ادامه دارد
معاون مسكن شهری اداره كل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان رضوی هم در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نهاد واحدهایی را در قالب پروژه های مختلف ساخته و با قیمتی كمتر به متقاضیان در شهرهای مختلف عرضه می كند.
حسین بهروان فر اضافه كرد: از ابتدای امسال ساخت یكهزار و 789 واحد در قالب 17 پروژه با اعتبار یكهزار و 25 میلیارد و 434 میلیون ریال توسط بنیاد مسكن در شهرهای مشهد، سبزوار، خواف، بینالود و گناباد به اجرا درآمد كه ساخت بعضی از واحدها به اتمام رسیده است و ساخت برخی هم ادامه دارد.
وی بیان كرد: تمام واحدهای مربوط به پروژه های مسكن شهری بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، وقتی به 60 درصد پیشرفت اجرایی برسد، پیش فروش می گردد و سپس ساخت آنها بر اساس پیش فروشی، تكمیل می گردد.
وی اظهار نمود: سال گذشته از دی ماه تا 20 اسفند، وضعیت پیش فروش در پروژه های مربوط به مسكن شهری بنیاد مسكن خراسان رضوی مطلوب بود اما از نیمه اسفندماه بازار وارد ركود شد و این ركود تا امروز ادامه داشته است.

*پرداخت تسهیلات و كمك به بازار مسكن
مدیر مسكن و ساختمان اداره كل راه و شهرسازی خراسان رضوی هم در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وضعیت بازار مسكن در این استان طی سال قبل خیلی مطلوب نبود اما ركود سالهای قبل را هم نداشت.
رضا نوروزی اظهار نمود: سال گذشته قیمت زمین و نرخ واحدهای مسكونی بین 10 تا 30 درصد در خراسان رضوی افزایش یافت و این افزایش در نتیجه پرداخت تسهیلات مسكن از جانب دولت بود.
وی بیان كرد: كاهش نرخ سود به سپرده های بانكی هم سبب شد كه سرمایه مردم به بخشهای دیگر همچون بخش مسكن سرازیر شود.
این مسئول در اداره كل راه و شهرسازی خراسان رضوی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات مسكن توسط دولت، كاهش نرخ بهره سپرده بانكی و افزایش قیمت خانه سبب شد كه بازار مسكن استان در سال قبل از ركود سالهای قبل خارج شود.
وی ابراز امیدواری كرد كه امسال با تدابیر دولت، بازار مسكن خراسان رضوی از حالت ركود خارج شود و مردم به جای سپرده گذاری در بانك به این بازار رونق دهند.
مدیر شعب بانك مسكن خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال گذشته تسهیلات پرداختی در بخش ساختمان توسط شعب این بانك در استان، در قالب عقد مشاركت مدنی، خرید مسكن و عقد جعاله (تسهیلات میان مدت و بلندمدت اعتباری) بود.
حسن خطیب زاده اظهار نمود: سال گذشته سه هزار و 679 میلیارد و 152 میلیون ریال تسهیلات از محل عقد مشاركت مدنی به سه هزار و 334 متقاضی، چهار هزار و 522 میلیارد و 569 میلیون ریال تسهیلات برای خرید مسكن به هشت هزار و 733 متقاضی و 595 میلیارد و 933 میلیون ریال تسهیلات از محل عقد جعاله به سه هزار و 892 متقاضی استان پرداخت گردید.
وی ادامه داد: در كل خراسان رضوی 72 شعبه بانك مسكن وجود دارد كه از این تعداد 44 شعبه در مشهد و 208 شعبه در دیگر شهرستانها مستقر هستند.
7489/5132


1397/01/27
16:06:03
5.0 / 5
4925
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بازار مسكن خراسان رضوی در نوسان
نظر شما در مورد بازار مسكن خراسان رضوی در نوسان
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱